Przejdź do głównej zawartości

(Lek)tury

Było o płytach, filmach, spektaklach, więc dziś słowo o książkach. Pierwszą ważną książką w moim życiu była niewątpliwie „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy, pod wpływem której chyba tak naprawdę sam zacząłem pisać najpierw bajki, a następnie wiersze.


Drugą ważną lekturą była „Lalka” Bolesława Prusa, którą po raz pierwszy przeczytałem już jako uczeń szkoły podstawowej, a potem wracałem do niej wielokrotnie w liceum, na studiach i po studiach. Do dziś - przy różnych okazjach - cytuję obszerne jej fragmenty. Ba, nawet był czas, w którym zacząłem zbierać różne wydania „Lalki” (kieszonkowe, audiobooki etc). Zresztą lubię wiele dzieł Prusa: „Emancypantki”, „Placówkę”, jego nowele. Najmniej „Faraona”, bo nie przepadam za powieściami historycznymi. Z tych samych względów za największe arcydzieło Sienkiewicza uważam nie „Trylogię”, ale jego powieść „Bez dogmatu”.


Trzecia ważna dla mnie lektura to „Wesele” Wyspiańskiego. Wiele fragmentów dramatu znam dziś na pamięć. W liceum grałem nawet Poetę z „Wesela”, podczas czołówki do kasety Studniówkowej. Są jeszcze osoby, które pamiętają mnie w tej roli: „Taki mi się snuje dramat, groźny, szumny, posuwisty jak polonez gdzieś z kazamat, jęk i zgrzyt i wichrów świsty”.


Duże wrażenie zrobiły na mnie „Cierpienia Młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego. Podobno Napoleon czytał je pięć czy sześć razy. Ja podobnie. Doskonałe studium nieszczęśliwej miłości. To czwarta ważna dla mnie książka.


I piąta lektura to „13 bajek z Królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego. Choć lubię wiele jego książek, zarówno filozoficznych, jak i literackich. To byłaby moja pierwsza piątka. 

 


fot. Benedykt Rogala


Podczas studiów polonistycznych przeczytałem kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset książek. Bardzo wzruszałem się przy „Chamie” Elizy Orzeszkowej, „Szalonej” Józefa Ignacego Kraszewskiego i powieści „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego. Ponadto bardzo lubię „Kosmos” Witolda Gombrowicza. Tę jego powieść chyba lubię najbardziej, choć i „Ferdydurke” jest mi bliska z racji wykonywanego zawodu. Z obcojęzycznych twórców zrobiły na mnie wrażenie: „Anna Karenina” Lwa Tołstoja, „Germinal” Emila Zoli, powieści Manna, Dostojewskiego i Balzaca.


Ostatnio czytam najwięcej poezji. Wracam do stałych nazwisk: Herbert, Różewicz, Niewiadomski, Świetlicki. Lubię też książkę krytycznoliteracką Leszka Żulińskiego „Moje podróże literackie”. No i książki moich znajomych literatów: Piotrka Kaczorowskiego, Moniki Magdy Krajewskiej, Magdaleny Kapuścińskiej czy Agi Złotkowskiej.


Ostatnio przeżywam renesans poezji Władysława Broniewskiego. Muszę sobie przeczytać jego biografię „Miłość, wódka, polityka”. W ogóle bardzo lubię biografie, zwłaszcza pisarzy i muzyków. Ostatnio czytałem biografie: Bogusława Meca i Artura Rojka. Miło się czyta o tych samych problemach, z którymi borykamy się my i od lat borykają się także artyści. Z racji językoznawczych zainteresowań, z przyjemnością sięgam też po książki moich Mistrzów: prof. Tokarskiego, prof. Bartmińskiego czy prof. Bralczyka. Lubię też publikacje Pauliny Mikuły.


Cóż, książki mogą być teraz jedynym lekiem na to, co dzieje się wokół.

 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...