Przejdź do głównej zawartości

Wieczny Wędrowiec


Pomiędzy zdalną pracą i nauką, pozostając w domu, możemy oglądać filmy, słuchać płyt i czytać książki. Chciałbym dziś na blogu polecić Wam książkę Piotra Kaczorowskiego „Wędrówki Józia K”.

Piotr Kaczorowski to lubelski pisarz, poeta i fotografik. Poznałem go ponad dziesięć lat temu, kiedy jako student polonistyki na UMCSie w Lublinie związałem się z Grupą Literacko – Graficzną „Światłocienie”. Należał do niej również Piotr. Zresztą mieszkaliśmy nawet na jednym osiedlu. Najpierw poznałem Piotrka jako poetę i uznałem, że jest niezły, a potem jako prozaika, i uznałem, że jest genialny. Tym, którzy nie znają jego twórczości, polecam zarówno tomiki, jak np.: „Poeci i dorożkarze” - ale też prozę, jak np.: „Trzy”.

Teraz jednak słowo o najnowszej jego książce „Wędrówki Józia K.” Już sam tytuł jest aluzją literacką zarówno do „Procesu” Franza Kafki, jak również powieści Witolda Gombrowicza – „Ferdydurke”. No i odwieczny topos wędrówki. Obecny chociażby u Edwarda Stachury.

To niewielka książka. Składa się z sześciu opowiadań. Można je czytać w zupełnie przypadkowej kolejności. Jedno z nich „Peterson” przedrukowałem rok temu, za zgodą autora, w mojej antologii powarsztatowej „Tygiel”. W tym roku do „Fraktali” Piotrek powierzył mi opowiadanie „Wielkie piękno. Impresja”. 

Ponieważ od kilku lat znam autora czytam tę książkę przez pryzmat jego biografii. W narratorze (uwielbiam taką pierwszoosobową narrację) odnajduję Piotra, w postaciach – jego bliskich: żonę, córkę, przyjaciół. No i te opisy Lublina (!). Dla mnie – człowieka, który przez ponad dziesięć lat był związany z tym miastem, są one najpiękniejsze w tej książce. Tak pięknie o tym mieście, choć poetycko, pisał chyba tylko Józef Czechowicz. Nie przegapcie ich. Zwróćcie uwagę na ogromną wrażliwość pisarza, przenikliwość spojrzenia, jego refleksje nad otaczającym światem.


Rys. Olga Stodulska


Czytamy teraz z żoną Michela Houellebecqa i jego „Serotoninę”. I tak mi się teraz skojarzyło, że dostrzegam pewne podobieństwa w języku obu autorów. Kolokwialne, czasem wulgarne wręcz słownictwo, rozbudowana składnia, liczne dygresje i ten luźny strumień świadomości, ta pierwszoosobowa narracja. Obaj autorzy nie stronią też od obscenizmów, trudnych tematów.  

Zestawienie tych dwóch autorów, dobrze Piotrowi wróży. Houellebecq robi karierę na świecie, Piotr póki co w Polsce. Ale wszystko przed nim. Założę się, że gdyby był tłumaczony na inne języki szybko zyskałby sławę. To pisarz nietuzinkowy, nieszablonowy. Nie dający się zamknąć w żadnych schematach. I jak jego bohater, będący w wiecznej, duchowej podróży.

Sięgnijcie do jego książek. Rozsmakujcie się w tym wyjątkowym, specyficznym stylu pisania. Serdecznie Wam polecam!

Ta recenzja z pewnością trafi też na portal „Kozirynek”, z którym obaj współpracujemy. Od paru tygodni możecie tam znaleźć fotografie autorstwa Piotra Kaczorowskiego.

I na koniec jeszcze jedno. Nie tak dawno mówiłem o „Wędrówkach” Piotra na antenie „Radia Radom”, w programie Małgorzaty Pawlak „Zbliżenia”. Link do materiału znajdziecie tutaj. Można tam usłyszeć fragment prozy Kaczorowskiego. Gorąco polecam również tę audycję.
  

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...