Od wielu już lat jestem niestrudzonym propagatorem poezji, zwłaszcza wśród młodzieży. Od trzynastu lat prowadzę cykliczne warsztaty literackie w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży - „Arka”, w Radomiu. Wydaję twórczość starszych i młodszych autorów w antologiach. Pisuję im recenzje, wstępy, posłowia i blurby. Promuję na tym blogu, w czasopiśmie „Rycerz Młodych”, na portalu „Kozirynek” - w dziale „Szare eminencje”, a także wraz z Adamem Dziedzicem na kanale internetowej telewizji „ObiektywnieTV”, w programie „Ludzie – pasje – sukcesy”. Sprawia mi to ogromną przyjemność. Chyba równie dużą, jak pisanie samemu. Teraz regionalna poezja będzie miała swoje dziesięć minut (dosłownie) na antenie „Radia Plus Radom”. Na początek, oczywiście za zgodą autorów, prezentował będę wybrane wiersze poetów z Grup Literackich: „Tygiel” i „Erato”, którymi opiekuję się artystyczne. Z czasem będziemy pewnie poszerzać tę formułę.
![]() |
fot. Jacek Wieczorek, źródło: Radio Plus Radom |
Od września rusza bowiem mój cykliczny, autorski program „Szara strefa poezji”. Emisja w każdy poniedziałek o godzinie 19.30 na antenie „Radia Plus Radom”. W audycjach słowo o ciekawych wydarzeniach, związanych z poezją, nietuzinkowe wiersze, zdolni autorzy, interesujące książki poetyckie, goście. W pierwszym programie, który już 6 września - słowo o tomiku Anety Sieradz - „Autodestrukcja”, fragmenty audiobooków: „Ucho” i „Erato”, zarejestrowanych w „Radomskiej Szkole Rocka”, wiersze: Pauliny Krajewskiej, Moniki Bieniek – Ciarcińskiej, Edyty Sieradz – Gnatowskiej i moje. A także słowo o otwartych warsztatach literackich z Karoliną Pisarską w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka i wieczorze poetyckim w „Resursie Obywatelskiej”. Serdecznie zapraszam do wysłuchania.
Dziękuję Księdzu Dyrektorowi Jackowi Wieczorkowi za zaufanie i zdjęcie, ilustrujące ten post, Robertowi Kłosowi za realizację programu oraz Elżbiecie Warchoł za wsparcie i „duchową” opiekę nad audycją.
PS Pierwsze audycje, związane z poezją moją i innych, nagrywałem na antenie tej rozgłośni (jeszcze pod inną nazwą) w programach pani Beaty Falińskiej (wtedy Figarskiej) w 1996 roku, jako mały chłopiec. Wracam więc niejako do źródeł, po dwudziestu pięciu latach...