Przejdź do głównej zawartości

Bez odpowiedzi


          Zawsze pytany o debiut podawałem rok 1997. Wtedy po raz pierwszy odczytałem publicznie, na antenie radomskiego radia, kilkanaście swoich bajek oraz kilka wierszy. Dlatego w 2012 roku, trochę prowokacyjnie, zorganizowałem w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii – „Łaźnia” jubileusz piętnastolecia mojej skromnej, literackiej działalności. Miał on być pretekstem do integracji radomskich poetów, pisarzy, piosenkarzy, a nawet aktorów i grup kabaretowych. W pewnym sensie się to udało.
          Jednak przy okazji tegorocznego jubileuszu dziesięciolecia warsztatów literackich zorientowałem się, że mój pierwszy opublikowany wiersz w profesjonalnej antologii to rok 1998. Może więc od tego momentu powinienem liczyć czas trwania mojej poetyckiej pasji. Obchodziłbym teraz dwudziestolecie swojego pisania. Wiersz „Bez odpowiedzi”, bo o nim mowa, ukazał się w książce „Poezja Młodych Województwa Radomskiego”, pod redakcją Jadwigi Góźdź, na której warsztaty literackie uczęszczałem do radomskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Dziś nie ma już tego oddziału ani województwa radomskiego, w budynku przy ul. Traugutta mieści się teraz „Łaźnia”, a i o pani Jadwidze słuch zaginął.
             Zorientowałem się też, że wspomnianego wiersza nie ma ani na mojej stronie internetowej, ani na blogu. Naprawiam więc ten błąd, publikując go dziś w nieco zmienionej formie wersyfikacyjnej, ale z tym samym przesłaniem. Mnóstwa pytań, na które do dziś nie znalazłem odpowiedzi.


fot. Elżbieta Warchoł
źródło: Radio Plus Radom


Bez odpowiedzi

Jakże się począć bez ojca i jak się rodzić bez matki
jakże się wyspać bez kojca i jak spakować manatki
jakże się modlić bez wiary jak kochać bez miłości
jak człowiek młody może być stary
jak umieć zazdrościć bez zazdrości
jak walczyć za ojczyznę i jak się pozbyć złudzenia
czym zdrapać z serca bliznę co jeść zamiast jedzenia
za co cię Polsko szanować za co cię nienawidzić
jak nie chowając się chować i jak nie wstydząc się wstydzić
Pozostań ze mną jeszcze tych pytań setki znam
spadają jak ulewne deszcze zostaję z nimi w życiu sam


           Dziewięć lat później, w 2007 roku, wiersz ukazał się w moim debiutanckim tomiku „Wianek z myśli”, wydanym w tej samej drukarni - „Romel”, co wspomniana wyżej antologia. Byłem już wówczas uczestnikiem lubelskich warsztatów literackich, prowadzonych przez pana profesora Arkadiusza Bagłajewskiego. Rok później zacząłem sam prowadzić warsztaty literackie w kawiarni SCM „Arka” i zredagowałem swoją pierwszą antologię „Puzzle pamięci” (2008). Może kiedyś ktoś z autorów będzie jak ja, wspominał swój pierwszy opublikowany w niej wiersz.  

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

XIX Regionalny Konkurs Literacki

REGULAMIN XIX REGIONALNEGO KONKURSU LITERACKIEGO
1. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie Centrum Młodzieży - „Arka” w Radomiu, Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Polskich Olimpijczyków oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
 2. Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów literackich.
 3. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  z terenu Radomia i okolic. Został wpisany na listę konkursów kuratoryjnych.


4. Przedmiotem konkursu jest jedna autorska fraszka lub limeryk.
5. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, nazwa i adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 10 listopada 2017 roku na adres e-mail: adrianszary@wp.pl
6. Finał konkursu zaplanowany jest na 15 listopada 2017 roku o godzinie 17.00 w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym, który wystąpi z krótkim programem słowno – muzycznym, będzie…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej.