Przejdź do głównej zawartości

Wokół twórczości

Nie pamiętam już gdzie i kiedy poznałem pana Wojciecha Pestkę - pisarza, poetę, dramaturga i scenarzystę. Pana, bo nigdy nie przeszliśmy na "ty". Pamiętam za to doskonale spotkanie autorskie z panem Wojciechem w "Resursie Obywatelskiej", na którym byliśmy z żoną Madzią. Była to chyba promocja książki "Ballada o żyletce". Rok 2009. Ciepły, pogodny i mądry człowiek. Takim go zapamiętałem. Potem wpadła mi w ręce jego książka poetycka "Dziesięć wierszy dla Grosza". Bardzo mi się zresztą podobała konstrukcja tego tomu. 

Nie udało mi się zaprosić pana Pestki do jury Regionalnego Konkursu Literackiego, który od szesnastu lat organizuję w "Arce". Próbowaliśmy wielokrotnie, ale często pan Wojciech był poza Radomiem. A do mnie docierały tylko informacje o jego licznych nagrodach. Planowałem też zaprosić pisarza do swoich wywiadów telewizyjnych w "ObiektywnieTV". Tego planu także nie udało się zrealizować. Ale udało się nagrać audycję z wierszami poety w interpretacji Magdaleny Gliszczyńskiej, w ramach mojej "Szarej strefy poezji". Rozmawiałem z panem Wojtkiem tuż po niej i bardzo się cieszył. A jakiś czas później wymieniliśmy się książkami. Dostałem od niego m.in. jego "Bezsenne" wraz z dedykacją. 

 

źródło: "Resursa Obywatelska"

 

Kiedy w "Resursie Obywatelskiej" ruszył prowadzony przeze mnie projekt "Recenzenci Resursy" i pomysł na książkę z wywiadami, z regionalnymi twórcami, od razu zaprosiłem pana Pestkę. Wywiad z nim przeprowadzała Lidia Mikocka - Rosińska. Wiedzieliśmy, że pan Wojciech ma problemy zdrowotne, ale nie wiedzieliśmy, że tak poważne. Zwłaszcza, że w rozmowach z nami nigdy się nie skarżył. Niestety tej najważniejszej rozmowy, przygotowywanej do książki nie udało się dokończyć. Pan Wojtek zmarł na początku kwietnia. Informację o jego śmierci pierwsza przekazała mi Lidka. Z Lidką też byliśmy na pogrzebie pisarza. Kiedy wróciłem do domu, spadł z półki mój tomik. Śmiałem się, że pan Wojtek dziękuję za udział w pogrzebie, a może po prostu wyrzuca słabe książki.     

W tym wspomnieniowym, listopadowym czasie chciałbym przypomnieć sylwetkę pana Wojtka Pestki w cyklu "Szare eminencje" na portalu "Kozirynek.online". W "Resursie" odbędzie się też spotkanie wokół twórczości pana Pestki, które poprowadzimy z Lidią Mikocką - Rosińską. Sylwetkę i twórczość pisarza przypomną uczniowie "Kochanowskiego" i radomskiego "Plastyka". Poeci Grup: "Tygiel" i "Erato" być może przeczytają też własne utwory funeralne. Być może inspirowane twórczością poety, która przypomniana przeze mnie, bardzo się podobała na warsztatach literackich. Ja także napisałem okolicznościowy wiersz, inspirowany konwencją jego tomu:

    

Groszek, pora umierać 

pamięci Wojciecha Pestki

Groszek, pora umierać

Trochę żal tak

To wszystko zostawić

 

Ale trzeba

Niczego się nie da zabierać

 

Układam listę

Pożegnań

 

Wciąż dopisuję

Nikogo nie skreślam

 

Ależ to życie

Szybko nam leci

 

A dookoła 

Brzydki, zimny

Kwiecień

 

(Adrian Szary)

 

A dookoła brzydki, zimny październik... 

 


Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerwca 2024 roku , na adres   e-mail: aszary@kochanowski.radom.pl O szczegółowej dac

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika oraz nieodpłatn

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.