Przejdź do głównej zawartości

EMO(c)JA

 

Dziś „Barbórka”. Święto Górników. I imieniny Barbary. Jedną z Barbar, które znam, jest polska poetka, na co dzień, mieszkająca w Niemczech – Barbara Piskula. To kolejna osoba, którą poznałem przez portale: „Poetariat” i „Poezja na każdy dzień”.


Basia gościła w moich cyklach: „Szare eminencje” i „Ry(cerskie)my”, a także w antologiach: „Tygiel” i „Fraktale”. To bardzo ciekawa poetka i ciekawa osobowość. To często idzie w parze.


Chciałbym wspomnieć o tomiku Basi - „Listy pisane emocjami”. Książkę wydał „Poetariat” w Wieluniu, w roku 2018. Tom zawiera około 30 wierszy. Zaczyna się mocno - tekstem „Samobójstwo”. Potem pojawia się postać tajemniczego K, dla którego podmiot liryczny jednak chciałby żyć.

  



 


Jeden z ciekawszych wierszy to „Metastwory”. Sporo tu neologizmów: „wierszogrady”, „słowogrady” i tytułowe „Metastwory”. Zabaw językowych nie brakuje zresztą w całym tomiku: „na(d)robią”, „Morelove” i mój ukochany zwrot: „przekochałam się w tobie na zabój”.


Mnóstwo w wierszach Basi gnomów, sentencji, które zostają z nami po lekturze tej książki. Oto kilka przykładów: „czasem ci, którzy mogą być blisko, muszą istnieć daleko” albo „otaczaj się tymi, dla których warto być sobą”, albo „nie miał kto wierzyć i nie było nikogo, kto nauczyłby mnie wiary”.


Poetka „pisze o trudach, by emanować siłą”, bo „trzeba wciąż wierzyć”. To typowa introwertyczka: „nie patrz na mnie / kiedy do ciebie szepczę / nie zbliżaj się do mnie / kiedy cię dotykam / odejdź ode mnie / kiedy cię potrzebuję / nie czytaj mnie kiedy jestem samotna / nie kochaj mnie / kiedy ja dla ciebie


Piskula puentuje:


nigdy już nie mogłam myśleć

o zapachu deszczu

bez uśmiechu na twarzy


A ja sparafrazuję ten wiersz, kończąc swój krótki wpis:


nigdy już nie mogłem myśleć

o zapachu śniegu

bez tej poezji


Zwłaszcza w „Barbórkę”. Polecam Wam tomik „Listy pisane emocjami” i poetycką twórczość Piskuli. A Basi - w dniu imienin - życzę zdrowia, weny, pociechy z męża i dzieci, spełnienia i wielu, wielu emocji do pisania kolejnych, poetyckich listów. Chętnie poczytamy. Choć przecież cudzych listów nie powinno się czytać.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...