Przejdź do głównej zawartości

Moja łódź. Nowa piosenka dla "Klipra"

Wspominałem wczoraj o mojej wielkiej fascynacji postacią i działalnością tekściarza, poety, autora sztuk i opowiadań pana Jacka Cygana. W wielu wywiadach ten genialny autor piosenek podkreśla, że większość z nich powstała do gotowych już melodii.

W moim przypadku najczęściej jest odwrotnie. To moje wiersze stają się piosenkami. Słowa do melodii pisałem zaledwie kilka razy. Między innymi: „Pochód” dla grupy „Karabanio”, polskie słowa „Szczedryka” dla zespołu „Gadeamus”, czy „Adagio” dla Katarzyny Bochyńskiej – Wojdył i Zbigniewa Bidzińskiego.

Ponadto muzykę do moich bajek komponowali: Andrzej Zarzycki i Małgorzata Budzyńska (dziś Sadowska), a do wierszy: Krzysztof Pszczoła, Michalina Malczewska, Piotr Symela, Jakub Kwintal, Wiola Fijałkowska i Jacek Telus.

Najwięcej, jak dotąd, piosenek napisałem wspólnie z moim przyjacielem Rafałem Błędowskim z szantowej grupy „Kliper”. Wielokrotnie zresztą pisałem o tym na blogu. Dość wspomnieć, że ostatnio miał premierę teledysk do naszego utworu „Alfabet żeglarza”.

W okresie pandemii Rafał przysłał mi plik z nową muzyką, do której błyskawicznie dopisałem słowa, tak jak poprowadziła mnie linia melodyczna. I tak powstała nasza kolejna piosenka, zatytułowana „Moja łódź”. Nie jest to wielkich lotów poezja, ale istotą tekstu miało być pisanie o łodzi jak o ukochanej kobiecie. Tak to sobie wymyśliłem. I powstało mniej więcej coś takiego.




Moja łódź

Wiele dziewcząt porzuciłem,
Wielu kumpli już straciłem,
W wielu miejscach dotąd byłem,
Gdzie niejedno zobaczyłem.

Lecz nie sam,
Bo wciąż mam
Obok ją.

A ona w morzu zakochana,
Szumem wiatru kołysana,
Chcę w rejs płynąć już od rana,
Patrzy na mnie zatroskana…

Wszystko rzuć, ze mną płyń,
Moja łódź.

Wiele sztormów już za nami,
Wiele burz - płynących łzami.
Wiele słońca i uśmiechu,
Dobrych czynów i złych grzechów.

Nigdy sam,
Bo wciąż mam
Obok ją.

A ona w morzu zakochana,
Szumem wiatru kołysana,
Chcę w rejs płynąć już od rana
Patrzy na mnie zatroskana…

Wszystko rzuć, ze mną płyń.
Moja łódź.

Muz. Rafał Błędowski
Sł. Adrian Szary.

Gatunek, jakim jest tekst piosenki rządzi się zupełnie innymi prawami niż wiersz czy bajka. Trudno go rozpatrywać w oderwaniu od muzyki. „Moja łódź”, z muzyką Rafała Błędowskiego, w pełnej aranżacji, z zespołem „Kliper”, brzmi podobno świetnie. I ja, i Wy musimy wierzyć na słowo. Mam nadzieję, że wkrótce usłyszymy tę piosenkę, i co najważniejsze, będziemy się znowu mogli spotkać na koncertach oraz wieczorach literackich.



Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie