Przejdź do głównej zawartości

Poezja po zmierzchu


Kilka dni temu dotarła do mnie pięknie wydana w „Poetariacie” antologia „Poezja po zmierzchu”. To dzieło współpracy dwóch wspaniałych kobiet i poetek: Moniki Magdy Krajewskiej i Magdaleny Kapuścińskiej. Znalazło się w nich sześć moich erotyków, czyli wierszy miłosnych z lat 2008 – 2018, od tych śmielszych: „Lilith”, „Ulica”, „Źrenice”, „Lena” , aż po te żartobliwe „Fit” i „Kontenans”. Najpiękniejsze teksty o miłości pisałem jednak do muzyki.

Mało kto wie, ale piosenki pisałem już od szkoły podstawowej. Z Łukaszem Jakóbiakiem, znanym dziś z programu „20m2Łukasza”. Kilka z nich zachowało się w archiwum radiowych nagrań. Potem był piękny czas liceum i utwory pisane z Misią Malczewską i Krzysiem Pszczołą. Do historii przeszedł hymn szkoły „Konopnickiej”, którą wspólnie kończyliśmy. Nasza piosenka „Zakochana” znalazła się na płycie demo Michaliny. Pamiętam, że na jednym z koncertów zapowiadał ją sam Artur Andrus.

Następny okres to owocna współpraca, podczas studiów, z Jakubem Kwintalem i wydany w Radiu Plus Radom maxisingiel „Kiedy zasiadam do pianina”, z utworami: „Jednej osobie”, „Trawa”, „Częstochowa”. Kolejne, wspólne piosenki to: „Dla”, „Symfonia elfów”, „Sadkowska” i „Nadejdzie taki dzień”. W tym samym czasie Piotr Symela napisał piękną muzykę do mojego wiersza „Tren”. Wszyscy troje: Misia, Kuba i Piotr spotkaliśmy się na dużym koncercie, w ramach Radomskiej Wiosny Literackiej.


fot. Monika Magda Krajewska

Po studiach nawiązałem współpracę z liderem szantowej grupy „Kliper” – Rafałem Błędowskim. I tak powstały nasze piosenki: „Ballada o chłopcu z Szydłowca”, „Karolina”, „Czarnobrody”, „Maks”, „Morze miłości” i „Alfabet żeglarza”, śpiewane podczas naszej wspólnej trasy „Męski rejs”. Z Jackiem Telusem nagraliśmy też mój wiersz „Szarość”, w wersji niemieckiej, jako „Grau”. Ostatnie napisane przeze mnie utwory to „Siostry” dla ludowego zespołu „Guzowianki” oraz „Gra o życie” na radomską edycję WOŚPu (wspólnie z Wiolą Fijałkowską). Dla zespołu „Karabanio” powstał utwór „Pochód”, a dla „Gaudeamusa” kolęda „Radujmy się”. Moje teksty piosenek znalazły się w moich tomikach i powieści o „Majce”. Oddzielny rozdział stanowi płyta z muzyką Andrzeja Zarzyckiego i Gosi Sadowskiej do moich bajek, o której pisałem już na tym blogu.

Wielokrotnie też miałem przyjemność pisać wstępy do tomików wierszy o tematyce miłosnej: Magdaleny Krzesickiej, Agnieszki Złotkowskiej, Grażyny Cieślik, Macieja Bujanowicza, Iwony Bitner i Marii Komsty. I to chyba tyle o mojej dwudziestoletniej pisaninie. Wiele wierszyków okolicznościowych pozostało nieopublikowanych. W moich szufladach, segregatorach, na blogu, w prywatnych zbiorach przyjaciół. To wiersze religijne, patriotyczne, społeczne, jubileuszowe i… o miłości. Zresztą chyba każdy wiersz jest o miłości. I każdy dobrze jest czytać po zmierzchu.

Poza pisaniem wierszy, bajek, opowiadań, powieści, tekstów scenicznych i piosenek, czasami pisuję również artykuły naukowe, poświęcone literaturze dziecięcej, aksjologii, lingwistyce i metodyce nauczania języka polskiego. Kolejne, poświąteczne wpisy na tym blogu, chciałbym poświęcić tej sferze mojej działalności z ostatnich dziesięciu lat 2008 – 2018.       

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...