Przejdź do głównej zawartości

Szary człowiek patrzy na swój portret autorstwa Sylwestra Zakrzewskiego


Wczoraj, wraz z przyjaciółmi: Agnieszką Złotkowską i Rafałem Błędowskim, a także innymi zaprzyjaźnionymi nauczycielami i dużą grupą uczniów, zorganizowaliśmy VII „Zaduszki Kochanowskie”. Już po raz kolejny wspominaliśmy zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników, uczniów i absolwentów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Wśród wymienionych osób pojawili się m.in. Ania Łapieniecka, Marysia Zamarska, Asia Jaśkiewicz, Karolcia Marczykowska, Agatka Bornikowska, Karola Pacholewicz czy Marysia Bysiec.

W tych szczególnych dniach wspominam Sylwestra Zakrzewskiego – znanego, radomskiego rysownika, który odszedł od nas w tym roku. Siedem lat temu narysował moją karykaturę, która zainspirowała mnie do napisania wiersza, odczytanego na wczorajszej zaduszkowej uroczystości. Dziś zamieszczam go na blogu, razem ze wspomnianą ilustracją.



   
Szary człowiek patrzy na swój portret
autorstwa Sylwestra Zakrzewskiego


Szary człowiek patrzy na swój portret
autorstwa Sylwestra Zakrzewskiego.

Dopiero ta karykatura uzmysławia mu
wszystkie jego wady, których nie widział
dotąd w lustrze.

I tak jest piękniejszy,
bo na obrazie nie widać jego myśli,
nie słychać kipiącego głosu, kartoflanego
śmiechu, buraczanego płaczu.

Jest teraz swoją lepszą kopią
i nadal nie rozumie
dlaczego ludzie widzą się lepszymi.
A przecież pora powoli
odwyknąć od piękna.

Twarz już szykować do starości,
ciało do rozpadu, dusze do śmierci.
 
Życie - silva rerum – mawiał szary człowiek. 
Jaka sylwa? – pytał Sylwester,
strzepując popiół z dogasającego papierosa.

Potem sam stał się popiołem.

A dziś dogasają wspomnienia
i jak smog wżerają się w gardło,
i oczy drażnią do łez.


Sylwestra Zakrzewskiego poznałem jakieś dwanaście lat temu, kiedy pracowałem w Zespole Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu. Uczyłem jedną z jego córek. Zaprosiła mnie na wystawę taty. Rysunki spodobały mi się tak bardzo, że zaproponowałem mu zilustrowanie moich bajek, które napisałem jeszcze w 1997 roku. I tak powstała nasza pierwsza, wspólna książka dla dzieci „Szarówki, czyli bajki do czytania o zmierzchu”, wydana w 2009 roku.

Po paru latach, zorganizowaliśmy z Sylwestrem w „Resursie Obywatelskiej” wspólną wystawę moich utworów i jego rysunków, zatytułowaną „Szare i sylwestrowe”, której pokłosiem stała się nasza druga, wspólna książka, tym razem dla dorosłych czytelników, zatytułowana „Sylwa”, wydana w 2013 roku.


Rys. Sylwester Zakrzewski


A teraz powstał ten wiersz, którego bohaterem jest Sylwek i Szary człowiek – wzorowany nieco na postaci Pana Cogito, wprowadzonej do literatury przez wybitnego, polskiego poetę Zbigniewa Herberta. 

Wykorzystane w tym wpisie rysunki, autorstwa Sylwestra Zakrzewskiego, trafiły na okładki naszych, wspólnych książek. Pierwszy - "Sylwy", drugi - "Szarówek".

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...