Przejdź do głównej zawartości

(Filo)Zofia

 

Dziś rocznica urodzin profesora Leszka Kołakowskiego. Wybitnego filozofa, pochodzącego z Radomia. W swoich książkach pisał, że Radom to środek świata. I najmądrzejsi ludzie pochodzą z Radomia.


Literackim tekstom Kołakowskiego poświęciłem swój doktorat. Kilka moich artykułów o jego bajkach: „13 bajek z Królestwa Lailonii”, „Klucz niebieski”, „Rozmowy z diabłem”, „Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” czy „Debata Filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości” ukazało się w czasopiśmie „Guliwer”. O jego książce „Wejście i wyjście” mówiłem na antenie „Radia Radom”. 

 

 

Na zdjęciu z Pauliną Krajewską fot. Patryk Mikos




 


Ciekawa sprawa jest z bajką prof. Kołakowskiego, zatytułowaną „Ośmiornica”. Tekst został odnaleziony już po śmierci filozofa i „Resursa Obywatelska”, wraz z Radomskim Towarzystwem Naukowym, ogłosiła konkurs na dokończenie tego tekstu. Miałem przyjemność zasiadać w jury. Konkurs wygrała Paulina Krajewska – uczennica radomskiego „Plastyka” (dziś studentka Wydziału Sztuki UTH w Radomiu), która następnie trafiła do mnie na warsztaty literackie i jest dzisiaj świetnie zapowiadającą się młodą autorką poezji i prozy. O „Ośmiornicy” także rozmawiam z Małgorzatą Pawlak w jej programie „Książka na weekend”, na antenie „Radia Radom”.


Warto dziś sięgnąć po teksty prof. Leszka Kołakowskiego. A może wybrać się na spacer radomskimi śladami myśliciela. Ulica Niedziałkowskiego (dawniej Piaski), gdzie wmurowana jest tablica pamiątkowa albo ławeczka z filozofem, która stoi przy ulicy Żeromskiego. Niedawno ukazała się biografia Kołakowskiego autorstwa Zbigniewa Mentzla. Koniecznie muszę ją kupić!


I na koniec tego krótkiego, okolicznościowego wpisu jeszcze jedna z myśli Leszka Kołakowskiego: „Prawie cała literatura, prawie cała poezja, prawie cała sztuka wyrosły z ludzkiego bólu; w niebie chyba sztuki nie ma”. Coś w tym jest. O tym jak jest w niebie wie już Profesor. A my? Cóż kiedyś się pewnie dowiemy. A póki co z bólu tworzymy tu poezję i sztukę. 

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie