Przejdź do głównej zawartości

Nowy wierszyk


Wczoraj w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbyło się spotkanie literackie „Witryna”. Zaprezentowali się na nim członkowie grup literackich: „Erato” z Kozienic, „Tygiel” z Radomia oraz „Wiklina” ze Skarżyska – Kamiennej. Nie zabrakło też akcentów muzycznych. A wszystko w pięknej scenerii rzeźb i malarstwa Jacka Michała Szpaka. Podczas „Witryny” odczytałem jeden ze swoich najnowszych wierszy:


źródło: Kozienicki Dom Kultury 

 
Nie. Znajomi

Tego dnia, kiedy z kolegą poszliśmy opić mój nowy tomik,
obsługująca nas kelnerka powiedziała:-„Ojej, to pan jest poetą.
Ja jestem tu nowa i jeszcze nie wiem dokładnie kto tu jest kim.
Ktoś mnie ostatnio zaprosił, ale nie przyjęłam…”

Tego dnia, kiedy wracałem do domu, widziałem w autobusie
dwie ładne dziewczyny. Kiedy zaczęły ze sobą rozmawiać
zorientowałem się, że są Rosjankami. Wtedy przypomniałem
sobie tę kelnerkę i pomyślałem, że ja też jestem trochę nowy…

I jeszcze nie wiem dokładnie kto jest kim.
I czy naprawdę jestem poetą.
I też nie przyjmuję zaproszeń od nieznajomych.
Chciałem uregulować rachunek.

Gotówką. Reszty nie trzeba.    


Centralnym punktem spotkania była rozmowa z Anną Rudnicką – Litwinek, pisarką, malarką, wydawcą. Z Anią zobaczymy się jeszcze po świętach 23 kwietnia o godzinie 17.00 w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej, w Radomiu. Będziemy rozmawiać o literaturze, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Więcej informacji już wkrótce na moim blogu.  


Popularne posty z tego bloga

22. Regionalny Konkurs Literacki

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z Zespołem Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego, w tym samym mieście, organizuje 22. Regionalny Konkurs Literacki, w którym mogą wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnychponadgimnazjalnych, a także studenci oraz osoby dorosłe, zrzeszone i niezrzeszone w grupach poetyckich, z terenu Radomia i okolic.

Tym razem przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wierszlub krótka proza (do 5 stron formatu A4) o Arce (jako instytucji, jak również w wymiarze symbolicznym: biblijna Arka). Prace wraz z imieniem i nazwiskiem autora, wiekiem i ewentualną nazwą instytucji (szkoły, uczelni, grupy literackiej) nadsyłać należy na adres: adrianszary[at]wp.pl do 12 maja 2019 roku. Finał konkursu zaplanowany jest na 22 maja 2019 roku, na godzinę 17.00 w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy ul. Chrobrego 7/9.
Nadsyłane prace mogą być już wcześniej publi…

23. Regionalny Konkurs Literacki

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z Liceum Plastycznym im. Józefa Brandta oraz VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego, w tym samym mieście, organizuje 23. Regionalny Konkurs Literacki, w którym mogą wziąć udział osoby w wieku od 10 do 18 lat i powyżej 18 roku życia, zrzeszone i niezrzeszone w grupach poetyckich, z terenu Radomia i okolic.
Tym razem przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wierszlub krótka proza (do 5 stron formatu A4) i/lub praca plastyczna (rysunek, malarstwo, rzeźba, fotografia - technika dowolna), inspirowanażyciem i twórczością Jacka Malczewskiego, w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci malarza, związanego z Radomiem. Prace wraz z imieniem i nazwiskiem autora, wiekiem i ewentualną nazwą instytucji (szkoły, uczelni, grupy literackiej) nadsyłać należy na adres: adrianszary[at]wp.pl do 17 listopada 2019 roku. W przypadku prac plastycznych można nadsyłać zdjęcia lub skany.Finał konkursu zaplanow…

M like men and martyrs

Dziś Dzień Mężczyzn. W kościele katolickim w tym dniu obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników. Łącząc te dwie uroczystości napisałem wiersz. Przypominam go dzisiaj, dorzucając do niego angielską wersję.
Męczennicy Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.
I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 


Martyrs