Przejdź do głównej zawartości

Piosenki i płyty

              Piosenki zacząłem pisać, pod koniec lat dziewięćdziesiątych, już w szkole podstawowej. Razem z robiącym dziś zawrotną karierę Łukaszem Jakóbiakiem. Początkowo była to zabawa w komponowanie muzyki, dopisywanie tekstów, nagrywanie i oczywiście publiczne wykonywanie tych utworów. Szybko jednak przekonałem się, że widzę swoje miejsce w świecie piosenek, nie jako kompozytor i wykonawca, lecz jako tekściarz.
          Poważna współpraca kompozytorska przyszła pod koniec liceum. Wraz z Jakubem Kwintalem nagraliśmy wówczas w studiu „Radia Plus Radom”, tzw. maxi singiel „Kiedy zasiadam do pianina”, poprzedzony teledyskiem do utworu „Jednej osobie”. Był to rok 2002. Z czasem powstało więcej wspólnych utworów, zarejestrowanych już tylko w wersjach koncertowych.
          Ostatnie lata to piosenki, napisane wspólnie z Rafałem Błędowskim – liderem szantowej, radomskiej grupy „Kliper” oraz Wiolą Fijałkowską – założycielką ludowego zespołu „Guzowianki”. Poza Kubą, Rafałem i Wiolą, muzykę do moich tekstów komponowali jeszcze m.in. Krzysztof Pszczoła i Michalina Malczewska (piosenka z muzyką jej autorstwa do mojego wiersza „Zakochana” znalazła się na jej solowej płycie demo); Jacek Telus, Dominik Nowak ("Szary project"), Piotr Symela, Zbigniew Bidziński, Marlena i Mariusz Kowalscy oraz Daniela Czerwińska z zespołem „Gaudeamus”. Na płycie tego zespołu z kolędami ukazał się „Szczedryk”, z moim polskim tekstem.

fot. Mikołaj Ganabisiński, źródło: Radomska Szkoła Rocka

          Ciekawym projektem było zarejestrowanie moich bajek ze zbioru „Szarówki”, w dziecięcych wykonaniach, z muzyką Andrzeja Zarzyckiego, Małgorzaty Budzyńskiej i Konrada Pajka. Tak oto powstała płyta „Arkowo – bajkowo”, wydana w 2011 roku. Sześć lat później w 2017 roku, czyli w dziesięć lat od wydania mojego pierwszego tomiku, powstał pierwszy audiobook z moimi wierszami, zatytułowany po prostu „Szary”, zarejestrowany w Radomskiej Szkole Rocka. Płytę promował klip, nagrany przez Rafała Sadowskiego, a moje wiersze czytali znani radomianie i współpracujący ze mną przyjaciele.
          Rok 2018 otworzyliśmy pierwszym audiobookiem z udziałem warsztatowiczów, uczęszczających na moje zajęcia literackie w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, które prowadzę od 2008 roku. Jubileuszowy krążek, zatytułowany „Ucho”, jest dodatkiem do dziewiątej antologii powarsztatowej „Oko”. Płyta została wyprodukowana również przez Radomską Szkołę Rocka. Kilka klipów do wierszy zrobił Jacek Skwirowski, również autor grafik do tego wydawnictwa.
          Mamy w planach z Mikołajem „Czesterem” Ganabisińskim z RSR jeszcze jeden audiobook, tym razem z moimi bajkami ze zbioru „Świat to bajka” oraz bonusowo z fragmentami powieści dla dzieci o przygodach małej Majki. Do udziału w nagraniach chciałbym również zaprosić zaprzyjaźnionych ze mną ludzi radomskiej kultury. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na wiosnę wejdziemy po raz trzeci do studia Radomskiej Szkoły Rocka.        

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Jubileusz warsztatów literackich

Wieczór literacki Katarzyny Kowalik