Przejdź do głównej zawartości

Miejsca, które kocham

Dziś na blogu słowo o ostatniej antologii, w której wziąłem udział w tym roku kalendarzowym, a która dotarła do mnie tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. To publikacja, zatytułowana „Miejsca, które kocham”, wydana przez Magdalenę Kapuścińską i jej „Poetariat”.


Znajdziecie w niej trzy moje wierszyki. Dwa publikowane dotąd jedynie na moim literackim blogu: „Teatralna” o mojej ukochanej, radomskiej restauracji, a także przywieziony z tegorocznych wakacji tekst „Taki oto Sopot”. W tym roku wakacje spędzaliśmy wraz z żoną w Trójmieście. Trzeci utwór jest utworem o moim rodzinnym mieście Radomiu. Nosi tytuł po prostu „Radom” i po raz pierwszy ukazał się w moim drugim indywidualnym tomiku „CV” z roku 2011. Dostałem też za niego nagrodę podczas Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Grochowiaka.


Ogromne podziękowania i gratulacje należą się Magdalenie Kapuścińskiej. Jej „Poetariat” wydał w tym roku pięć antologii do udziału, w których zostałem zaproszony. Poza wspomnianą, „Miejsca, które kocham”, były to jeszcze: „Poetariat dzieciom” (tu ukazały się moje dwie bajki: „Kot” i „Wiewiórka”); „Gwiazdozbiór pegaza” (tu znalazł się mój cykl o szarym człowieku: „Szary człowiek myśli o swojej ojczyźnie”, „Szary człowiek patrzy na swój portret autorstwa Sylwestra Zakrzewskiego”, „Szary człowiek słucha szanty”, „Szary człowiek mówi o gimnazjum”, „Szary człowiek pisze o wolności); „Rocznik satyryczny – Upojeni satyrą” (tu teksty: „Zdalnie bez z. Satyra na czas kwarantanny”, „Limeryk farmaceutyczny. Prawie autentyczny”, „Szary człowiek układa fraszkę (o kozie)” i „Stokrotka”) oraz „Rocznik poetycki – Rykowisko” (tu wiersze: „Jeleń”, „Arka”, „Nie. Znajomi”, „Szary człowiek pisze wiersz na imieniny swojej żony” oraz „Szary człowiek na ulicy Czarnej”). Jeśli dodać do tego naszą wspólną antologię „Fraktale” z mijającego roku, z moim wierszem „Kraków. Minęło” i inne wydawnictwa Magdy Kapuścińskiej, w tym te autorskie, jest to dorobek naprawdę imponujący. 

 

źródło: Poetariat

Nie należy też zapominać o Monice Magdzie Krajewskiej, niestrudzonej propagatorce poezji, autorce blogów i portali: „Poezja na każdy dzień” oraz „Tomikovo”, dzięki której poznałem Magdalenę Kapuścińską, ale też tak ciekawych poetów i poetki jak: Basia Piskula, Bartosz Jasiński, Damian Dawid Nowak, Ula Lewartowicz, Ania Czartoszewska i wielu, wielu innych.


Cieszy fakt, że we wspomnianych antologiach „Poetariatu”, również w tej ostatniej, znalazła się także twórczość moich warsztatowiczów: Eweliny Duchnik, Elżbiety Kęsiak i Eweliny Malety z prowadzonej przeze mnie Grupy Literackiej „Tygiel”, działającej przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży - „Arka” w Radomiu czy Jeleny Jasek z Grupy Poetyckiej „Erato” przy Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, nad którą od kilku lat mam przyjemność pełnić opiekę artystyczną.


Wielu moich warsztatowiczów ma już na swoim koncie indywidualne tomiki poezji, wydane również w „Poetariacie” i o jednym z takich tomików, który również ukazał się niedawno, przeczytacie w moim kolejnym blogowym wpisie.


 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...