Przejdź do głównej zawartości

EMO(c)JA

 

Dziś „Barbórka”. Święto Górników. I imieniny Barbary. Jedną z Barbar, które znam, jest polska poetka, na co dzień, mieszkająca w Niemczech – Barbara Piskula. To kolejna osoba, którą poznałem przez portale: „Poetariat” i „Poezja na każdy dzień”.


Basia gościła w moich cyklach: „Szare eminencje” i „Ry(cerskie)my”, a także w antologiach: „Tygiel” i „Fraktale”. To bardzo ciekawa poetka i ciekawa osobowość. To często idzie w parze.


Chciałbym wspomnieć o tomiku Basi - „Listy pisane emocjami”. Książkę wydał „Poetariat” w Wieluniu, w roku 2018. Tom zawiera około 30 wierszy. Zaczyna się mocno - tekstem „Samobójstwo”. Potem pojawia się postać tajemniczego K, dla którego podmiot liryczny jednak chciałby żyć.

  



 


Jeden z ciekawszych wierszy to „Metastwory”. Sporo tu neologizmów: „wierszogrady”, „słowogrady” i tytułowe „Metastwory”. Zabaw językowych nie brakuje zresztą w całym tomiku: „na(d)robią”, „Morelove” i mój ukochany zwrot: „przekochałam się w tobie na zabój”.


Mnóstwo w wierszach Basi gnomów, sentencji, które zostają z nami po lekturze tej książki. Oto kilka przykładów: „czasem ci, którzy mogą być blisko, muszą istnieć daleko” albo „otaczaj się tymi, dla których warto być sobą”, albo „nie miał kto wierzyć i nie było nikogo, kto nauczyłby mnie wiary”.


Poetka „pisze o trudach, by emanować siłą”, bo „trzeba wciąż wierzyć”. To typowa introwertyczka: „nie patrz na mnie / kiedy do ciebie szepczę / nie zbliżaj się do mnie / kiedy cię dotykam / odejdź ode mnie / kiedy cię potrzebuję / nie czytaj mnie kiedy jestem samotna / nie kochaj mnie / kiedy ja dla ciebie


Piskula puentuje:


nigdy już nie mogłam myśleć

o zapachu deszczu

bez uśmiechu na twarzy


A ja sparafrazuję ten wiersz, kończąc swój krótki wpis:


nigdy już nie mogłem myśleć

o zapachu śniegu

bez tej poezji


Zwłaszcza w „Barbórkę”. Polecam Wam tomik „Listy pisane emocjami” i poetycką twórczość Piskuli. A Basi - w dniu imienin - życzę zdrowia, weny, pociechy z męża i dzieci, spełnienia i wielu, wielu emocji do pisania kolejnych, poetyckich listów. Chętnie poczytamy. Choć przecież cudzych listów nie powinno się czytać.

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie