Przejdź do głównej zawartości

Turniej Jednego Wiersza na XV-leciu


Dnia 5 lutego w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, w Radomiu odbył się mój autorski wieczór literacki, zatytułowany „15 wierszy na XV-leciu”. Podczas spotkania odczytałem teksty: „Szarość”, „Radom” i „Do brody” z tomu „CV” (2011); „Sadkowska” z „Wianka z myśli” (2007); „Janek” z „Abecedarium” (2012); „Parkowa” z „Sylwy” (2013); „Notatki z filozofii” z książki „Heureza” (2013); „Akacjowa” z „Horoskopów” (2015); „Drzewo” z „Dekontaminacji” (2017) oraz „Alergia” z tomu „Kontenans” (2019). Nie zabrakło też najnowszych moich wierszy, takich jak: „Nie.Znajomi”; „Faust pisze do Leszka Żulińskiego” oraz cyklu o Szarym człowieku: „Szary człowiek myśli o swojej ojczyźnie”; „Szary człowiek słucha szanty” i na koniec „Szary człowiek układa fraszkę o kozie”. Razem piętnaście wierszy.



źródło: MBP Filia nr 6 w Radomiu


W rozmowie z Darkiem Wróblem, który prowadził wieczór, rozmawialiśmy o moich związkach z osiedlem XV-lecia. To tu spędziłem pierwsze trzy lata mojego życia, przy ul. Chrobrego, w kościele Matki Bożej Miłosierdzia, przy ul. Miłej, zostałem ochrzczony, a po latach uczęszczałem tu do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, przy ul. Kusocińskiego i podjąłem pracę w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka”, przy ul. Chrobrego. Na tym osiedlu korzystałem też z usług jednego, z najstarszych chyba fryzjerów w Radomiu.


źródło: MBP Filia nr 6 w Radomiu


Naszej rozmowie towarzyszyła prezentacja zdjęć osiedla autorstwa Benedykta Rogali – ucznia Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu. Spotkanie wpisywało się bowiem w jubileusz 60-lecia osiedla XV-lecia. Odbył się też Turniej Jednego Wiersza. Wzięło w nim udział ośmioro autorów. Przyznaliśmy z Darkiem Wróblem następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – Aleksandra Młyńska
II miejsce – Elżbieta Kęsiak
III miejsce – Anna Lach

Wyróżnienie – Elżbieta Wawrzecka – Orchel
Nagroda Publiczności – Amelia Pudzianowska

Ponadto swoje wiersze zaprezentowali: Ewelina Maleta, Kalina Pudzianowska i Cezary Gawor. Wszystkie wiersze dotyczyły osiedla XV-lecia lub innych radomskich ulic. Nagrodami w konkursie były antologie: „Poezja na każdy dzień” i „Strefa ciszy”, a Darek dostał ode mnie zbiór erotyków „Poezja po zmierzchu”. Przygotowaliśmy również dyplomy.


źródło: MBP Filia nr 6 w Radomiu


To było bardzo miłe spotkanie. Dziękuję za udział licznie zgromadzonej publiczności, Benedyktowi Rogali za zdjęcia, a Darkowi Wróblowi za zaproszenie i prowadzenie imprezy. Nie będę ukrywał, że moim największym literackim odkryciem tego wieczoru była Ola Młyńska. Jakżeż ona ciekawie pisze! Jeśli tak dalej pójdzie na pewno jeszcze nieraz o niej usłyszycie. Rzutem na taśmę zaprosiłem ją do składanej właśnie dwunastej antologii powarsztatowej „Fraktale”. No i na moje arkowe warsztaty literackie, rzecz jasna, na które nieustannie zapraszam wszystkich zainteresowanych literaturą. Najbliższe spotkanie już 26 lutego o godzinie 16.00 w „Arce”, przy ul. Kelles – Krauza 19, w Radomiu.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...