Przejdź do głównej zawartości

Zbiorek sentymentalny

Ukazała się właśnie kolejna książka Izabelli Mosańskiej, tym razem napisana wspólnie z Grażyną Zarębską.
Oficjalna promocja wydawnictwa odbędzie się 28 kwietnia 2016 roku o godzinie 17.00 w Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Spotkanie połączone będzie z jubileuszem 30-lecia społecznej działalności teatralnej Izy. Podczas uroczystości zaprezentowane zostaną cztery miniatury teatralne, przygotowane przez jubilatkę.
Już dziś serdecznie zapraszam na to wydarzenie, zachęcam do nabycia książki, a na blogu zamieszczam wstęp, który miałem przyjemność napisać do tej publikacji…

Zbiorek sentymentalny

Książka Izabelli Mosańskiej i Grażyny Zarębskiej, zatytułowana „Wydziergane ze wzruszeń”, to zbiór szalenie sentymentalnych utworów. Składają się na nią teksty, misternie tkane niczym frywolitki, pełne refleksji, zadumy, retrospekcji i wspomnień…
Na uwagę zasługuje synkretyzm rodzajowy publikacji. Poza miniaturami poetyckimi odnajdziemy tu bowiem także krótką, poetycką prozę. Niezwykle ciekawym zjawiskiem jest intertekstualność prezentowanych utworów. Powracające z dzieciństwa frazy piosenek, wierszy, cytaty z niewysłanych listów, które niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny.
Wiersze Izabelli Mosańskiej, niepozbawione ironicznej i humorystycznej percepcji świata, realizują odwieczny topos „theatrum mundi”, co koresponduje
z pozapoetyckimi pasjami autorki. Utwory Grażyny Zarębskiej niezwykle liryczne, impresjonistyczne są jakby kroniką życia rodzinnego.
Mimo różniącej się nieco poetyki obu autorek, odnaleźć można wiele cech wspólnych. Jedną z nich jest dojrzałość i świadomość upływającego czasu. Heraklitowe „panta rhei” staje się light motivem zbioru i towarzyszy czytelnikowi od pierwszego do ostatniego tekstu.
To utwory, które ocalają… Nie pozwalają zapomnieć o przedmiotach codziennego użytku: zegar, stara cukiernica, a także pewnych osobach ważnych dla autorek: dziadkowie, rodzice, dzieci, wnuki i przyjaciele. 
Każdy z nas ma w swoim życiu kogoś lub coś, co chciałby zachować. Dlatego każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie, jeżeli tylko będzie miał odwagę wydziergać z autorkami kilka frywolitek i z ich, i z własnych wzruszeń…

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich