Przejdź do głównej zawartości

Feel(my)

 

Ostatni mój wpis na blogu dotyczył inspiracji muzycznych. Dziś będzie słowo na temat filmów. Nie jestem wielkim kinomanem. Ale pamiętam z dzieciństwa kilka filmów, które na pewno w jakimś stopniu wpłynęły na mnie i ukształtowały moją osobowość. Podobnie zresztą jak muzyka, o której już tutaj pisałem i książki, o których napiszę kilka słów w kolejnym poście.


Pierwszym ważnym filmem w moim życiu była niewątpliwie „Akademia Pana Kleksa” w reż. Krzysztofa Gradowskiego, ze znakomitą rolą Piotra Fronczewskiego – mojego ulubionego aktora. W ekranizacji nie zabrakło również Bronisława Pawlika, którego zawsze ceniłem za kunszt aktorski. To chyba pod wpływem tego filmu, książki i twórczości Brzechwy, w ogóle zacząłem pisać. Najpierw bajki, a potem wiersze. Film spodobał mi się tak bardzo, że obejrzałem kolejne jego części: „Podróże Pana Kleksa”, „Pan Kleks w kosmosie”, a po latach „Tryumf Pana Kleksa”. Kupiłem też pełną dyskografię ścieżki dźwiękowej do wszystkich tych filmów, a nawet do musicalu „Akademia Pana Kleksa”, który miałem przyjemność obejrzeć w Teatrze „Roma”, kiedy już jako student polonistyki, pisałem pracę magisterską na temat Kleksa. Recenzowałem nawet ten spektakl dla czasopisma „Guliwer”.


Drugim tak ważnym filmem w moim życiu była „Lalka” - serialowa wersja w reżyserii Ryszarda Bera. To pod jej wpływem przeczytałem po raz pierwszy tę genialną powieść Prusa już jako uczeń szkoły podstawowej. Wielokrotnie zresztą później wracałem do tej lektury. I pokochałem całą twórczość Prusa.

 

 

fot. Benedykt Rogala

 


Z okresu licealnego pamiętam premiery filmów: „Pan Tadeusz” w reż. Andrzeja Wajdy, „Przedwiośnie” w reż. Filipa Bajona czy „Ogniem i mieczem” w reż. Jerzego Hoffmana. No, a potem przyszły studia i okres pracy zawodowej, i chyba zresztą z jej racji, zawsze bliskie mi były filmy, będące adaptacjami lektur, takie jak: „Wesele” Wajdy, „Noce i dnie” Jerzego Antczaka czy „Chłopi” Jana Rybkowskiego.


Z wczesnego dzieciństwa pamiętam też ekranizację powieści „Daleko od szosy” w reż. Zbigniewa Chmielewskiego, którą bardzo lubił mój tata. Mama natomiast była wielką fanką Patryka Swayze. Z sentymentem więc wracam do takich filmów jak: „Dirty Dancing” i „Ghost”. Z obcojęzycznych filmów duże wrażenie zrobił na mnie film „Zakochany Goethe” oraz „Melancholia” w reż. Lars von Triera ze świetną rolą Kristen Dunst, a także „Bohemian Rapsody” o moim ukochanym wokaliście Mercurym.


Warto przy tej okazji wspomnieć o serialach mojego dzieciństwa: „Dom”, „W labiryncie”, „Alternatywy 4”, „Zmiennicy”, „Czterdziestolatek”. Jeśli zaś chodzi o spektakle, wspomnę tylko o tych, które widziałem na deskach radomskiego teatru. Największe wrażenie zrobiły na mnie: „Kształt rzeczy”, „7 lekcji dla zmarłych”, "Kamień na kamieniu", „Jestem” i „Tajemniczy Mr Love”.


I to by chyba było na tyle. Choć oczywiście nie byłem tu w stanie wymienić wszystkich filmów, seriali i sztuk teatralnych, które w jakimś stopniu wpłynęły na moje życie. Te wymienione można jednak uznać za najważniejsze.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...