Przejdź do głównej zawartości

WarszTaty

 

W tym tygodniu kolejne spotkania z członkami grup literackich: "Tygiel" i "Erato". Tak się złożyło, że w ostatnim czasie wielu członków tych grup obchodziło swoje urodziny m.in. Maciej Bujanowicz, Bożenna Katus – Błaszczyk czy Kinga Szczodry. Świętowali też moi artystyczni współpracownicy: Olga Stodulska – ilustratorka moich książek, Wojtek Krupa – kompan z działu "Krupnik i szarynki" na "Kozimrynku" czy Damian Czarnecki, z którym nagrałem swój ostatni audiobook "Szary człowiek".

 

fot. Kinga Guzak

A dziś urodziny obchodzi kolejna moja artystyczna współpracownica - Paulina Krajewska. Paulinkę poznałem w 2015 roku. Zasiadałem wtedy w jury konkursu na dokończenie bajki Leszka Kołakowskiego – "Ośmiornica". Zakończenie Pauliny, jak się okazało po odgodłowaniu prac, spodobało się nie tylko mnie, ale również żonie prof. Kołakowskiego – Tamarze, jej córce Agnieszce i prezesowi RTN-u Marcinowi Kępie. "Ośmiornica" z końcówką Pauliny ukazała się drukiem. Niedługo potem zaprosiłem Paulinkę na arkowe warsztaty literackie. Spróbowała swoich sił w poezji. Jej wiersze ukazywały się kolejno w antologiach: "Onoma" 2015, "Prosta piosenka o Nadziei" 2016, "Maski" 2017, "Oko" 2018, "Lustro" 2018, "Tygiel" 2019, "Fraktale" 2020 oraz na audiobokach: "Ucho" 2018 i "Erato" 2019, do którego Paulina wykonała zdjęcie na okładkę. Jej wiersze przeczytacie także w najnowszej antologii "#13".


fot. Kinga Guzak

Paulina prezentowała swoją twórczość wielokrotnie w radomskich ośrodkach kultury m.in. "Resursie Obywatelskiej", "Łaźni", "Elektrowni" oraz w "Arce", gdzie zasiadała też jako juror 23. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego. Wielkim sukcesem Paulinki było Stypendium im. Jacka Malczewskiego, przyznane przez Urząd Miasta Radomia za działalność artystyczną.


Fakt, że Paulinkę przez sześć lat uczyła w radomskim "Plastyku" moja żona Madzia i że przez kilka lat pełniła funkcję jej wychowawczyni wpłynął na to, że już po skończeniu gimnazjum i liceum przez Paulinę zaprzyjaźniliśmy się z nią, jej siostrą Sandrą i Rodzicami. Dziś Paula studiuje na Wydziale Sztuki UTH w Radomiu. Jej obraz zainspirował mnie do ekfrazy "Owoce", opublikowanej w mojej nowej książce "Blogo" oraz nagranej na audiobooku "Szary człowiek".


Paulina Krajewska gościła w moich literackich rubrykach: "Ry(cerskie)my" w ogólnopolskim pisemku "Rycerz Młodych", dzięki uprzejmości Moniki Magdy Krajewskiej (nomen omen) na portalu "Poezja na każdy dzień" oraz w "Szarych eminencjach" na "Kozimrynku". Z jej sylwetką twórczą możecie zapoznać się tutaj.


Jesteśmy z moją Madzią bardzo dumni z artystycznych sukcesów Pauliny i życzymy jej w dniu urodzin, by spełniała swoje marzenia, i by wena nigdy jej nie opuszczała. No i oczywiście czekamy na książkę poetycką.


Bardzo cieszą sukcesy naszych uczniów, studentów, absolwentów i warsztatowiczów. W naszych literackich grupach jesteśmy niemalże jak w jednej wielkiej rodzinie. I na koniec, przy tej okazji, zdradzę Wam, że w ostatnich "Szarych eminencjach" pojawiła się poetka Grupy "Erato", a już za tydzień kolejna sylwetka - tym razem - poetki Grupy "Tygiel".


Ale nazwiska na razie Wam nie zdradzam. Śledźcie portal "Kozirynek".

 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerwca 2024 roku , na adres   e-mail: aszary@kochanowski.radom.pl O szczegółowej dac

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika oraz nieodpłatn

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.