literacki blog Adriana Szarego

sobota, 14 lipca 2018

Klipry

           Już za tydzień, czyli 21 lipca o godzinie 17.00 w ramach akcji „Lato w Muszli”, organizowanej przez Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii – „Łaźnia”, odbędzie się koncert radomskiej, szantowej grupy „Kliper”.
             Z Rafałem Błędowskim – liderem zespołu, współpracuję od kilku lat. Piszemy wspólnie piosenki, w ramach projektu muzyczno – literackiego „Męski rejs”. Naszym pierwszym utworem była „Ballada o Chłopcu z Szydłowca”, z muzyką Rafała i moim tekstem. Ballada powstała w 2012 roku, a w 2013 ukazała się w mojej książce „Sylwa”. Piosenka weszła do repertuaru zespołu „Kliper” i jest śpiewana na koncertach.
          Kolejne dwa utwory powstały w 2013 roku. Oba inspirowane prawdziwymi postaciami (Charlottą de Berry i Edwardem Teachem). To „Karolina” i „Czarnobrody”, które ukazały się w tomie „Horoskopy” z 2015 roku. W międzyczasie powstały piosenki: „Męski rejs” (2014) – zaśpiewany przez nas chyba tylko podczas jednego z koncertów i „Maks” - napisany z myślą o najmłodszym synku Rafała, moim chrześniaku – zamieszczony w zbiorze bajek „Świat to bajka” z 2015 roku.


            Prawdziwą perełkę napisaliśmy z Rafałem latem 2015 roku. Rafał zamówił u mnie żeglarską balladę. I tak powstał najpierw wiersz, a potem piosenka „Morze miłości (smutku piach), opublikowany przeze mnie w tomiku „Dekontaminacja” z 2017 roku. To utwór, z którego jesteśmy chyba najbardziej zadowoleni. I ostatnia, jak dotąd, nasza piosenka to „Alfabet żeglarza” z mojej dziecięcej powieści „Majka, rozśpiewana Cecylka i pracowita Basia” (2018), doskonale śpiewana przez najstarszego syna Rafała – Michała.
          Mamy z Rafałem Błędowskim na swoim koncie sporo wspólnych występów m.in. w „Łaźni”, „Arce”, „Kochanowskim”, „Domu Kultury Ustronie” czy „Szkole Muzycznej”. Czasem wyruszamy w „Męski rejs” poza granice Radomia: Jedlnia Letnisko, Pionki, Zwoleń. Wzajemnie zapraszamy się do swoich projektów. Rafała i jego syna Michała możecie usłyszeć na moich audiobookach: z wierszami „Szary” (Rafał czyta: „Drzewo” i „Voyage”, a Michał - „Maksa”) oraz bajkami „Kolorowy” (Rafał czyta: „Fregatę”, a Michał - „Eukaliptusa”). Rafał z kolei zaprosił mnie w tym roku do prowadzenia Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Rafa”, którego jest dyrektorem artystycznym.
            Lubię też pojawiać się na koncertach „Klipra”. Wam również gorąco polecam! I oczywiście wybieram się na ich najbliższy radomski występ. A wy? Będziecie?