Przejdź do głównej zawartości

Sacrum

 

Święta, Święta i... po Świętach. Czekamy na ten okres cały rok, a mija tak szybko. Święta nasunęły mi refleksję o związkach mojej twórczości i działalności ze sferą sacrum.


Pierwszy sakrament chrztu przyjąłem w 1983 roku w kościele, przy ulicy Miłej w Radomiu. Chrztu udzielał mi podobno ksiądz o imieniu Ignacy. Być może dlatego do dziś lubię to imię. Pierwszą komunię świętą przyjąłem w 1992 roku w parafii p.w. Opatrzności Bożej. Tam także przyjąłem sakrament bierzmowania, przybierając imię Antoni. Było to w 1998 roku. Od tamtej pory pełniłem w tym kościele funkcję lektora aż do 2008 roku. W tym to roku przyjąłem sakrament małżeństwa. Udzielał nam go zaprzyjaźniony z nami ks. Henryk.


W roku 1996 po raz pierwszy odwiedziłem studio katolickiego "Radia Ave", by nagrać z koleżankami i kolegami z klasy audycję w ramach cyklu "Radośnie chwalmy Pana". Był to program dzieci ze szkół podstawowych. Byłem wówczas uczniem PSP nr 26, a do radia zabrała nas nasza katechetka pani Renatka. Rok później w 1997 roku czytałem na antenie radia swoje bajki i wiersze oraz utwory właśnie o charakterze religijnym m.in. wierszowane fragmenty życia Jezusa Chrystusa, Mszy Świętej, Różnańca czy Drogi Krzyżowej. Z tego okresu zachowały się jasełka, opublikowane w jednej z moich antologii. Kiedyś zresztą liczyłem swój literacki debiut od `97 roku. Teraz liczę go od `98, czyli pierwszej, poważnej publikacji w antologii "Poezja Młodych Województwa Radomskiego".


Związany też był z wieloma religijnymi pismami. W latach 1998 – 2002 z parafialnym pisemkiem "Siewca", gdzie poza wierszami i bajkami publikowałem też wierszowany cykl przygód małej Ewy, który był zaczątkiem mojej późniejszej powieści o przygodach małej Mai. W latach 2002 – 2006 pisałem felietony do radomskiej "Gazety Akademickiej", pod pseudonimem Antoni the Polak. Następnie przeniosłem się w 2007 roku na łamy ogólnopolskiego czasopisma "Rycerz Młodych". I współpracuję z nim do dzisiaj, prowadząc moją stała rubrykę literacką "Ry(cerskie)my". Kilka moich tekstów trafiło też do czasopisma "Iskierki".

 

źródło: Radomskie Wieczory Organowe


W roku 2001 zacząłem współpracę z Katolickim Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży – "Arka" w Radomiu. Prowadziłem tam wieczory i koncerty, również o charakterze charytatywnym. Od 2008 roku cyklicznie prowadzę swoje warsztaty literackie w Centrum Młodzieży – "Arka".


Ciekawym epizodem było prowadzenie przeze mnie dwudziestu koncertów, w ramach Radomskich Wieczorów Organowych, organizowanych przez Jakuba Kwintala, w latach 2007-2011, w wielu radomskich kościołach. Podczas jednego z nich odbyła się promocja mojej książki - także bądź co bądź o tematyce religijnej - zatytułowanej "Pierwodruki i przedruki. Opowiadania o wierze, nadziei, miłości i rodzinie".


W latach 2016-2018 wydałem cykl powieściowy o przygodach małej Majki, która poznaje historię imion, świąt i świętych. Były to kolejno: "Majka i zagubiony Antek", "Majka, Franek ekolog i Krzyś podróżnik" oraz "Majka, rozśpiewana Cecylka i pracowita Basia".


Wątek religijny pojawia się co pewien czas w moich wierszach do dzisiaj. Wystarczy wymienić tu choćby utwory: "Credo", "Częstochowa", która stała się również piosenką, "Święty Antoni", czy "Anno Domini". Nie uważam się jednak za poetę religijnego w takim sensie jak na przykład Karol Wojtyła, Janusz Pasierb czy Jan Twardowski. A i dużo bardziej religijnych ludzi ode mnie poznałem w swoim dotychczasowym życiu.

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie