Przejdź do głównej zawartości

Szczęśliwego Nowego Roku

To pięćset pięćdziesiąty piąty wpis na tym moim literackim blogu. Dziś ostatni dzień roku 2018. Imieniny obchodzi Sylwester. Rysunek, którym zilustrowałem ten wpis, pochodzi z mojej książki „Szarówki, czyli bajki do czytania o zmierzchu”, wydanej dokładnie dziesięć lat temu. Wykonał go radomski rysownik Sylwester Zakrzewski. Przedstawia mnie i moich Siostrzeńców: Oliwiera i Wiktora.



Jaki był artystycznie ten rok? Muszę przyznać, że bardzo dobry. Rozpoczęliśmy go z warsztatowiczami wydaniem dziewiątej antologii, zatytułowanej „Oko”. Wraz z nią w „Radomskiej Szkole Rocka” nagraliśmy towarzyszący jej audiobook „Ucho”. Kilka klipów do wierszy wykonał Jacek Skwirowski. Duża promocja obu wydawnictw odbyła się w „Łaźni”. Kolejną ważną imprezą było czytanie moich bajek w radomskim teatrze. W wykonaniu moich uczniów, zabrzmiały pięknie na scenie Kotłownia. Program wyreżyserował sam dyrektor Zbigniew Rybka i radomski aktor Mateusz Michnikowski. Wiosną ukazała się trzecia i ostatnia, jak dotąd, część mojej powieściowej trylogii dla dzieci o przygodach Majki i jej ulubionego wujka Boczka – „Majka, rozśpiewana Cecylka i pracowita Basia”. Książkę promowałem również w „Łaźni” z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który zbiegł się prawie z moimi 35. urodzinami. Wiosna przyniosła też kolejny audiobook, tym razem z moimi bajkami, zatytułowany „Kolorowy”, przygotowany przez Mikołaja „Czestera” Ganabisińskiego i jego „Radomską Szkołę Rocka”. Do współpracy zaprosiłem ludzi kultury, mediów i polityki.

Następnie świętowaliśmy jubileusz dziesięciolecia warsztatów literackich, które prowadzę w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu. Odbyła się promocja książki „Lustro” i koncert radomskiego zespołu o tej samej nazwie. Mieliśmy wieczorki moich warsztatowiczów: Katarzyny Kowalik w „PaniePanowie” oraz Macieja Bujanowicza w „Łaźni”. Odbyłem też sporo spotkań autorskich w bibliotekach i szkołach. Wygłosiłem kilka wykładów popularnonaukowych. Na uwagę zasługuje wieczór „Poetycko i patriotycznie, czyli 100 wierszy na 100-lecie niepodległości”, który zorganizowaliśmy z warsztatowiczami w Filii nr 1 MBP w Radomiu. Potem były X Radomskie Zaduszki Bluesowe i 38. „Rafa”, którą miałem przyjemność prowadzić. Jesienią objąłem opiekę artystyczną nad kozienicką grupą poetycką „Erato”. Świętowaliśmy w Kozienicach jubileusz dwudziestolecia istnienia grupy, a w radomskiej „Łaźni” benefis jej uczestniczki Zofii Kucharskiej.

Odbyły się także moje cykliczne konkursy literackie i recytatorskie, organizowane w „Arce” i VI LO: XX RKL z udziałem Honoraty Dyjasek i XXI RKL z udziałem Katarzyny Jesionek oraz VMKR, przy współpracy z Kamilem Woźniakiem i Towarszystwem Miłośników Lwowa. Reaktywowaliśmy również  z Rafałem Błędowskim cykl naszych koncertów „Męski rejs”. Rok zakończyłem publikacją w antologii „Poezja po zmierzchu”.  

Na blogu w tym roku podsumowałem moją działalność literacką z lat 1998 – 2018 i warsztatową, za okres 2008 - 2018. Duży wieczór literacki, łączący oba jubileusze, zatytułowany „10/20” odbył się w tym roku na zaproszenie Mileny Włoskowicz w MCSW „Elektrownia”. Ostatnie tegoroczne, blogowe wpisy poświęciłem mojej skromnej działalności naukowej.

Jakie mam plany na kolejny rok? Przede wszystkim chciałbym wydać kolejną, jedenastą już antologię powarsztatową. Ustaliłem z moimi warsztatowcami, że od 2019 roku nazywamy naszą Grupę Poetycką „Tygiel” (chyba, że pojawią się inne propozycje nazwy) i że podzielimy spotkania. Raz w miesiącu będą one kierowane do dzieci i młodzieży, i raz w miesiącu do dorosłych oraz seniorów. Zobaczymy jak sprawdzą się te innowacje.

A jeśli chodzi o moje indywidualne książki, myślę już powoli o piętnastym wydawnictwie. Będzie to ósmy tomik poezji. Wychodzą one mniej więcej co dwa lata. „Dekontaminacja” ukazała się w 2017 roku, więc chyba już czas na kolejną książkę poetycką. Na razie jednak nie zdradzam szczegółów. Może uda się też zrobić reedycję audiobooka „Szary”, z 2017 roku i wzbogacić go o najnowsze teksty poetyckie. Kto wie. Czas pokaże. To tyle nieśmiałych, literackich planów na nowy rok.

A póki co życzę Wam Wszystkim, którzy tu czasem zaglądacie, Szczęśliwego Nowego Roku 2019, a w nim dużo Zdrowia, Szczęścia, Miłości i… oczywiście Wszelkiej Twórczości!

Szary

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.