Przejdź do głównej zawartości

Era to nowa dla Erato, czyli o benefisach


Już w najbliższy czwartek 15 listopada 2018 roku w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii – „Łaźnia” odbędzie się benefis Zofii Kucharskiej – ludowej poetki, urodzonej w roku 1928 (!). Pani Zosia należy do radomskiego Stowarzyszenia Grupy Literackiej – „Łuczywo” oraz Grupy Poetyckiej – „Erato” w Kozienicach, którą od nowego roku akademickiego, to jest od października 2018 roku, opiekuje się w zastępstwie za panią Halinę Koryńską. Z okazji jubileuszu napisałem dla Pani Zosi taki oto nieregularny limeryk:


Na zdjęciu z Zofią Kucharską. W tle Maria Komsta


Pani Zosia na mnie zerka
jak Zosia z „Dziadów” – pasterka.
(lecz jak na to znaleźć radę),
że te obie Zosie młode,
mają talent  i urodę,
a ja przy nich jestem dziadem.


Z Kozienicami współpracuję już od kilku lat. Najpierw jako juror Regionalnego Konkursu Literackiego, wraz z poetą Krzysztofem Kaimem, potem jako recenzent tomików: Marii Komsty i Iwony Bitner, które również należą do grupy –„Erato”. Przez tę grupę przewinął się także uczestnik moich arkowych warsztatów literackich Damian Lesiak. Z panią dyrektor Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, Elwirą Kozłowską nagrywaliśmy mój audiobook z bajkami – „Kolorowy”. Pani Elwira przeczytała na płycie moją bajkę „Alergia”. Raz w miesiącu jeżdżę na warsztaty literackie do Kozienic, do grupy „Erato”, która już 25 listopada 2018 roku o godzinie 16.00 świętować będzie jubileusz dwudziestolecia. Szczegóły wkrótce.


Z grupą "Erato"


Jak na razie udało nam się wspólnie z grupą „Erato” wystąpić w radomskiej –„Łaźni” i MCSzW –„Elektrownia”. Młoda poetka Lena Jasek wzięła też udział w naszej dziesiątej, arkowej, jubileuszowej antologii – „Lustro”, a Kamil Koksa, wraz z żoną Małgosią, nie tylko czytał swoją twórczość poetycką na moich wieczorach, lecz i pięknie ozdabiał je muzycznie.


Na zdjęciu z Małgorzatą i Kamilem Koksa


Z Kozienicami wiąże się jeszcze jedna historia. W 2008 roku, a więc dziesięć lat temu, odbierałem tam pierwszą nagrodę z rąk Andrzeja Zaniewskiego w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Marii Komornickiej, za mój wiersz „Czerwone tulipany”. To kolejny mały jubileusz. I ostatni benefis, który czeka nas w tym tygodniu to 25-lecie pracy artystycznej w „Łaźni”, mojego serdecznego przyjaciela, plastyka Michała Budzisza, któremu zadedykowałem kiedyś ten wiersz, dostępny tutaj. Benefis Michała, zatytułowany –„Co ja tutaj robię?”, odbędzie się 17 listopada 2018 roku o godzinie 17.00, oczywiście w radomskiej „Łaźni”. Na wszystkie benefisy serdecznie zapraszam!


Na zdjęciu z Michałem Budziszem. W tle Bożenna Katus - Błaszczyk



Zdjęcia, autorstwa mojego ucznia z PG nr 23 w Radomiu, Filipa Sielskiego – pochodzą z wieczoru literackiego „Kolorowy w lustrze, czyli Szary w krzywym zwierciadle”, który odbył się 15 października 2018 w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii – „Łaźnia”.          

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...