Przejdź do głównej zawartości

Podróże literackie


Leszka Żulińskiego poznałem ponad dziesięć lat temu, przy okazji ogólnopolskich konkursów literackich: „O dzban czarnoleskiego miodu” oraz imienia Stanisława Grochowiaka, w których jurorował, a w których ja brałem udział i byłem nawet nagradzany. Z tego okresu pochodzi zdjęcie, którym ilustruję niniejszy wpis. Autorem fotografii jest Adam Kowalski.

Od razu z Leszkiem przypadliśmy sobie do gustu. Mogę chyba powiedzieć, że się zaprzyjaźniliśmy. Kiedy w roku 2012 wydawałem wybór swoich wierszy z lat 1997-2012, w zbiorze pod tytułem „Abecedarium”, poprosiłem go o wstęp. Zgodził się bez problemu. W tym tomie zresztą pojawia się jako bohater jednego z moich wierszy „laznia-galeria.radom.pl”. Drugim, dedykowanym mu tekstem jest napisany w zeszłym roku utwór „Faust pisze do Leszka Żulińskiego”, inspirowany jego tomem „Ja, Faust”. Jesienią zeszłego roku udało nam się spotkać na warsztatach literackich, które poprowadził dla Grupy Poetyckiej „Erato” z Kozienic oraz Grupy Literackiej „Tygiel” z Radomia, w murach Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Przypomnę, że nad obiema grupami mam przyjemność sprawować opiekę artystyczną. Zaprosiłem też Leszka do udziału w naszej wspólnej antologii "Fraktale".

Leszek Żuliński poza tym, że jest świetnym poetą, jest również doskonałym krytykiem literackim. Jego teksty znajdziecie m.in. na portalach: „Pisarze.pl” oraz „Latarnia Morska”, a także na jego literackiej witrynie www.zulinski.pl Gorąco polecam Wam jego cykliczne wpisy na blogu.



Leszek ma w swoim dorobku ponad trzydzieści książek: zbiorów poezji i publikacji krytycznoliterackich. Dziś chciałbym wspomnieć słowo o jego książce „Moje podróże literackie”, do której z chęcią wracam - również teraz w czasie tej domowej, dobrowolnej kwarantanny. Książka składa się z trzech części, tytułowej - „Moje podróże literackie”, „Romanse wschodnie” i „Przekraczanie granic”. Dla mnie, jako że od dwunastu lat prowadzę warsztaty literackie bardzo cenna wydaje się ostatnia część. Mowa w niej o zmieniającej się dykcji poetyckiej, możliwościach języka i skandalistach literatury.

Dwie pierwsze części są równie interesujące. Zdradzają sekrety życia krytyka literackiego i poety, który pracując w licznych wydawnictwach, a także w prasie, radiu i telewizji zwiedził cały świat i poznał mnóstwo znakomitych twórców literatury. Szczególnie wzruszyły mnie fragmenty o nagłej śmierci poety Tadeusza Kubiaka, której Leszek był świadkiem i jego wspomnienia z lekcji rosyjskiego, z nauczycielką Irminą, które nauczyły go wrażliwości na literaturę. O tym drugim epizodzie Leszek wspominał później w wywiadach wielokrotnie. Więcej nie zdradzam. Sięgnijcie sami po tę jego książkę.  

Serdecznie polecam Wam – „Moje podróże literackie”. W sytuacji, kiedy nie możemy podróżować dosłownie, warto to zrobić oczami wyobraźni. Ta publikacja nadaje się do tego znakomicie. Leszek Żuliński jest bowiem, od wielu już lat, doskonałym przewodnikiem po świecie współczesnej literatury. I niewątpliwie jednym z moich Mistrzów, jeśli chodzi o krytykę literacką. W tej dziedzinie wiem, że nigdy mu nie dorównam.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...