Przejdź do głównej zawartości

Varia(t)

Niedawno w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbyły się otwarte warsztaty literackie z udziałem Grupy Poetyckiej „Erato”, członków Grupy „Tygiel” z Radomia oraz kozienickiej młodzieży, zainteresowanej pisaniem poezji i prozy. Spotkanie prowadziła poetka i prozaiczka, bibliotekarka, absolwentka sztuki pisania na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – Karolina Pisarska. 

 

Jako opiekun grup: „Tygiel” i Erato” uczestniczyłem w tych ciekawych zajęciach i chciałbym podzielić się dziś na moim literackim blogu kilkoma ćwiczeniami warsztatowymi, które zaproponowała nam Karolina, poza omawianiem autorskiej poezji i prozy uczestników. Jednym z ćwiczeń było napisanie tekstu, na podstawie wylosowanego słowa. Mnie przypadło w udziale słówko „zapomnij”, więc napisałem taki nieco żartobliwy wierszyk, choć o poważnym problemie dotykającym już chyba nas wszystkich, zwłaszcza w cyberprzestrzeni.

 

źródło: Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
 

Zapomnij


Zapomnij o hejterach

nie liczą się teraz.

Bolało cię dawniej,

nie było zabawnie,

gdy ktoś ci w podzięce

za twe dobre serce,

wpisywał na forum,

że jesteś potworem...

Lecz to było dawno,

nie liczy się teraz.

Do szczęścia masz prawo,

zapomnij o hejterach.


Adrian Szary

 

Kolejne ćwiczenie dotyczyło bardziej formy prozatorskiej. Należało tekstem wypełnić luki, pomiędzy dwoma zdaniami. Pierwszym: -”Ależ nie, doktorze” i ostatnim „Niedziela jest moim ulubionym dniem tygodnia”. Napisałem taki oto dialog.


Dialog


-Ależ nie, doktorze! Nie mogę tu zostać w świąteczny dzień i tak nie będziecie mi robić żadnych badań, i zabiegów. Ja chcę już wyjść do domu.

-Ale zostawilibyśmy pana jeszcze trochę na obserwacji i wypuścili w poniedziałek do domu.

-Nie, nie, nie ma mowy! Chcę wyjść dziś! Niedziela jest moim ulubionym dniem tygodnia.


Adrian Szary


I ostatnie chyba najciekawsze ćwiczenie, polegające na napisaniu tekstu, z inspiracji słowami, zdaniami i nagłówkami, zaczęrpniętymi ze starych gazet. To zadanie przyniosło uczestnikom warsztatów najciekawsze rezultaty, podobnie jak wspólne pisanie tekstu (po jednym zdaniu). Mnie wyszedł taki „świąteczny” wierszyk:

 

Świąteczne gwiazdeczki


Aleja Wojska Polskiego

już po remoncie.


Nie damy sobie

popsuć tych Świąt!


Kolejne zgony i fala

kolejnych przypadków

zachorowań.


Inne niż zawsze,

ale jak zawsze

ciepłe i domowe święta.


Mieszkańcy ruszyli

na przedświąteczne zakupy.


Wielkie, miejskie inwestycje,

elektryczne autobusy i wyborcze

obietnice.


Można wreszcie jeździć

zmodernizowaną Aleją Wojska Polskiego

w Radomiu.


Adrian Szary


O ile mnie pamięć nie myli, na podobnej zasadzie skomponowali jedną ze swoich płyt „Beatlesi”. Zachęcam do podejmowania tego typu warsztatowych ćwiczeń. Podobne przeprowadzałem w tym roku, w wakacje, z arkową młodzieżą na Harendzie. Rozwijają one naszą kreatywność, wzbogacają słownictwo, a przede wszystkim są doskonałą rozrywką intelektualną. A o to przecież w pisaniu chodzi najbardziej.

Popularne posty z tego bloga

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

Tandem. Antologia

Niedługo pojawi się siedemnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa "Lucky". Piękną okładkę zaprojektowała Paulina Krajewska.   Projekt okładki: Paulina Krajewska   Tandem. Bo dwie duże Grupy Poetyckie: "Tygiel" i "Erato". Bo każdy (prawie) po dwa wiersze. Bo autorów ułożyłem w pary. Bo jesteśmy grupą ludzi, współpracujących ze sobą. Bo wiersze, o tym tytule, otwierają i zamykają książkę. Siedemnastą już książkę z warsztatów literackich, które prowadzę w "Centrum Arka" w Radomiu i Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jak zawsze gościnnie zaprosiłem poetów z całej Polski, a nawet tych, mieszkających poza jej granicami. Współpracujące instytucje: uczelnia, szkoły, domy kultury. Laureatów, organizowanego przeze mnie Regionalnego Konkursu Literackiego. No, to chyba tyle. To jeszcze tylko przypomnijmy, że dotychczas ukazały się: Antologie Puzzle pamięci , Radom 2008. Now...