Przejdź do głównej zawartości

Era to nowa dla Erato, czyli o benefisach


Już w najbliższy czwartek 15 listopada 2018 roku w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii – „Łaźnia” odbędzie się benefis Zofii Kucharskiej – ludowej poetki, urodzonej w roku 1928 (!). Pani Zosia należy do radomskiego Stowarzyszenia Grupy Literackiej – „Łuczywo” oraz Grupy Poetyckiej – „Erato” w Kozienicach, którą od nowego roku akademickiego, to jest od października 2018 roku, opiekuje się w zastępstwie za panią Halinę Koryńską. Z okazji jubileuszu napisałem dla Pani Zosi taki oto nieregularny limeryk:


Na zdjęciu z Zofią Kucharską. W tle Maria Komsta


Pani Zosia na mnie zerka
jak Zosia z „Dziadów” – pasterka.
(lecz jak na to znaleźć radę),
że te obie Zosie młode,
mają talent  i urodę,
a ja przy nich jestem dziadem.


Z Kozienicami współpracuję już od kilku lat. Najpierw jako juror Regionalnego Konkursu Literackiego, wraz z poetą Krzysztofem Kaimem, potem jako recenzent tomików: Marii Komsty i Iwony Bitner, które również należą do grupy –„Erato”. Przez tę grupę przewinął się także uczestnik moich arkowych warsztatów literackich Damian Lesiak. Z panią dyrektor Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, Elwirą Kozłowską nagrywaliśmy mój audiobook z bajkami – „Kolorowy”. Pani Elwira przeczytała na płycie moją bajkę „Alergia”. Raz w miesiącu jeżdżę na warsztaty literackie do Kozienic, do grupy „Erato”, która już 25 listopada 2018 roku o godzinie 16.00 świętować będzie jubileusz dwudziestolecia. Szczegóły wkrótce.


Z grupą "Erato"


Jak na razie udało nam się wspólnie z grupą „Erato” wystąpić w radomskiej –„Łaźni” i MCSzW –„Elektrownia”. Młoda poetka Lena Jasek wzięła też udział w naszej dziesiątej, arkowej, jubileuszowej antologii – „Lustro”, a Kamil Koksa, wraz z żoną Małgosią, nie tylko czytał swoją twórczość poetycką na moich wieczorach, lecz i pięknie ozdabiał je muzycznie.


Na zdjęciu z Małgorzatą i Kamilem Koksa


Z Kozienicami wiąże się jeszcze jedna historia. W 2008 roku, a więc dziesięć lat temu, odbierałem tam pierwszą nagrodę z rąk Andrzeja Zaniewskiego w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Marii Komornickiej, za mój wiersz „Czerwone tulipany”. To kolejny mały jubileusz. I ostatni benefis, który czeka nas w tym tygodniu to 25-lecie pracy artystycznej w „Łaźni”, mojego serdecznego przyjaciela, plastyka Michała Budzisza, któremu zadedykowałem kiedyś ten wiersz, dostępny tutaj. Benefis Michała, zatytułowany –„Co ja tutaj robię?”, odbędzie się 17 listopada 2018 roku o godzinie 17.00, oczywiście w radomskiej „Łaźni”. Na wszystkie benefisy serdecznie zapraszam!


Na zdjęciu z Michałem Budziszem. W tle Bożenna Katus - BłaszczykZdjęcia, autorstwa mojego ucznia z PG nr 23 w Radomiu, Filipa Sielskiego – pochodzą z wieczoru literackiego „Kolorowy w lustrze, czyli Szary w krzywym zwierciadle”, który odbył się 15 października 2018 w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii – „Łaźnia”.          

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Jubileusz warsztatów literackich

Wieczór literacki Katarzyny Kowalik