Przejdź do głównej zawartości

Dziesięć lat


Jedna z uczestniczek moich warsztatów literackich w Centrum "Arka", w Radomiu – Lidia Mikocka – Rosińska przypomniała ostatnio na swoich profilach społecznościowych moje pierwsze tomiki: "Wianek z myśli" z 2007 i "CV" z 2011. Uświadomiła mi tym samym, że od wydania tego drugiego mija w tym roku równo dziesięć lat. "CV" to bardzo osobista książka poetycka, ułożona w literackie Curriculum vitae. Do wielu wierszy z tej publikacji wracam na autorskich spotkaniach do dzisiaj. Są to chociażby teksty: "Święty Antoni", "Szarość", "Numerologia", "Radom", "Tulipany", "Weltzschmerz", "Zuzanna" czy "Cała prawda o aniołach".

 

 

 

Bardzo ładnie z tomem "CV" koresponduje moja tegoroczna książka "Blogo", złożona głównie z zapisków blogowych. Podobnie jak w "CV" wspominam w niej prozą swoje dzieciństwo, czas liceum i studiów. Sięgam po te same gatunki: xenie czy limeryki. Pisze dla bliskich mi osób, np.: "Szary człowiek pisze wiersz na imieniny swojej żony". W obu książkach pojawiają się ekfrazy ("Magdalena" - CV; "Owoce" - Blogo). Ważnym miejscem akcji utworów staje się mój rodzinny Radom (w "CV" - "Radom", a w "Blogo" są to wiersze: "Teatralna" czy "Szary człowiek na ulicy Czarnej"). Z wierszem "Do brody" (CV) prowadzi dialog mój wiersz "Combo" (Blogo).  

 

Postać Szarego człowieka, po raz pierwszy pojawiająca się w tekście "Szarość", z tomu "CV", stała się w "Blogo" oddzielnym bohaterem lirycznym kilkunastu moich najnowszych utworów. Myślę, że ciekawym spotkaniem literackim byłby wieczór poetycki złożony z dialogu wybranych tekstów z książek: "CV" (2011) i "Blogo" (2021). Swoją drogą to ciekawe jak wiersze wchodzą ze sobą w reakcje, nie tylko w poszczególnych książkach poetyckich, ale także pomiędzy tymi książkami.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerwca 2024 roku , na adres   e-mail: aszary@kochanowski.radom.pl O szczegółowej dac

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika oraz nieodpłatn

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.