Przejdź do głównej zawartości

"#13"


Dziś na blogu słowo o kolejnej antologii, z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży - „Arka”, w Radomiu. Nad książką, zatytułowaną „#13”, trwają właśnie prace redakcyjne. Antologia ukaże się na przełomie stycznia i lutego 2021 roku.

 

 

#13


„#13” to tytuł trzynastej antologii z warsztatów literackich, prowadzonych przeze mnie w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, od 2008 roku. Dotychczas ukazało się dwanaście naszych książek i dwa audiobooki. Odbyło się też dwadzieścia pięć edycji Regionalnego Konkursu Literackiego.

13 ma bardzo bogatą tradycję w literaturze i kulturze. Trzynastozgłoskowiec to najczęściej używany format wiersza polskiego. „13 bajek z Królestwa Lailonii dla dużych i małych” to zbiór filozoficznych przypowieści Leszka Kołakowskiego. „13 posterunek” to popularny polski sitcom. Któż z nas nie zna piosenki Kasi Sobczyk „Trzynastego”? „Trzynastka” to kryminalna powieść Marcina Świetlickiego. „13” to również tytuły albumów „The Doors” i „Black Sabath”. 13 lat budował swój pałac biblijny król Salomon, a podczas Ostatniej Wieczerzy przy stole zasiadło 13 osób. Starożytni Rzymianie uważali 13 za symbol śmierci, zniszczenia oraz nieszczęścia.

Mamy nadzieję, że nasza 13 przyniesie Wam szczęście! Znajdziecie w niej wybór wierszy i opowiadań: członków mojej Grupy Literackiej „Tygiel”, działającej w Centrum „Arka”, w Radomiu, współpracującej z nami Grupy Poetyckiej „Erato” z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, nad którą mam przyjemność sprawować opiekę artystyczną, a także laureatów kolejnych edycji Regionalnego Konkursu Literackiego oraz twórczość młodzieży, partnerujących nam szkół i uczelni: VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu oraz Wydziału Filologiczno – Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Dziękuję Władzom wymienionych instytucji za owocną współpracę.

Szczególne podziękowania kieruję do Władz „Arki”: ks. Andrzeja Tuszyńskiego i pani Ewy Kamińskiej za zaufanie - którym obdarzyli mnie trzynaście lat temu - i sfinansowanie niniejszej antologii. Dziękuję również Magdalenie Kapuścińskiej za zaprojektowanie okładki, według mojego pomysłu, Piotrowi Skrzypczakowi za skład, a Robertowi Stępniowi z wydawnictwa „Lucky” za wydruk i nadanie ostatecznego kształtu tej książce. Dziękuję też Autorom za zaufanie. I mojej żonie Magdalenie za cierpliwość, wsparcie i nieustającą inspirację.

Ten krótki wstęp, zakończę krótką, poetycką refleksją:

  

#13


czy jeśli trzynastego w piątek

czarny kot nagle przebiegnie mi drogę

będzie to pecha mojego początek

czy już się wtedy z pechem rozstać mogę


Życzę miłej lektury. I oczywiście dużo szczęścia!


Adrian Szary


Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...