Przejdź do głównej zawartości

Getsemani



          Dzień był szary. Niebo okryte siwym płaszczem chmur tęskniło do jasnych promieni słońca. Pod jego otchłanią, w płaszczu o prawie identycznym kolorze, opuszczał cmentarz mężczyzna w średnim wieku. On także tęsknił. Oto dziś minął tydzień od śmierci jego żony. Odchodząc od grobu rozmyślał o tym, co się wydarzyło.
          W pamięci stała mu jeszcze cierpiąca postać małżonki. Chorowała długo. Walczyła do ostatniej chwili, a jej śmierć, która przyszła tuż przed Świętami Wielkanocnymi, pozwoliła zrozumieć jej małżonkowi sens ludzkiego cierpienia. Uwierzył bowiem, że jego żona, niczym Zbawiciel po swojej męce i śmierci, także zmartwychwstanie do życia wiecznego. Ponadto uświadomił sobie, że choroba, która spadła na nich tak niespodziewanie była znakiem, że coś powinien zmienić w swoim postępowaniu.
          Pamięta, jak któregoś dnia, kiedy jak zwykle po pracy przyszedł odwiedzić żonę w szpitalu, ta poprosiła, by następnym razem przyniósł ze sobą Biblię. Prośba ta zdziwiła go o tyle, że żona podobnie jak on zawsze deklarowała swój ateizm. Oboje byli naukowcami i być może stąd istnienie Boga wydawało im się tak abstrakcyjne, że wręcz niemożliwe. Powstanie świata, życie człowieka – wszystko to zawsze umieli sobie racjonalnie wytłumaczyć. Pomimo to spełnił prośbę małżonki i podczas kolejnych odwiedzin czytał jej już zupełnie przypadkowo wybrane fragmenty Pisma Świętego. Jeden z nich brzmiał następująco: Wtedy przyszedł Jezus do ogrodu Getsemani. Wziąwszy ze sobą Piotra począł się smucić i odczuwać trwogę. Wtedy rzekł: Smutna jest dusza moja aż do śmierci. Zostań tu i czuwaj ze mną.

Rys. Olga Stodulska

          W tym miejscu zatrzymał się i spojrzał na małżonkę. Ona przymknęła swe oczy. Zaczął zastanawiać się nad sensem przeczytanych słów. Usłyszała, że mąż przerwał lekturę i poprosiła, żeby kontynuował. On więc skierował swój wzrok mimowolnie na zdanie: Ojcze mój, jeśli nie może ominąć mnie ten kielich goryczy i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!
          Łzy, które napłynęły mu do oczu nie pozwoliły czytać dalej. Odłożył Biblię i wyszedł na korytarz. Stanął przy szpitalnym oknie i rozpłakał się. Od tej chwili zmienił zupełnie podejście do kwestii wiary. Modlił się dużo i wciąż czytał żonie Biblię, tak jak sobie tego życzyła. Czytane przez niego rozdziały korespondowały z ogromną męczarnią, spowodowaną bólem, który towarzyszył chorobie. Jego ukochana dźwigała swój krzyż.
          Wreszcie żona zaczęła tracić świadomość. Mąż jednak nie zaprzestawał głośnej lektury Pisma. Wierzył, że ona słucha. Czytał zdanie po zdaniu aż do dnia, w którym natrafił na słowa łotra: Jezu wspomnij na mnie gdy przyjdziesz do swego królestwa. Jezus mu odpowiedział: Zaprawdę, powiadam Ci: dziś ze mną będziesz w raju…

Pierwodruki i przedruki, Radom 2010.
  

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie