Przejdź do głównej zawartości

Co znaczy

 

Dnia 11 stycznia 2021 roku w wieku 75 lat zmarł Adam Wasilewski – wieloletni wicedyrektor i polonista VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.


Miałem przyjemność kilka lat pracować z Panem Wasilewskim w „Kochanowskim”. Moja żona wielokrotnie zasiadała z Nim w komisjach maturalnych, podczas egzaminów ustnych z języka polskiego.


Zawsze elegancki, o bardzo wysokiej kulturze osobistej i ogromnej wiedzy. Przez wiele lat współpracowaliśmy również podczas inscenizacji historycznych, organizowanych przez VI LO w Radomiu, z inicjatywy Dyrektora Romualda Lisa i dra Adama Duszyka. Dyrektor Wasilewski wcielał się wówczas w rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego i Generała Józefa Hallera, a ja bywałem jego adiutantem. Poniżej jedno ze zdjęć z takiej inscenizacji. Na tym blogu dostępne jest jeszcze inne, we wpisie „Pochód”.


Do dziś pamiętam monodram Dyrektora Wasilewskiego o życiu Piłsudskiego, w którym mu trochę pomagałem, a który miał swoją premierę w RKŚTiG - „Łaźni”. W tej samej instytucji organizowaliśmy wspólnie wieczór literacko – muzyczny „Kochanowszczaków”, z okazji stulecia szkoły. Zresztą Dyrektor Adam Wasilewski bywał często na moich wieczorach literackich, koncertach z moim przyjacielem Rafałem Błędowskim. Wczoraj wspominaliśmy to z Rafim w telefonicznej rozmowie.


Dziś pragnę Dyrektora Wasilewskiego pożegnać moim wierszem. Od całej społeczności „Kochanowszczaków”. Do napisania tego tekstu zainspirował mnie mój przyjaciel Zbyszek Wieczorek – również wieloletni polonista VI LO w Radomiu. To on był pierwszym czytelnikiem tekstu i udzielił mi wielu cennych wskazówek, za które jestem mu bardzo wdzięczny.


Niech ten tekst będzie takim skromnym darem dla Dyrektora Adama Wasilewskiego od naszej grupy polonistów z „Kochanowskiego”: Koleżanek i Kolegów, którzy mieli okazję pracować z tym wspaniałym humanistą.


Na zdjęciu z Adamem Wasilewskim, źródło: portal "Co za dzień.pl".


Co znaczy

pamięci Adama Wasilewskiego

 

zanurzać się

w poezję

nie napisawszy

nawet wersu



widzieć

sto dramatów

aby samemu

nie reżyserować

żadnego



wcielać się

w Hallera

Piłsudskiego

wiedząc że

już przecież

historii nie zmienisz



i po raz enty

czytać „Lalkę”

z nadzieją

że Łęcka będzie

Wokulskiego



tak kochać

Lublin Czechowicza

by się sprowadzić

do Radomia


zrozumiesz

gdy twój profesor

odejdzie



Radom, 13 - 14 stycznia 2021 r.



Pan Adam Wasilewski przez wiele lat był związany z Lubelszczyzną. Kończył filologię polską na tym samej uczelni, co ja, na UMCS -ie w Lublinie. Mieliśmy w związku z tym wielu wspólnych znajomych, wśród wykładowców tego uniwersytetu.


Msza pogrzebowa odbędzie się jutro w radomskiej Katedrze NMP o godzinie 13.00. Dyrektor Wasilewski spocznie na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Popularne posty z tego bloga

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

Tandem. Antologia

Niedługo pojawi się siedemnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa "Lucky". Piękną okładkę zaprojektowała Paulina Krajewska.   Projekt okładki: Paulina Krajewska   Tandem. Bo dwie duże Grupy Poetyckie: "Tygiel" i "Erato". Bo każdy (prawie) po dwa wiersze. Bo autorów ułożyłem w pary. Bo jesteśmy grupą ludzi, współpracujących ze sobą. Bo wiersze, o tym tytule, otwierają i zamykają książkę. Siedemnastą już książkę z warsztatów literackich, które prowadzę w "Centrum Arka" w Radomiu i Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jak zawsze gościnnie zaprosiłem poetów z całej Polski, a nawet tych, mieszkających poza jej granicami. Współpracujące instytucje: uczelnia, szkoły, domy kultury. Laureatów, organizowanego przeze mnie Regionalnego Konkursu Literackiego. No, to chyba tyle. To jeszcze tylko przypomnijmy, że dotychczas ukazały się: Antologie Puzzle pamięci , Radom 2008. Now...