Przejdź do głównej zawartości

Blogo mi

 

W tym tygodniu dotarła do mnie wydana w "Poetariacie" kolejna autorska książka, zatytułowana "Blogo". Na końcu tej publikacji znalazł się wykaz moich dotychczasowych publikacji. Wynika z nich, że "Blogo" jest moim dwudziestym indywidualnym wydawnictwem.


Od 2007 opublikowałem osiem tomików (w tym dwa wybory, wzbogacone o nowe teksty), dwa zbiory bajek, zbiór opowiadań, monodram i trylogię powieściową dla dzieci, a ponadto trzy audiobooki i płytę z moimi bajkami w wersji śpiewanej.


Historia książki "Blogo" jest dość nietypowa. Początkowo miał to być dziewiąty zbiór wierszy, pisanych przeze mnie w latach 2019-2021. Tytuł tego tomu miał brzmieć "Szary człowiek" - od cyklu wierszy, który miał zdominować tę książkę. Potem pojawił się pomysł na tytuł "Szarak". Ostatecznie "Szary człowiek" i "Szarak" stały się dwiema częściami książki "Blogo" z dużą dawką poezji (około czterdzieści nowych tekstów).


Zdecydowałem się jednak dorzucić do wierszy cykle, które prowadzę w ostatnich latach na portalu "Kozirynek": "Szarynki" z moimi nowymi bajkami, "Szarzyzna, czyli Szary i polszczyzna" z artykułami i felietonami językowymi, a także "Szare eminencje", czyli wstępy i recenzje do książek moich przyjaciół, które przez ostatnie lata pisałem. W końcu dorzuciłem część, zatytułowaną "Szarówki", czyli wybór moich zapisków blogowych i "Szarość nie radość", czyli dwa wywiady, które przeprowadziły ze mną Karolina Tkaczyk i Agnieszka Krizel, jeden dotyczący mojego pisania, drugi - bardziej osobisty.


Ostatecznie więc "Blogo" składa się z siedmiu części i liczy dwieście stron (!). To moje prawdziwe opus vitae. Wzbogacone o zdjęcia z prywatnego archiwum, z dzieciństwa, szkoły podstawowej, średniej i studiów. Całość zilustrowana została rysunkami i grafikami Olgi Stodulskiej oraz Pauliny Krajewskiej. Zdjęcie na okładkę wykonał Patryk Mikos. Oprawę graficzną okładki wykonał Paweł Olejnik.

 

 



Ostateczny kształt tej książce nadała Magdalena Kapuścińska, która zajęła się redakcją, składem i korektą. Bardzo Jej za wszystko dziękuję.


Patronat medialny nad "Blogo" sprawują portale: "Kozirynek", "Recenzje Agi", "Tomikovo", "Poezja na każdy dzień" i "Poetariat". Blurb napisali: Magdalena Kapuścińska, Leszek Żuliński i Jakub Hapka.


Pod względem formy "Blogo" przypomina moją "Sylwę" z roku 2013. Znajdziecie tu: poezję, prozę, bajki, piosenki, teksty sceniczne i felietony. "Blogo" jest równie osobiste jak tomik "CV" z 2011, a objętościowo goni je tylko pierwszy tomik "Wianek z myśli" 2007, który miał sto dwadzieścia stron i liczył ponad siedemdzięsiąt tekstów. "Blogo" liczy ponad osiemdziesiąt utworów. W tym wiele okolicznościowych, dotąd niepublikowanych, do których wydania zachęcił mnie mój serdeczny kolega, historyk Adam Duszyk, z którym w "Blogo" znajdziecie nasze wspólne zdjęcie z wycieczki do Francji, z roku 1999.


Książce "Blogo" towarzyszy audiobook "Szary człowiek" z wyborem wierszy z tej publikacji. Pomiędzy wierszami improwizacje muzyczne zagrał Damian Czarnecki. Realizacją audio i video (dostępną w Internecie) zajął się Mikołaj Ganabisiński z "Radomskiej Szkoły Rocka".


Teraz czekamy na kolejną antologię z moich arkowych warsztatów literackich, ale o lutowych działaniach warsztatowych przeczytacie więcej w kolejnym moim blogowym wpisie.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerwca 2024 roku , na adres   e-mail: aszary@kochanowski.radom.pl O szczegółowej dac

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika oraz nieodpłatn

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.