Dziś rocznica urodzin profesora Leszka Kołakowskiego. Wybitnego filozofa, pochodzącego z Radomia. W swoich książkach pisał, że Radom to środek świata. I najmądrzejsi ludzie pochodzą z Radomia.
Literackim tekstom Kołakowskiego poświęciłem swój doktorat. Kilka moich artykułów o jego bajkach: „13 bajek z Królestwa Lailonii”, „Klucz niebieski”, „Rozmowy z diabłem”, „Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” czy „Debata Filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości” ukazało się w czasopiśmie „Guliwer”. O jego książce „Wejście i wyjście” mówiłem na antenie „Radia Radom”.
![]() | |||
Na zdjęciu z Pauliną Krajewską fot. Patryk Mikos |
Ciekawa sprawa jest z bajką prof. Kołakowskiego, zatytułowaną „Ośmiornica”. Tekst został odnaleziony już po śmierci filozofa i „Resursa Obywatelska”, wraz z Radomskim Towarzystwem Naukowym, ogłosiła konkurs na dokończenie tego tekstu. Miałem przyjemność zasiadać w jury. Konkurs wygrała Paulina Krajewska – uczennica radomskiego „Plastyka” (dziś studentka Wydziału Sztuki UTH w Radomiu), która następnie trafiła do mnie na warsztaty literackie i jest dzisiaj świetnie zapowiadającą się młodą autorką poezji i prozy. O „Ośmiornicy” także rozmawiam z Małgorzatą Pawlak w jej programie „Książka na weekend”, na antenie „Radia Radom”.
Warto dziś sięgnąć po teksty prof. Leszka Kołakowskiego. A może wybrać się na spacer radomskimi śladami myśliciela. Ulica Niedziałkowskiego (dawniej Piaski), gdzie wmurowana jest tablica pamiątkowa albo ławeczka z filozofem, która stoi przy ulicy Żeromskiego. Niedawno ukazała się biografia Kołakowskiego autorstwa Zbigniewa Mentzla. Koniecznie muszę ją kupić!
I na koniec tego krótkiego, okolicznościowego wpisu jeszcze jedna z myśli Leszka Kołakowskiego: „Prawie cała literatura, prawie cała poezja, prawie cała sztuka wyrosły z ludzkiego bólu; w niebie chyba sztuki nie ma”. Coś w tym jest. O tym jak jest w niebie wie już Profesor. A my? Cóż kiedyś się pewnie dowiemy. A póki co z bólu tworzymy tu poezję i sztukę.