Przejdź do głównej zawartości

Kleks i Kołakowski


Rok 2010 był dobry zarówno pod względem publikacji jak też pracy dydaktycznej. Po zastępstwach w radomskim „Plastyku”, „Budowlance”, „Szkole Sportowej”, „Wyższej Szkole Handlowej” i praktykach asystenckich na UMCSie w Lublinie, podjąłem pracę w Liceum im. Jana Kochanowskiego, a na praktyki doktoranckie przeniosłem się do Kolegium Licencjackiego UMCS w Radomiu. Od trzech lat byłem już studentem stacjonarnych studiów doktoranckich w Instytucie Filologii Polskiej UMCS w Lublinie i zaczął klarować się temat mojej rozprawy doktorskiej. Postanowiłem pisać o świecie wartości w mniej znanych bajkach Leszka Kołakowskiego. Mój artykuł o Brzechwie ukazał się w książce „Nie bój Brzechwy. Studia i szkice kleksologiczne” pod red. Jana Malickiego i Joanny Papuzińskiej. Publikacja ukazała się w Katowicach.


Wziąłem też udział w konferencji lubelskich metodyków na temat dialogu kultur w edukacji polonistycznej, której pokłosiem stał się mój artykuł „Przedstawiciele różnych kultur jako bohaterowie bajek literackich” w tomie „Oswajanie inności w edukacji polonistycznej”, pod red. Barbary Myrdzik i Ewy Dunaj.


W ramach Jesiennej Akademii Literatury wygłosiłem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu referat na temat „Fryderyk Chopin w życiu i twórczości George Sand”, który wkrótce ukazał się drukiem. Zacząłem też publikować teksty o twórczości literackiej prof. Leszka Kołakowskiego. W „Miesięczniku Prowincjonalnym” ukazał się mój tekst w pierwszą rocznicę śmierci filozofa, a w „Resursie Obywatelskiej” wygłosiłem prelekcję na temat jego bajek. Tekst, w nieco zmodyfikowanej formie, ukazał się pod tytułem „Aksjologia dla starszych i młodszych czytelników, czyli świat wartości w 13 bajkach z Królestwa Lailonii dla dużych i małych Leszka Kołakowskiego”, w tomie „Przeobrażenia w kulturze i edukacji na przełomie XX i XXI wieku”, pod red. Małgorzaty Karwatowskiej i Adama Siwca. Książka wyszła w Chełmie.


Artykuł o podobnej tematyce ukazał się też w czasopiśmie „Guliwer”. Jego tytuł to „Jakie wartości znajdziemy w Lailonii, czyli kilka słów na temat aksjologii w „13 bajkach z Królestwa Lailonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego". Prężnie w tym okresie działałem również w Radomskim Towarzystwie Naukowych, pełniąc w nim przez pewien czas zaszczytną funkcję rzecznika prasowego i rozpocząłem działalność w Polskim Towarzystwie Filozoficznym oddział w Radomiu. To był naprawdę owocny rok.   

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.