Przejdź do głównej zawartości

Emancypantki


            Kontynuując wątek moich pierwszych publikacji, dziś chciałbym przenieść się pamięcią do roku 2002. Byłem wówczas maturzystą radomskiego liceum i laureatem I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Poetyckiej „Rzeźby słów” we Włocławku. Po odbiór nagrody pojechałem z moim polonistą – profesorem Wiesławem Cieślikiem, któremu zawdzięczam to kim dzisiaj jestem. Poznałem tam wspaniałych ludzi.    
          Na tym pamiątkowym zdjęciu widać poetów: o. Wacława Oszajcę, a w tle profesora Krzysztofa Ćwiklińskiego, z którym po latach spotkałem się na radomskiej uczelni. Dzięki konkursowi miałem okazję porozmawiać z ulubionym wokalistą, z okresu mojego dzieciństwa Michałem Bajorem, który był Honorowym Patronem Konkursu. Pamiętam koncert, który zagrał dla nas - laureatów, złożony z piosenek, z płyty „Kocham jutro”. Podczas gali konkursowej odebrałem nagrodę specjalną od prawnuka Marii Konopnickiej – Jana Bieleckiego, za cykl wierszy o tematyce pozytywistycznej. Jeden z nich ukazał się w pokonkursowej antologii „Graffiti wyobraźni”:


Włocławek 2002

Emancypantki
 cherchez la femme

Żyjecie same, bo tak wygodnie,
palicie fajkę, nosicie spodnie.

Miłość macie za dobrą zabawę,
nocą trzeba czytać prasę,
nad ranem pić mocną kawę.

Topią was burze polityczne…
dobry sposób na życie – to logiczne,

samemu zarabiać na utrzymanie,
ale powiedzcie mi drogie panie,

niech z waszych ust płyną słowa prawdziwe
czy nie czujecie się samotne
i… czy jesteście szczęśliwe?


          Rok później, w 2003, opublikowałem wiersz „Częstochowa”, dostępny na blogu tutaj, do którego muzykę skomponował Jakub Kwintal, w Antologii Modlitw Współczesnych „Do Ciebie Ojcze…”, pod redakcją Jadwigi Góźdź. Był to zarazem mój ostatni kontakt z radomskimi warsztatami literackimi. Byłem już wówczas studentem lubelskiej polonistyki.
          Co ciekawe, przeglądając dziś tę antologię, odnajduję w niej nazwiska osób, z którymi po latach zetknąłem się podczas mojej literackiej działalności: Wiesława Didyk, Walentyna Pawelec, Jerzy Bąk, Jacek Kowalczewski, Kamil Radulski, Andrzej Zaniewski. Ten ostatni, w 2008 roku, wręczał mi pierwszą nagrodę za cykl tulipanowy podczas ogólnopolskiego konkursu w Kozienicach. Po drodze były jakieś nagrody za teksty piosenek w Przedborzu, wyróżnienia od Bohdana Zadury i Jacka Dehnela podczas Lubelskich Spotkań z Poezją, nagrody z rąk Jana Zdzisława Brudnickiego i Leszka Żulińskiego podczas konkursów poetyckich im. Stanisława Grochowiaka i „O dzban czarnoleskiego miodu”. Ale konkurs we Włocławku wspominam chyba najcieplej. Może dlatego, że był dla mnie takim pierwszym, poważnym konkursem literackim.

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

XIX Regionalny Konkurs Literacki

REGULAMIN XIX REGIONALNEGO KONKURSU LITERACKIEGO
1. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie Centrum Młodzieży - „Arka” w Radomiu, Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Polskich Olimpijczyków oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
 2. Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów literackich.
 3. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  z terenu Radomia i okolic. Został wpisany na listę konkursów kuratoryjnych.


4. Przedmiotem konkursu jest jedna autorska fraszka lub limeryk.
5. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, nazwa i adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 10 listopada 2017 roku na adres e-mail: adrianszary@wp.pl
6. Finał konkursu zaplanowany jest na 15 listopada 2017 roku o godzinie 17.00 w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym, który wystąpi z krótkim programem słowno – muzycznym, będzie…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej.