Przejdź do głównej zawartości

Jak dzieci zmieniają świat?


W jednym z ostatnich numerów czasopisma naukowego, poświęconego literaturze dziecięcej – „Guliwer” ukazał się mój tekst o ciekawej książce Katarzyny Sowuli.


rys. Sylwester Zakrzewski


Jak dzieci zmieniają świat?
Kilka słów o książce Katarzyny Sowuli.

          O tym, że pojawienie się dziecka na świecie zmienia dorosłych nie trzeba nikogo przekonywać. O tym jak dzieci zmieniały świat, na przestrzeni epok, w sposób mądry, zabawny i ciekawy pisze w jednej ze swoich książek pisarka Katarzyna Sowula. Mowa o publikacji "Jak dzieci zmieniają świat?”, wydanej w 2017 roku przez wydawnictwo „Nasza Księgarnia”.
          Podróż po dziecięcym świecie zaczyna się od etapu niemowlęcego. Mali czytelnicy dowiadują się czym jest ciąża, badanie USG, płeć, wcześniactwo i niemowlak. Rozdział ten ma stać się asumptem do dyskusji z rodzicami na temat własnej daty urodzin.
          Następnie dowiadujemy się jak wygląda rozwój niemowlaka, jego komunikacja pozawerbalna, której współczesnym odpowiednikiem są internetowe emotikony.
          Kolejny rozdział dotyczy dziecięcych zabawek. Dziś już nieco zapomnianych: drewnianych lalek, figurek, żołnierzyków i pluszaków, wymyślonych na przełomie XIX i XX wieku. Z tego rozdziału dowiadujemy się m.in., że Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada 26 listopada. Po tej części dziecko może wraz z rodzicem zaprojektować własną zabawkę.
          Katarzyna Sowula pisze też o największym dziecięcym geniuszu, jakim był kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart, który swój pierwszy znany utwór skomponował w wieku pięciu lat, pierwszą symfonię stworzył jako ośmiolatek, a operę jako dwunastolatek.
          W książce nie mogło zabraknąć informacji o największym dziecięcym świecie, jakim jest Dzień Dziecka.
          Są też części, poświęcone: etykiecie językowej, frazeologii, problematyce zooterapii, leksykografii, środkom lokomocji, dziecięcym bohaterom Powstania Warszawskiego oraz dziesięcioletniej królowej Polski Jadwidze Andegaweńskiej. Pozwalają one wprowadzić dziecięcych odbiorców w świat wartości patriotycznych.
          Ostatnia część książki dotyczy spraw sztuki, edukacji i pracy dzieci. Autorka przypomina, że istnieje Konwencja o Prawach Dziecka oraz Rzecznik Praw Dziecka,  który czuwa nad bezpieczeństwem osób nieletnich. Całość zamyka tytułowy rozdział. Pisarka sugeruje dzieciom, że mogą zmieniać świat, będąc chociażby wolontariuszami, dbając o przyrodę i zwierzęta.
          To oczywiście nie wszystkie tematy poruszone w recenzowanej książce. Warto dodać, że wydawnictwo jest bogato ilustrowane przez Katarzynę Kołodziej. Piękne wydanie, ciekawa treść, propozycje zabaw i tematów do dyskusji czynią książkę Katarzyny Sowuli ważną publikacją na rynku literatury dziecięcej. Gorąco polecam zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

„Guliwer” 2019 nr 3.



Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...