Przejdź do głównej zawartości

Wieczny Wędrowiec


Pomiędzy zdalną pracą i nauką, pozostając w domu, możemy oglądać filmy, słuchać płyt i czytać książki. Chciałbym dziś na blogu polecić Wam książkę Piotra Kaczorowskiego „Wędrówki Józia K”.

Piotr Kaczorowski to lubelski pisarz, poeta i fotografik. Poznałem go ponad dziesięć lat temu, kiedy jako student polonistyki na UMCSie w Lublinie związałem się z Grupą Literacko – Graficzną „Światłocienie”. Należał do niej również Piotr. Zresztą mieszkaliśmy nawet na jednym osiedlu. Najpierw poznałem Piotrka jako poetę i uznałem, że jest niezły, a potem jako prozaika, i uznałem, że jest genialny. Tym, którzy nie znają jego twórczości, polecam zarówno tomiki, jak np.: „Poeci i dorożkarze” - ale też prozę, jak np.: „Trzy”.

Teraz jednak słowo o najnowszej jego książce „Wędrówki Józia K.” Już sam tytuł jest aluzją literacką zarówno do „Procesu” Franza Kafki, jak również powieści Witolda Gombrowicza – „Ferdydurke”. No i odwieczny topos wędrówki. Obecny chociażby u Edwarda Stachury.

To niewielka książka. Składa się z sześciu opowiadań. Można je czytać w zupełnie przypadkowej kolejności. Jedno z nich „Peterson” przedrukowałem rok temu, za zgodą autora, w mojej antologii powarsztatowej „Tygiel”. W tym roku do „Fraktali” Piotrek powierzył mi opowiadanie „Wielkie piękno. Impresja”. 

Ponieważ od kilku lat znam autora czytam tę książkę przez pryzmat jego biografii. W narratorze (uwielbiam taką pierwszoosobową narrację) odnajduję Piotra, w postaciach – jego bliskich: żonę, córkę, przyjaciół. No i te opisy Lublina (!). Dla mnie – człowieka, który przez ponad dziesięć lat był związany z tym miastem, są one najpiękniejsze w tej książce. Tak pięknie o tym mieście, choć poetycko, pisał chyba tylko Józef Czechowicz. Nie przegapcie ich. Zwróćcie uwagę na ogromną wrażliwość pisarza, przenikliwość spojrzenia, jego refleksje nad otaczającym światem.


Rys. Olga Stodulska


Czytamy teraz z żoną Michela Houellebecqa i jego „Serotoninę”. I tak mi się teraz skojarzyło, że dostrzegam pewne podobieństwa w języku obu autorów. Kolokwialne, czasem wulgarne wręcz słownictwo, rozbudowana składnia, liczne dygresje i ten luźny strumień świadomości, ta pierwszoosobowa narracja. Obaj autorzy nie stronią też od obscenizmów, trudnych tematów.  

Zestawienie tych dwóch autorów, dobrze Piotrowi wróży. Houellebecq robi karierę na świecie, Piotr póki co w Polsce. Ale wszystko przed nim. Założę się, że gdyby był tłumaczony na inne języki szybko zyskałby sławę. To pisarz nietuzinkowy, nieszablonowy. Nie dający się zamknąć w żadnych schematach. I jak jego bohater, będący w wiecznej, duchowej podróży.

Sięgnijcie do jego książek. Rozsmakujcie się w tym wyjątkowym, specyficznym stylu pisania. Serdecznie Wam polecam!

Ta recenzja z pewnością trafi też na portal „Kozirynek”, z którym obaj współpracujemy. Od paru tygodni możecie tam znaleźć fotografie autorstwa Piotra Kaczorowskiego.

I na koniec jeszcze jedno. Nie tak dawno mówiłem o „Wędrówkach” Piotra na antenie „Radia Radom”, w programie Małgorzaty Pawlak „Zbliżenia”. Link do materiału znajdziecie tutaj. Można tam usłyszeć fragment prozy Kaczorowskiego. Gorąco polecam również tę audycję.
  

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie