Przejdź do głównej zawartości

Sacrum

 

Święta, Święta i... po Świętach. Czekamy na ten okres cały rok, a mija tak szybko. Święta nasunęły mi refleksję o związkach mojej twórczości i działalności ze sferą sacrum.


Pierwszy sakrament chrztu przyjąłem w 1983 roku w kościele, przy ulicy Miłej w Radomiu. Chrztu udzielał mi podobno ksiądz o imieniu Ignacy. Być może dlatego do dziś lubię to imię. Pierwszą komunię świętą przyjąłem w 1992 roku w parafii p.w. Opatrzności Bożej. Tam także przyjąłem sakrament bierzmowania, przybierając imię Antoni. Było to w 1998 roku. Od tamtej pory pełniłem w tym kościele funkcję lektora aż do 2008 roku. W tym to roku przyjąłem sakrament małżeństwa. Udzielał nam go zaprzyjaźniony z nami ks. Henryk.


W roku 1996 po raz pierwszy odwiedziłem studio katolickiego "Radia Ave", by nagrać z koleżankami i kolegami z klasy audycję w ramach cyklu "Radośnie chwalmy Pana". Był to program dzieci ze szkół podstawowych. Byłem wówczas uczniem PSP nr 26, a do radia zabrała nas nasza katechetka pani Renatka. Rok później w 1997 roku czytałem na antenie radia swoje bajki i wiersze oraz utwory właśnie o charakterze religijnym m.in. wierszowane fragmenty życia Jezusa Chrystusa, Mszy Świętej, Różnańca czy Drogi Krzyżowej. Z tego okresu zachowały się jasełka, opublikowane w jednej z moich antologii. Kiedyś zresztą liczyłem swój literacki debiut od `97 roku. Teraz liczę go od `98, czyli pierwszej, poważnej publikacji w antologii "Poezja Młodych Województwa Radomskiego".


Związany też był z wieloma religijnymi pismami. W latach 1998 – 2002 z parafialnym pisemkiem "Siewca", gdzie poza wierszami i bajkami publikowałem też wierszowany cykl przygód małej Ewy, który był zaczątkiem mojej późniejszej powieści o przygodach małej Mai. W latach 2002 – 2006 pisałem felietony do radomskiej "Gazety Akademickiej", pod pseudonimem Antoni the Polak. Następnie przeniosłem się w 2007 roku na łamy ogólnopolskiego czasopisma "Rycerz Młodych". I współpracuję z nim do dzisiaj, prowadząc moją stała rubrykę literacką "Ry(cerskie)my". Kilka moich tekstów trafiło też do czasopisma "Iskierki".

 

źródło: Radomskie Wieczory Organowe


W roku 2001 zacząłem współpracę z Katolickim Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży – "Arka" w Radomiu. Prowadziłem tam wieczory i koncerty, również o charakterze charytatywnym. Od 2008 roku cyklicznie prowadzę swoje warsztaty literackie w Centrum Młodzieży – "Arka".


Ciekawym epizodem było prowadzenie przeze mnie dwudziestu koncertów, w ramach Radomskich Wieczorów Organowych, organizowanych przez Jakuba Kwintala, w latach 2007-2011, w wielu radomskich kościołach. Podczas jednego z nich odbyła się promocja mojej książki - także bądź co bądź o tematyce religijnej - zatytułowanej "Pierwodruki i przedruki. Opowiadania o wierze, nadziei, miłości i rodzinie".


W latach 2016-2018 wydałem cykl powieściowy o przygodach małej Majki, która poznaje historię imion, świąt i świętych. Były to kolejno: "Majka i zagubiony Antek", "Majka, Franek ekolog i Krzyś podróżnik" oraz "Majka, rozśpiewana Cecylka i pracowita Basia".


Wątek religijny pojawia się co pewien czas w moich wierszach do dzisiaj. Wystarczy wymienić tu choćby utwory: "Credo", "Częstochowa", która stała się również piosenką, "Święty Antoni", czy "Anno Domini". Nie uważam się jednak za poetę religijnego w takim sensie jak na przykład Karol Wojtyła, Janusz Pasierb czy Jan Twardowski. A i dużo bardziej religijnych ludzi ode mnie poznałem w swoim dotychczasowym życiu.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...