Przejdź do głównej zawartości

Warsztaty literackie


W 2019 roku zaczynam jedenasty już rok warsztatów literackich, które prowadzę w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu. Za nami dziesięć antologii, audiobook i e-book oraz XXI edycji Regionalnego Konkursu Literackiego. Liczne spotkania z twórcami kultury i niezliczona ilość wieczorów poetyckich. Wkrótce zaczniemy prace nad kolejną, wspólną książką. Nadajemy też nazwę naszej, poetyckiej grupie. Wśród propozycji pojawiła się nazwa „Tygiel”. Styczniowe warsztaty literackie zaplanowaliśmy na 9 i 23 stycznia o godzinie 16.30 w siedzibie Centrum Wolontariatu Międzynarodowego, przy ul. Kelles – Krauza 19.

Jednym z warsztatowych ćwiczeń jest pisanie wiersza, w którym pojawiają się wyrazy na tę samą literę, na przykład „t”:

fot. Lena Jasek

Na literę t


Ty 
to

tułów
tyłek
tipsy
i tapeta

Tylko
tyle


Ten mój krótki tekst – ćwiczenie warsztatowe, nawiązuje do cyklu wierszy z antologii „Oko”, zatytułowanych „Na literę h” i „Na literę k”. Oba utwory dostępne są na tym blogu. A ten pewnie znajdzie się w kolejnej, powarsztatowej antologii.

Od października 2018 roku objąłem również opiekę artystyczną nad grupą poetycką „Erato” z Kozienic. Odwiedzam jej członków raz w miesiącu, by poprowadzić warsztaty literackie albo wygłosić krótki wykład na temat poezji. Udało nam się zorganizować wspólny wieczór w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka”, w Radomiu, Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii – „Łaźnia” oraz Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Świętowaliśmy też 20-lecie grupy w KDK i benefis Zosi Kucharskiej w „Łaźni”. Uczestniczka grupy, Jelena Jasek publikowała również w naszej antologii „Lustro”. Ukazały się dwa tomiki, z moimi wstępami, autorstwa Marii Komsty i Iwony Bitner. Przed nami pomysły na kolejne publikacje i wieczory, a najbliższe warsztaty literackie w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca, czyli 26 stycznia o godzinie 9.00. Na wszystkie warsztaty literackie zapraszam wszystkich zainteresowanych, w każdym wieku, od młodzieży po seniorów.   

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich