Przejdź do głównej zawartości

Warsztaty literackie


W 2019 roku zaczynam jedenasty już rok warsztatów literackich, które prowadzę w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu. Za nami dziesięć antologii, audiobook i e-book oraz XXI edycji Regionalnego Konkursu Literackiego. Liczne spotkania z twórcami kultury i niezliczona ilość wieczorów poetyckich. Wkrótce zaczniemy prace nad kolejną, wspólną książką. Nadajemy też nazwę naszej, poetyckiej grupie. Wśród propozycji pojawiła się nazwa „Tygiel”. Styczniowe warsztaty literackie zaplanowaliśmy na 9 i 23 stycznia o godzinie 16.30 w siedzibie Centrum Wolontariatu Międzynarodowego, przy ul. Kelles – Krauza 19.

Jednym z warsztatowych ćwiczeń jest pisanie wiersza, w którym pojawiają się wyrazy na tę samą literę, na przykład „t”:

fot. Lena Jasek

Na literę t


Ty 
to

tułów
tyłek
tipsy
i tapeta

Tylko
tyle


Ten mój krótki tekst – ćwiczenie warsztatowe, nawiązuje do cyklu wierszy z antologii „Oko”, zatytułowanych „Na literę h” i „Na literę k”. Oba utwory dostępne są na tym blogu. A ten pewnie znajdzie się w kolejnej, powarsztatowej antologii.

Od października 2018 roku objąłem również opiekę artystyczną nad grupą poetycką „Erato” z Kozienic. Odwiedzam jej członków raz w miesiącu, by poprowadzić warsztaty literackie albo wygłosić krótki wykład na temat poezji. Udało nam się zorganizować wspólny wieczór w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka”, w Radomiu, Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii – „Łaźnia” oraz Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Świętowaliśmy też 20-lecie grupy w KDK i benefis Zosi Kucharskiej w „Łaźni”. Uczestniczka grupy, Jelena Jasek publikowała również w naszej antologii „Lustro”. Ukazały się dwa tomiki, z moimi wstępami, autorstwa Marii Komsty i Iwony Bitner. Przed nami pomysły na kolejne publikacje i wieczory, a najbliższe warsztaty literackie w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca, czyli 26 stycznia o godzinie 9.00. Na wszystkie warsztaty literackie zapraszam wszystkich zainteresowanych, w każdym wieku, od młodzieży po seniorów.   

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Jubileusz warsztatów literackich

Wieczór literacki Katarzyny Kowalik