Przejdź do głównej zawartości

Jak dzieci zmieniają świat?


W jednym z ostatnich numerów czasopisma naukowego, poświęconego literaturze dziecięcej – „Guliwer” ukazał się mój tekst o ciekawej książce Katarzyny Sowuli.


rys. Sylwester Zakrzewski


Jak dzieci zmieniają świat?
Kilka słów o książce Katarzyny Sowuli.

          O tym, że pojawienie się dziecka na świecie zmienia dorosłych nie trzeba nikogo przekonywać. O tym jak dzieci zmieniały świat, na przestrzeni epok, w sposób mądry, zabawny i ciekawy pisze w jednej ze swoich książek pisarka Katarzyna Sowula. Mowa o publikacji "Jak dzieci zmieniają świat?”, wydanej w 2017 roku przez wydawnictwo „Nasza Księgarnia”.
          Podróż po dziecięcym świecie zaczyna się od etapu niemowlęcego. Mali czytelnicy dowiadują się czym jest ciąża, badanie USG, płeć, wcześniactwo i niemowlak. Rozdział ten ma stać się asumptem do dyskusji z rodzicami na temat własnej daty urodzin.
          Następnie dowiadujemy się jak wygląda rozwój niemowlaka, jego komunikacja pozawerbalna, której współczesnym odpowiednikiem są internetowe emotikony.
          Kolejny rozdział dotyczy dziecięcych zabawek. Dziś już nieco zapomnianych: drewnianych lalek, figurek, żołnierzyków i pluszaków, wymyślonych na przełomie XIX i XX wieku. Z tego rozdziału dowiadujemy się m.in., że Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada 26 listopada. Po tej części dziecko może wraz z rodzicem zaprojektować własną zabawkę.
          Katarzyna Sowula pisze też o największym dziecięcym geniuszu, jakim był kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart, który swój pierwszy znany utwór skomponował w wieku pięciu lat, pierwszą symfonię stworzył jako ośmiolatek, a operę jako dwunastolatek.
          W książce nie mogło zabraknąć informacji o największym dziecięcym świecie, jakim jest Dzień Dziecka.
          Są też części, poświęcone: etykiecie językowej, frazeologii, problematyce zooterapii, leksykografii, środkom lokomocji, dziecięcym bohaterom Powstania Warszawskiego oraz dziesięcioletniej królowej Polski Jadwidze Andegaweńskiej. Pozwalają one wprowadzić dziecięcych odbiorców w świat wartości patriotycznych.
          Ostatnia część książki dotyczy spraw sztuki, edukacji i pracy dzieci. Autorka przypomina, że istnieje Konwencja o Prawach Dziecka oraz Rzecznik Praw Dziecka,  który czuwa nad bezpieczeństwem osób nieletnich. Całość zamyka tytułowy rozdział. Pisarka sugeruje dzieciom, że mogą zmieniać świat, będąc chociażby wolontariuszami, dbając o przyrodę i zwierzęta.
          To oczywiście nie wszystkie tematy poruszone w recenzowanej książce. Warto dodać, że wydawnictwo jest bogato ilustrowane przez Katarzynę Kołodziej. Piękne wydanie, ciekawa treść, propozycje zabaw i tematów do dyskusji czynią książkę Katarzyny Sowuli ważną publikacją na rynku literatury dziecięcej. Gorąco polecam zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

„Guliwer” 2019 nr 3.



Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie