Przejdź do głównej zawartości

Dzień Wolontariusza

 

Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji chciałbym napisać na blogu kilka słów o mojej współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży - „Arka” w Radomiu.


Instytucja powstała pod koniec dwudziestego wieku, a już na początku dwudziestego pierwszego – prowadziłem w jej wnętrzach, przy ulicy Chrobrego koncert, organizowany przez moje liceum im. Konopnickiej, zatytułowany „Piosenka nie zna granic”. Był to rok 2001. Jestem więc z „Arką” związany prawie dwadzieścia lat.


Trzy lata później w 2004 roku zorganizowaliśmy w „Arce” z Jakubem Kwintalem koncert charytatywny na rzecz chorego na raka chłopca – ucznia tej samej szkoły podstawowej, którą wspólnie z Kubą kończyliśmy – PSP nr 26 w Radomiu. Zabrzmiały nasze piosenki m.in. „Jednej osobie”, „Częstochowa”, „Sadkowska”. No i oczywiście pojawiło się kilka moich wierszy, które potem złożyły się na mój debiutancki tomik.


Swój pierwszy tom promowałem także w „Arce”. Premiera „Wianka z myśli” odbyła się w 2007 roku. Zaprosiłem na nią moich przyjaciół m.in. wspomnianego Kubę Kwintala, Michalinę Malczewską, Olę Wójtowicz i Piotra Symelę. Na widowni siedziała moja przyszła żona Magdalena.


Kiedy pomyślałem o powołaniu do życia warsztatów literackich dla młodzieży pierwsze kroki skierowałem do Władz „Arki”: ks. Andrzeja Tuszyńskiego i Ewy Kamińskiej. Pomysł się spodobał i wystartowaliśmy w 2008 roku. Wtedy też zostałem stałym współpracownikiem „Arki”.

 


 


Spotykaliśmy się z młodymi literatami kolejno w „Arce”, przy Chrobrego, potem na Starym Mieście, znów na Chrobrego i od kilku lat jesteśmy przy Kelles – Krauza. Udało nam się wydać - jak dotąd - dwanaście antologii: „Puzzle pamięci” (2008), „Nowa Teoria Literatury Użytkowej” (2009), „Na szarym początku...”(2010/2011), „Asocjacje” (2012), „Panopticum” (2013/2014), „Onoma” (2015), „Prosta piosenka o Nadziei” (2016), „Maski” (2017), „Oko” (2018), „Lustro” (2018), „Tygiel” (2019) i „Fraktale” (2020). Myślimy już o trzynastej, zatytułowanej „#13”. Ponadto w „Radomskiej Szkole Rocka” ukazały się dwa audiobooki: „Ucho” (2018) i „Erato” (2019). Klipy do naszych „arkowych” wierszy robili Jacek Skwirowski, a filmy o naszej działalności Patryk Płokita i Rafał Sadowski.


Udało się też przeprowadzić 25. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego. Gościliśmy w „Arce” wielu radomskich twórców m.in. Marcina Kępę, Grzegorza Bartosa, Roberta Utkowskiego, Sebastiana Równego, Izabellę Mosańską, Walentynę Pawelec, Jacka Kowalczewskiego, Zenona Gierałę, Wojtka Krupę, Bartka Kopińskiego, Agnieszkę Złotkowską, Rafała Błędowskiego, Martynę Ruszczyk, Kamila Radulskiego, Teresę Ewę Opokę, Rafała Kasprzyka i wielu, wielu innych. Przewinęło się też sporo muzyków m.in. Karolina Wojdat, Magdalena Bogucka, Małgorzata Budzyńska, Magdalena Boduła, big band „Mundana” czy Robert Murdza, a nawet występowały u nas teatry: „Skene” i „Proscenium”. Sami też poszerzyliśmy naszą ofertę o zajęcia teatralne, które od 2014 roku do dziś prowadzi Karolina Kaczmarska (Skrzek).


W 2018 roku świętowaliśmy jubileusz dziesięciolecia warsztatów literackich. Z tej okazji odbył się znakomity koncert grupy „Lustro”. No i oczywiście wieczór literacki. Takich wieczorów indywidualnych i zbiorowych odbyliśmy w ciągu tych dwunastu lat mnóstwo. Czasem towarzyszyły im koncerty, czasem spektakle, czasem wystawy. Od 2019 roku powołaliśmy do życia Grupę Literacką "Tygiel", działającą przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży - "Arka" w Radomiu. Od tego mniej więcej czasu współpracujemy też z Grupą Poetycką "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka.


Od niedawna jestem członkiem honorowym Stowarzyszenia Rozwoju Regionu „Hussar”, prowadzonym przez Mariusza Wiśniewskiego. Chętnie biorę udział w akcjach charytatywnych, wiele prac wykonuję społecznie, z potrzeby serca, ale pisząc szczerze, nigdy nie postrzegałem siebie w kategoriach wolontariusza. Podziwiam, zwłaszcza młodych ludzi, którzy w tym konsumpcyjnym świecie, potrafią bezinteresownie poświęcać się dla innych. I dziś jest właśnie ich święto. Życzę im z tej okazji, by ich zapał nie osłabł. To z myślą o nich napisałem dwa teksty: bajkę „Ośmiu Wspaniałych” ze zbioru „Świat to bajka” (2015) i wiersz „Cała prawda o aniołach” (2011) czytany często na arkowych galach wolontariatu. Oba znajdziecie na tym blogu.


I na koniec jeszcze jedna informacja. Wpis ten zilustrowałem zdjęciem z początków naszej działalności w „Arce”. Jeszcze dawne wnętrze na Chrobrego. Rok chyba 2010, bo czytam wydany wówczas zbiór moich opowiadań „Pierwodruki i przedruki”. A na stoliku leżą „Puzzle pamięci”, więc to musiały być nasze warsztatowe początki. No i trochę inna broda. Do tego kształtu wróciłem teraz po dziesięciu latach.


Ależ się rozpisałem. Po co? Ano po to, by jak mawia mój przyjaciel Lesio Żuliński „mój blog nie przysnął”. I ad perpetuam rei memoriam – wszystkim Wolontariuszom.








Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie