Przejdź do głównej zawartości

Dzień Wolontariusza

 

Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji chciałbym napisać na blogu kilka słów o mojej współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży - „Arka” w Radomiu.


Instytucja powstała pod koniec dwudziestego wieku, a już na początku dwudziestego pierwszego – prowadziłem w jej wnętrzach, przy ulicy Chrobrego koncert, organizowany przez moje liceum im. Konopnickiej, zatytułowany „Piosenka nie zna granic”. Był to rok 2001. Jestem więc z „Arką” związany prawie dwadzieścia lat.


Trzy lata później w 2004 roku zorganizowaliśmy w „Arce” z Jakubem Kwintalem koncert charytatywny na rzecz chorego na raka chłopca – ucznia tej samej szkoły podstawowej, którą wspólnie z Kubą kończyliśmy – PSP nr 26 w Radomiu. Zabrzmiały nasze piosenki m.in. „Jednej osobie”, „Częstochowa”, „Sadkowska”. No i oczywiście pojawiło się kilka moich wierszy, które potem złożyły się na mój debiutancki tomik.


Swój pierwszy tom promowałem także w „Arce”. Premiera „Wianka z myśli” odbyła się w 2007 roku. Zaprosiłem na nią moich przyjaciół m.in. wspomnianego Kubę Kwintala, Michalinę Malczewską, Olę Wójtowicz i Piotra Symelę. Na widowni siedziała moja przyszła żona Magdalena.


Kiedy pomyślałem o powołaniu do życia warsztatów literackich dla młodzieży pierwsze kroki skierowałem do Władz „Arki”: ks. Andrzeja Tuszyńskiego i Ewy Kamińskiej. Pomysł się spodobał i wystartowaliśmy w 2008 roku. Wtedy też zostałem stałym współpracownikiem „Arki”.

 


 


Spotykaliśmy się z młodymi literatami kolejno w „Arce”, przy Chrobrego, potem na Starym Mieście, znów na Chrobrego i od kilku lat jesteśmy przy Kelles – Krauza. Udało nam się wydać - jak dotąd - dwanaście antologii: „Puzzle pamięci” (2008), „Nowa Teoria Literatury Użytkowej” (2009), „Na szarym początku...”(2010/2011), „Asocjacje” (2012), „Panopticum” (2013/2014), „Onoma” (2015), „Prosta piosenka o Nadziei” (2016), „Maski” (2017), „Oko” (2018), „Lustro” (2018), „Tygiel” (2019) i „Fraktale” (2020). Myślimy już o trzynastej, zatytułowanej „#13”. Ponadto w „Radomskiej Szkole Rocka” ukazały się dwa audiobooki: „Ucho” (2018) i „Erato” (2019). Klipy do naszych „arkowych” wierszy robili Jacek Skwirowski, a filmy o naszej działalności Patryk Płokita i Rafał Sadowski.


Udało się też przeprowadzić 25. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego. Gościliśmy w „Arce” wielu radomskich twórców m.in. Marcina Kępę, Grzegorza Bartosa, Roberta Utkowskiego, Sebastiana Równego, Izabellę Mosańską, Walentynę Pawelec, Jacka Kowalczewskiego, Zenona Gierałę, Wojtka Krupę, Bartka Kopińskiego, Agnieszkę Złotkowską, Rafała Błędowskiego, Martynę Ruszczyk, Kamila Radulskiego, Teresę Ewę Opokę, Rafała Kasprzyka i wielu, wielu innych. Przewinęło się też sporo muzyków m.in. Karolina Wojdat, Magdalena Bogucka, Małgorzata Budzyńska, Magdalena Boduła, big band „Mundana” czy Robert Murdza, a nawet występowały u nas teatry: „Skene” i „Proscenium”. Sami też poszerzyliśmy naszą ofertę o zajęcia teatralne, które od 2014 roku do dziś prowadzi Karolina Kaczmarska (Skrzek).


W 2018 roku świętowaliśmy jubileusz dziesięciolecia warsztatów literackich. Z tej okazji odbył się znakomity koncert grupy „Lustro”. No i oczywiście wieczór literacki. Takich wieczorów indywidualnych i zbiorowych odbyliśmy w ciągu tych dwunastu lat mnóstwo. Czasem towarzyszyły im koncerty, czasem spektakle, czasem wystawy. Od 2019 roku powołaliśmy do życia Grupę Literacką "Tygiel", działającą przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży - "Arka" w Radomiu. Od tego mniej więcej czasu współpracujemy też z Grupą Poetycką "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka.


Od niedawna jestem członkiem honorowym Stowarzyszenia Rozwoju Regionu „Hussar”, prowadzonym przez Mariusza Wiśniewskiego. Chętnie biorę udział w akcjach charytatywnych, wiele prac wykonuję społecznie, z potrzeby serca, ale pisząc szczerze, nigdy nie postrzegałem siebie w kategoriach wolontariusza. Podziwiam, zwłaszcza młodych ludzi, którzy w tym konsumpcyjnym świecie, potrafią bezinteresownie poświęcać się dla innych. I dziś jest właśnie ich święto. Życzę im z tej okazji, by ich zapał nie osłabł. To z myślą o nich napisałem dwa teksty: bajkę „Ośmiu Wspaniałych” ze zbioru „Świat to bajka” (2015) i wiersz „Cała prawda o aniołach” (2011) czytany często na arkowych galach wolontariatu. Oba znajdziecie na tym blogu.


I na koniec jeszcze jedna informacja. Wpis ten zilustrowałem zdjęciem z początków naszej działalności w „Arce”. Jeszcze dawne wnętrze na Chrobrego. Rok chyba 2010, bo czytam wydany wówczas zbiór moich opowiadań „Pierwodruki i przedruki”. A na stoliku leżą „Puzzle pamięci”, więc to musiały być nasze warsztatowe początki. No i trochę inna broda. Do tego kształtu wróciłem teraz po dziesięciu latach.


Ależ się rozpisałem. Po co? Ano po to, by jak mawia mój przyjaciel Lesio Żuliński „mój blog nie przysnął”. I ad perpetuam rei memoriam – wszystkim Wolontariuszom.








Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...