Przejdź do głównej zawartości

Wiersze (pod)różne

Nie lubię podróżować. Niechętnie wyjeżdżam z rodzinnego miasta. Ale jeśli już wyjadę, czasem przywożę z tych podróży wierszyki podróżne i różne. I dziś słowo na ich temat na tym moim literackim blogu. 

W pierwszej książce poetyckiej "Wianek z myśli" (2007) znalazły się moje wiersze z okresu szkoły podstawowej, liceum i studiów. Są wśród nich te przywiezione z gór: "Dziennik alpinisty" (Tatry), "Jesteś" (Bieszczady). Inne to: "Częstochowa" i "Gołębie" (Śląsk i Lublin). Podróży dotyczą też teksty: "Restauracja Anna" (Zwierzyniec) i "Dziewczyna z Somonino" (Kaszuby), a także "Kraków, Małgosia i ja". W tym tomiku pojawia się też wiersz o radomskiej ulicy "Sadkowska". W drugim tomie "CV" (2011) znajdują się wiersze: "Radom" i "Lanckorońskie haiku". 

W kolejnych moich książkach: "Abecedarium" (2012); "Sylwa" (2013); "Heureza" (2013); "Horoskopy" (2015) opublikowałem wiersze: "Wakacyjny plener w Nałęczowie", "31 lipca. Szydłowiec", "Ulica", "Parkowa", "Big city life" (Wrocław) i "(K)asia" - wiersz napisany w Kościelisku. W tym zestawie pojawia się także utwór o radomskiej ulicy "Akacjowa".

 

fot. Paulina Krajewska

W publikacjach: "Dekontaminacja" (2017); "Kontenans" (2019); "Blogo" (2021); "Moja genologia" (2021); "Do Muzy(ki)" (2022) i "XL. Wiersze wyprasowane" (2023) pojawiają się wiersze: "Anno Domini" o radomskich ulicach, "Dekontaminacja" (Lublin, góry), "Der Arme Poet" (Berlin), "Drzewo" (o radomskim osiedlu), "Karlskrona", "Ustronie", "Voyage" (o podróżach), "Kraków. Minęło", "Taki oto Sopot", "Teatralna" (o radomskiej restauracji), "Szary człowiek na ulicy Czarnej" (Radom), "Szary człowiek układa fraszkę o kozie" (Kozienice), "Szarość. Radość" (Radom), "Co znaczy" (Lublin), "Sen poety Józefa Barana o Radomiu", "Salome" (Lublin/Radom) i "Morze miłości".

Również w książce z bajkami, zatytułowanej "Świat to bajka" (2015), znalazł się utwór "Zakłopotana Roksana", gdzie pojawiają się nazwy miast: Klwatka Szlachecka, Radom, Warszawa i Kraków. 

Sporo tych wierszy, miast, miejscowości i krain, ale chyba najwięcej swoich wierszy napisałem o Radomiu. Bo to moje rodzinne miasto. Kończąc ten wpis uświadomiłem sobie, że dwa moje pierwsze wiersze, opublikowane po latach w wyborze "XL. Wiersze wyprasowane", zatytułowane "Polska" i "Iwonicz", także dotyczyły podróży. A wpis zilustrowałem zdjęciem z okładki tomu "Moja genologia", które kojarzy mi się z taką właśnie podróżą... przez świat i życie. Może kiedyś z wymienionych powyżej utworów ułożę program kolejnego, autorskiego wieczoru literackiego. 

   

Popularne posty z tego bloga

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

Tandem. Antologia

Niedługo pojawi się siedemnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa "Lucky". Piękną okładkę zaprojektowała Paulina Krajewska.   Projekt okładki: Paulina Krajewska   Tandem. Bo dwie duże Grupy Poetyckie: "Tygiel" i "Erato". Bo każdy (prawie) po dwa wiersze. Bo autorów ułożyłem w pary. Bo jesteśmy grupą ludzi, współpracujących ze sobą. Bo wiersze, o tym tytule, otwierają i zamykają książkę. Siedemnastą już książkę z warsztatów literackich, które prowadzę w "Centrum Arka" w Radomiu i Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jak zawsze gościnnie zaprosiłem poetów z całej Polski, a nawet tych, mieszkających poza jej granicami. Współpracujące instytucje: uczelnia, szkoły, domy kultury. Laureatów, organizowanego przeze mnie Regionalnego Konkursu Literackiego. No, to chyba tyle. To jeszcze tylko przypomnijmy, że dotychczas ukazały się: Antologie Puzzle pamięci , Radom 2008. Now...