Przejdź do głównej zawartości

Apel do Karusi z "Romantyczności" Adama Mickiewicza

Na ostatnich warsztatach literackich czytaliśmy programową balladę Adama Mickiewicza – „Romantyczność” z tomu „Ballady i romanse”, z roku 1822. To symboliczny początek epoki romantyzmu w Polsce.
Następnie analizowaliśmy dialogi późniejszych poetów z tym tekstem kultury m.in: Jana Lechonia – „Romantyczność” czy Władysława Broniewskiego – „Ballady
i romanse” aż wreszcie sami pokusiliśmy się o teksty inspirowane utworem Mickiewicza.
Tak właśnie powstał mój najnowszy wiersz, który zamieszczam dziś na blogu:

Apel do Karusi
z „Romantyczności” Adama Mickiewicza


Piękna Karolino
ta z Romantyczności
zostaw umarłym grzebanie
umarłych

ich czas na ziemi bezpowrotnie
minął
ich oczy słowa w myślach się
zatarły

Piękna Karolino
co wierzysz w zaświaty
otrzyj łzy z twarzy i przestań
już szlochać

wciąż jesteś młodą i śliczną
dziewczyną
niejeden chłopiec cię jeszcze
pokocha

Wiem że w swym sercu
schowałaś głęboko
tamto uczucie tamtego
chłopaka

lecz dziś zwycięża mędrców
szkiełko oko
wstydem jest tęsknić kochać
cierpieć płakać

         Najbliższe warsztaty literackie już 6 kwietnia 2016 roku wyjątkowo o godzinie 15.00 w kawiarni Stowarzyszenia Centrum Młodzieży – „Arka”, przy ul. Chrobrego 7/9.
Następnie na godzinę 17.00 przechodzimy, w ramach zajęć, do Miejskiej Biblioteki Publicznej na 39. Radomską Wiosnę Literacką, po której o godzinie 18.00 zapraszam ponownie do „Arki” na zajęcia teatralne, prowadzone przez aktorkę Karolinę Skrzek.

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich