Przejdź do głównej zawartości

Moja łódź. Nowa piosenka dla "Klipra"

Wspominałem wczoraj o mojej wielkiej fascynacji postacią i działalnością tekściarza, poety, autora sztuk i opowiadań pana Jacka Cygana. W wielu wywiadach ten genialny autor piosenek podkreśla, że większość z nich powstała do gotowych już melodii.

W moim przypadku najczęściej jest odwrotnie. To moje wiersze stają się piosenkami. Słowa do melodii pisałem zaledwie kilka razy. Między innymi: „Pochód” dla grupy „Karabanio”, polskie słowa „Szczedryka” dla zespołu „Gadeamus”, czy „Adagio” dla Katarzyny Bochyńskiej – Wojdył i Zbigniewa Bidzińskiego.

Ponadto muzykę do moich bajek komponowali: Andrzej Zarzycki i Małgorzata Budzyńska (dziś Sadowska), a do wierszy: Krzysztof Pszczoła, Michalina Malczewska, Piotr Symela, Jakub Kwintal, Wiola Fijałkowska i Jacek Telus.

Najwięcej, jak dotąd, piosenek napisałem wspólnie z moim przyjacielem Rafałem Błędowskim z szantowej grupy „Kliper”. Wielokrotnie zresztą pisałem o tym na blogu. Dość wspomnieć, że ostatnio miał premierę teledysk do naszego utworu „Alfabet żeglarza”.

W okresie pandemii Rafał przysłał mi plik z nową muzyką, do której błyskawicznie dopisałem słowa, tak jak poprowadziła mnie linia melodyczna. I tak powstała nasza kolejna piosenka, zatytułowana „Moja łódź”. Nie jest to wielkich lotów poezja, ale istotą tekstu miało być pisanie o łodzi jak o ukochanej kobiecie. Tak to sobie wymyśliłem. I powstało mniej więcej coś takiego.




Moja łódź

Wiele dziewcząt porzuciłem,
Wielu kumpli już straciłem,
W wielu miejscach dotąd byłem,
Gdzie niejedno zobaczyłem.

Lecz nie sam,
Bo wciąż mam
Obok ją.

A ona w morzu zakochana,
Szumem wiatru kołysana,
Chcę w rejs płynąć już od rana,
Patrzy na mnie zatroskana…

Wszystko rzuć, ze mną płyń,
Moja łódź.

Wiele sztormów już za nami,
Wiele burz - płynących łzami.
Wiele słońca i uśmiechu,
Dobrych czynów i złych grzechów.

Nigdy sam,
Bo wciąż mam
Obok ją.

A ona w morzu zakochana,
Szumem wiatru kołysana,
Chcę w rejs płynąć już od rana
Patrzy na mnie zatroskana…

Wszystko rzuć, ze mną płyń.
Moja łódź.

Muz. Rafał Błędowski
Sł. Adrian Szary.

Gatunek, jakim jest tekst piosenki rządzi się zupełnie innymi prawami niż wiersz czy bajka. Trudno go rozpatrywać w oderwaniu od muzyki. „Moja łódź”, z muzyką Rafała Błędowskiego, w pełnej aranżacji, z zespołem „Kliper”, brzmi podobno świetnie. I ja, i Wy musimy wierzyć na słowo. Mam nadzieję, że wkrótce usłyszymy tę piosenkę, i co najważniejsze, będziemy się znowu mogli spotkać na koncertach oraz wieczorach literackich.



Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...