Przejdź do głównej zawartości

Okołowo, czyli o kowalikach raz jeszcze


Kowalik to polski ptak. Kowalik to również nazwisko ciekawej, debiutującej poetki. Katarzynę Kowalik, bo o niej mowa, poznałem w 2011 roku, kiedy została uczennicą VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, gdzie pracuję. Nie miałem przyjemności jej uczyć, ale w 2012 roku Kasia została laureatką, organizowanego przeze mnie, Regionalnego Konkursu Literackiego i tak trafiła na warsztaty literackie, które prowadzę od 2008 roku w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu. Zaczęła publikować w antologiach powarsztatowych. Kolejno: „Asocjacje” (2012); „Panopticum” (2013/2014); „Onoma” (2015); „Prosta piosenka o Nadziei” (2016); „Maski” (2017); „Oko” (2018); „Lustro” (2018); „Tygiel” (2019); „Fraktale” (2020), a także użyczyła swojego głosu na audiobookach: „Ucho” (2018) i „Erato” (2019). Do jej wiersza „Pokój” Jacek Skwirowski zmontował klip.

O Kasi pisałem na moim blogu wielokrotnie m.in. przy okazji jej publikacji w „Rycerzu Młodych”, gdzie prowadzę stałą rubrykę literacką czy po jej pierwszym, autorskim wieczorze literackim w „Restauracji PaniePanowie”, który odbył się w 2018 roku, a który miałem przyjemność prowadzić. Dziś wspominam o niej przy okazji publikacji jej oficjalnej strony internetowej „Kovalic Poem”. Link tutaj. Znajdziecie na niej wiersze ze wspomnianych powyżej publikacji Kasi, a także fotorelację z jej wieczoru. Ale co najciekawsze, „wirtualny” - póki co - debiutancki tom poezji „Przyciąganie pozaziemskie”. Autorka sama zaprojektowała sobie okładkę książki, podobnie jak obraz na plakat własnego wieczorku. Zamieszczam go poniżej. Talent plastyczny to kolejny atut Kasi. Ale wróćmy do tomiku. Zawiera on dwadzieścia sześć wierszy. Nigdzie dotąd niepublikowanych. To kolejna zaleta. Ach, cóż to są za wiersze! Wejdźcie, przeczytajcie, przemyślcie! 




Poezja Katarzyny Kowalik charakteryzuje się nowoczesną dykcją, sprawnym budowaniem  frazy. To twórczość zintelektualizowana a jednocześnie nie hermetyczna. Główne tematy, które porusza autorka to międzyludzkie relacje, zwłaszcza te damsko – męskie, ekologia, prawo (z racji naukowych i zawodowych zainteresowań) oraz szeroko rozumiane dywagacje moralne. Znajdziecie tu ciekawe pola semantyczne, jak w tekstach: „Próchnica”, „Animaloterapia” czy „Wada postawy”. Zabawę językiem i formą („Okołowo”; „I ten burdel...”). Myślę, że „kowaliki” to ciekawy eponim na genologiczne określenie wierszy Kasi. Jak: fraszki, pieśni, sonety czy treny.

Czytałem niedawno, w okresie pandemii, książkę o. Adama Szustaka „Estera. Czym jest piękno kobiety?” Autor książki stawia tezę, że piękna kobieta to przede wszystkim kobieta dobra i mądra. To również taka, która niczym pszczoła jest twórcza i w ciągłym ruchu, w ciągłym rozwoju. Podobna do Ducha Świętego, której słowa „balsamują”, zostają w naszej pamięci. Tak sobie teraz myślę, że taka właśnie jest poezja Katarzyny Kowalik: kobieca, piękna, dobra, mądra, natchniona, w ciągłej fazie ewolucji ku doskonałości i… balsamująca. Wiele cytatów z wierszy Kasi zostanie mi w pamięci już na zawsze: „Przeszli mi wszyscy moi faceci” („Pokój”); „Trzymam ciało za zębami” ("Romans"); ,,Są myśli, których nie wolno mieć dziewczynkom” („Dziesięć”). I wiele, wiele innych.

Czekam na tomik Kasi Kowalik – w realu. Taki tradycyjny, który można wziąć do ręki. Namawiam ją na takie wydawnictwo już od kilku lat. A póki co, zachęcam Was do odwiedzenia strony Kasi. I oczywiście poczytania jej wierszy, chociaż zdalnie. Zostańcie w domu. Bądźcie zdrowi! Czytajcie poezję. Twórzcie literaturę. Utrwalajcie piękno! „Okołowo”.   

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie