Przejdź do głównej zawartości

(Filo)Zofia

 

Dziś rocznica urodzin profesora Leszka Kołakowskiego. Wybitnego filozofa, pochodzącego z Radomia. W swoich książkach pisał, że Radom to środek świata. I najmądrzejsi ludzie pochodzą z Radomia.


Literackim tekstom Kołakowskiego poświęciłem swój doktorat. Kilka moich artykułów o jego bajkach: „13 bajek z Królestwa Lailonii”, „Klucz niebieski”, „Rozmowy z diabłem”, „Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” czy „Debata Filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości” ukazało się w czasopiśmie „Guliwer”. O jego książce „Wejście i wyjście” mówiłem na antenie „Radia Radom”. 

 

 

Na zdjęciu z Pauliną Krajewską fot. Patryk Mikos




 


Ciekawa sprawa jest z bajką prof. Kołakowskiego, zatytułowaną „Ośmiornica”. Tekst został odnaleziony już po śmierci filozofa i „Resursa Obywatelska”, wraz z Radomskim Towarzystwem Naukowym, ogłosiła konkurs na dokończenie tego tekstu. Miałem przyjemność zasiadać w jury. Konkurs wygrała Paulina Krajewska – uczennica radomskiego „Plastyka” (dziś studentka Wydziału Sztuki UTH w Radomiu), która następnie trafiła do mnie na warsztaty literackie i jest dzisiaj świetnie zapowiadającą się młodą autorką poezji i prozy. O „Ośmiornicy” także rozmawiam z Małgorzatą Pawlak w jej programie „Książka na weekend”, na antenie „Radia Radom”.


Warto dziś sięgnąć po teksty prof. Leszka Kołakowskiego. A może wybrać się na spacer radomskimi śladami myśliciela. Ulica Niedziałkowskiego (dawniej Piaski), gdzie wmurowana jest tablica pamiątkowa albo ławeczka z filozofem, która stoi przy ulicy Żeromskiego. Niedawno ukazała się biografia Kołakowskiego autorstwa Zbigniewa Mentzla. Koniecznie muszę ją kupić!


I na koniec tego krótkiego, okolicznościowego wpisu jeszcze jedna z myśli Leszka Kołakowskiego: „Prawie cała literatura, prawie cała poezja, prawie cała sztuka wyrosły z ludzkiego bólu; w niebie chyba sztuki nie ma”. Coś w tym jest. O tym jak jest w niebie wie już Profesor. A my? Cóż kiedyś się pewnie dowiemy. A póki co z bólu tworzymy tu poezję i sztukę. 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...