Przejdź do głównej zawartości

Podróże literackie


Leszka Żulińskiego poznałem ponad dziesięć lat temu, przy okazji ogólnopolskich konkursów literackich: „O dzban czarnoleskiego miodu” oraz imienia Stanisława Grochowiaka, w których jurorował, a w których ja brałem udział i byłem nawet nagradzany. Z tego okresu pochodzi zdjęcie, którym ilustruję niniejszy wpis. Autorem fotografii jest Adam Kowalski.

Od razu z Leszkiem przypadliśmy sobie do gustu. Mogę chyba powiedzieć, że się zaprzyjaźniliśmy. Kiedy w roku 2012 wydawałem wybór swoich wierszy z lat 1997-2012, w zbiorze pod tytułem „Abecedarium”, poprosiłem go o wstęp. Zgodził się bez problemu. W tym tomie zresztą pojawia się jako bohater jednego z moich wierszy „laznia-galeria.radom.pl”. Drugim, dedykowanym mu tekstem jest napisany w zeszłym roku utwór „Faust pisze do Leszka Żulińskiego”, inspirowany jego tomem „Ja, Faust”. Jesienią zeszłego roku udało nam się spotkać na warsztatach literackich, które poprowadził dla Grupy Poetyckiej „Erato” z Kozienic oraz Grupy Literackiej „Tygiel” z Radomia, w murach Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Przypomnę, że nad obiema grupami mam przyjemność sprawować opiekę artystyczną. Zaprosiłem też Leszka do udziału w naszej wspólnej antologii "Fraktale".

Leszek Żuliński poza tym, że jest świetnym poetą, jest również doskonałym krytykiem literackim. Jego teksty znajdziecie m.in. na portalach: „Pisarze.pl” oraz „Latarnia Morska”, a także na jego literackiej witrynie www.zulinski.pl Gorąco polecam Wam jego cykliczne wpisy na blogu.



Leszek ma w swoim dorobku ponad trzydzieści książek: zbiorów poezji i publikacji krytycznoliterackich. Dziś chciałbym wspomnieć słowo o jego książce „Moje podróże literackie”, do której z chęcią wracam - również teraz w czasie tej domowej, dobrowolnej kwarantanny. Książka składa się z trzech części, tytułowej - „Moje podróże literackie”, „Romanse wschodnie” i „Przekraczanie granic”. Dla mnie, jako że od dwunastu lat prowadzę warsztaty literackie bardzo cenna wydaje się ostatnia część. Mowa w niej o zmieniającej się dykcji poetyckiej, możliwościach języka i skandalistach literatury.

Dwie pierwsze części są równie interesujące. Zdradzają sekrety życia krytyka literackiego i poety, który pracując w licznych wydawnictwach, a także w prasie, radiu i telewizji zwiedził cały świat i poznał mnóstwo znakomitych twórców literatury. Szczególnie wzruszyły mnie fragmenty o nagłej śmierci poety Tadeusza Kubiaka, której Leszek był świadkiem i jego wspomnienia z lekcji rosyjskiego, z nauczycielką Irminą, które nauczyły go wrażliwości na literaturę. O tym drugim epizodzie Leszek wspominał później w wywiadach wielokrotnie. Więcej nie zdradzam. Sięgnijcie sami po tę jego książkę.  

Serdecznie polecam Wam – „Moje podróże literackie”. W sytuacji, kiedy nie możemy podróżować dosłownie, warto to zrobić oczami wyobraźni. Ta publikacja nadaje się do tego znakomicie. Leszek Żuliński jest bowiem, od wielu już lat, doskonałym przewodnikiem po świecie współczesnej literatury. I niewątpliwie jednym z moich Mistrzów, jeśli chodzi o krytykę literacką. W tej dziedzinie wiem, że nigdy mu nie dorównam.

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie