Przejdź do głównej zawartości

Nomen omen

 

Mojego literackiego remanentu ciąg dalszy. Dziś na blogu przypominam fragmenty mojego niewielkiego tekstu scenicznego, zatytułowanego „Nomen omen”. Utwór dotyczy wybranych żeńskich i męskich imion: ich etymologii, przypisywanych cech charakteru oraz preferencji zawodowych.

 

fot. Remigiusz Kutyła
 

Nomen omen


Prolog


Mały pokój. Na środku łóżeczko, a w nim śpiące dziecko. Przy łóżku rodzice dziecka, gospodarze domu. Spoglądają na drzwi. Wchodzi pierwsza z postaci:


Antoni


Hołdujący srogiej zimie

Dom mieszkalny, pełen gości.

Nadać dziecku na chrzest imię

Każdy sobie prawo rości.


By rzecz nie trwała do nocy,

Zarządzili gospodarze:

Rodzice pragną pomocy.

Wchodźcie więc po jednej parze


Do pokoju, gdzie dziecina

Śpi. Stańcie, przy łóżku, z boku,

Niechaj chłopiec i dziewczyna

Wymienią imiona roku...

Scena VIII


Ignacy


Niechaj będzie pochwalony!

Wchodząc, mówię już od progu.

Gospodyni brat rodzony

Zakonnik służący Bogu.


Nie mam życia rodzinnego,

Lecz każdy dzień dzielę z Bogiem.

Ignac – ignis – z łacińskiego,

Słowo to oznacza ogień.


Przybyłem poznać dziecinę,

Pobłogosławić małego,

Jestem wszak franciszkaninem

Przez Ojca, Ducha Świętego...

 

 

Scena XIV


Monika


Etymologia łacińska,

Monika – monus – jedyna,

Historyk i polonistka

Ja ma Patronka* ma syna.


Dbam o domowe ognisko

I żoną jestem wzorową,

A kobietą towarzyską,

Łagodną, bezkonfliktową.


Sił dla najbliższych wystarczy,

Zwłaszcza, kiedy są w potrzebie,

Moje sprawy na plan dalszy,

Dla nich zaniedbuję siebie.


* Imię Monika nosiła matka św. Augustyna.


Wiesław

 

 

Mówisz o polonistyce...

Uczyłem tego przedmiotu.

Będę zawsze przy Monice,

W razie jakiegoś kłopotu.


Wciąż nas goni czasu potwór,

Każda chwila jak skrzydlata.

Mój żywot przerwał nowotwór,

A teraz czuwam w zaświatach.


Łaski wypraszam u Boga

Polonistom jak Monika

Nie wiem, co to ból i trwoga,

Tutaj zegar już nie tyka...


Epilog


Antoni

Płacze dzieciak obudzony,

Mową ostatniego z gości.

Będzie za sprawą Junony*

Ambitny, pełen zdolności.


Ani, Basi, Dominice

Dziękują już za zwierzenia

Owego dziecka rodzice

Ich prawem wybór imienia.


Nomen omen – symbolicznie,

Po Kasi i Magdalenie,

Wiesław jest alfabetycznie.

Na Z będzie Z A K O Ń C Z E N I E.


*Junona – grecka opiekunka kobiet w ciąży.


Na koniec kilka ciekawostek. Pierwowzorami postaci Moniki i Wiesława są moi poloniści: pani Monika Grzyb, polonistka, która uczyła mnie w PSP nr 26 w Radomiu, w latach 1994-1998, a u której praktyki polonistyczne robiłem w 2006 roku oraz nieżyjący już polonista Wiesław Cieślik (1947-2004), który uczył mnie języka polskiego w latach 1998-2002 w II LO im. Marii Konoponickiej w Radomiu. O pani Monice pisałem również w wierszu „Refleksje praktykanta” z tomu „Wianek z myśli” (2007), a o prof. Cieśliku w wierszu „Epitafium dla polonisty” z tego samego tomu, „Weltzschmerz” z tomu „CV” (2011) i opowiadaniu „Pan Jakub” ze zbioru „Pierwodruki i przedruki” (2010).


Sztuka „Nomen omen” wystawiona została podczas Dnia Kobiet w 2004 roku na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie, w reżyserii Aleksandry Wójtowicz. Pierwotnie tekst tej jednoaktówki drukowany był w radomskiej „Gazecie Akademickiej”, a następnie w antologii, pod moją redakcją, zatytułowanej „Nowa Teoria Literatury Użytkowej” (2009). Fragmenty sztuki ukażą się również w mojej nowej, przygotowywanej właśnie książce, opartej na zapiskach blogowych, roboczo zatytułowanej „Blogo”. Książka wydana zostanie w „Poetariacie,” w 2021 roku. 

 

***


Dziś drugi dzień „Rafy”. Jeśli podobało Wam się wczoraj, zapraszamy na dziś. Link do koncertu znajdziecie tutaj. Startujemy o godzinie 18.00. Po wczorajszym koncercie zwrócono mi uwagę, że źle wymówiłem nazwę jednego ze wspominanych zespołów. Tak, wiem. Nie dało się już tego zmienić. Cóż, mogę tylko przeprosić tych, którzy poczuli się urażeni, zwłaszcza członków tego zespołu, a także organizatorów: Dyrektora DK "Idalin" i Dyrektora artystycznego festiwalu. Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że języki obce są mi obce. Najpiękniejszym językiem jest dla mnie język polski. Jeśli więc nie zrażają Was potknięcia konferansjera, to kapitan Grey zaprasza na dziś. A po wczorajszej muzycznej uczcie dziękuję grupie „Kliper” za przypomnienie naszej piosenki sprzed ośmiu lat - „Ballada o Chłopcu z Szydłowca”. Ależ ten czas biegnie!


Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...