Przejdź do głównej zawartości

Pieśń nocy / The Song of the Night

Na szczęście sypiam dobrze. Nie mam problemu ze snem. Wszystkim, którzy mają, jak i tym, którzy nie cierpią na bezsenność, serdecznie polecam najnowszą książkę Magdaleny Kapuścińskiej – "Pieśń nocy".


Publikacja dedykowana jest Morfeuszowi – greckiemu patronowi snu. Wydawnictwo ma bardzo ciekawą konstrukcję. Pomiędzy wierszami znajdziecie tu listy do Morfeusza. Całość zamyka trzyaktówka. Zresztą cały utwór genologicznie Magdalena nazywa monodramem.


Monodram, i w ogóle teksty sceniczne, nie są formą łatwą. Wiem, coś o tym, bo mam na swoim koncie wydany jeden tego typu tekst i kilka rozproszonych po różnych antologiach, które być może wkrótce doczekają się wydania w jednej książce. Sama zaś sztuka epistolarna także dziś umiera, w dobie mejli, messengerów, chatów i smsów.


Bohaterką "Pieśni nocy" jest kobieta. Wrażliwa, inteligentna, szalenie zmysłowa, ale też sarkastyczna i ironiczna, która otwiera przed nami sekrety swojej duszy i z publicystycznym zacięciem komentuje bieżące wydarzenia, nie tylko swojego intymnego życia, lecz również życia społecznego. Wszystko utrzymane jest w poetyce onirycznej i surrealistycznej. Freud i Jung mieliby co interpretować!

 


 

Dodatkowym walorem książki jest jej dwujęzyczność. Wszystkie teksty na język angielski przetłumaczyła Ewelina Duchnik, a posłowie do książki napisały: Urszula Lewartowicz i Monika Magda Krajewska. Pierwsza z nich zwraca uwagę na doskonały warsztat literacki autorki: różne typy wiersza (wolne, rymowane), proza poetycka, listy, akty, więc swoisty synkretyzm rodzajowy. Druga zestawia książkę Magdaleny z tezami zwartymi w eseju "Czuły narrator" noblistki Olgi Tokarczuk. Rzeczywiście czułości w tym zbiorze znajdziecie sporo.


"Pieśń nocy" została pięknie wydana w autorskim wydawnictwie Kapuścińskiej "Poetariat" i zaryzykuję, że jest to najpiękniej wydana książka "Poetariatu", jaką dotąd widziałem, choć widziałem wiele i w wielu publikacjach uczestniczyłem. Ten walor estetyczny też jest bardzo istotny. Na okładce piękna praca Teresy Gęsiarz. Publikacja jest zresztą jubileuszowa. To pięćdziesiąta książka, wydana przez "Poetariat" w ciągu pięciu lat istnienia wydawnictwa.


Polecam "Pieśń nocy" Magdaleny Kapuścińskiej! Zwłaszcza przed snem. Na nadchodzące Święta.

 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...