literacki blog Adriana Szarego

niedziela, 25 września 2016

Budzisz kulturę

        W piątek odbył się benefis 30-lecia pracy twórczej mojego przyjaciela Michała Budzisza. Miałem przyjemność prowadzić z nim rozmowę o radomskiej kulturze, przypomnieć napisany niegdyś dla niego wiersz „Trzy po trzy”, obecny na tym blogu, a przede wszystkim napisać wstęp do okolicznościowego katalogu, który zamieszczam poniżej:

Budzisz kulturę

         Gdybym miał go określić trzema słowami, napisałbym: Michał Wojciech Budzisz. W dwóch słowach, powiedziałbym mu: „Budzisz kulturę”. W jednym, nazwałbym go” Budzikiem”. Tak zresztą bywa nazywany w artystycznej branży.
Kilka słów biografii. Michał Budzisz urodził się w 1962 roku, w Radomiu. Szpital św. Kazimierza, w którym przyszedł na świat, opisała sama Hanna Krall w książce „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
Zainteresowanie plastyką przekazał mu już w Szkole Podstawowej nr 13 i podczas zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury nauczyciel, artysta plastyk Jerzy Jarzyński. Przez wiele lat uczęszczał do Państwowego Ogniska Plastycznego. Jest absolwentem policealnej szkoły zawodowej w zakresie projektowania i dekoracji wnętrz. W latach 1985 – 1995 był członkiem kabaretu „Fajf”.
Zawodowo związany ze Spółdzielnią Projektowania i Usług Inwestycyjnych „Inwestprojekt”, a od 1993 roku, najstarszy stażem, pracownik Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii – „Łaźnia”. Projektuje i wykonuje scenografię różnych imprez miejskich, zajmuje się również ilustracją książkową, plakatem i grafiką reklamową. Uczestnik wielu ogólnopolskich plenerów malarskich i wystaw. Prywatnie mąż Katarzyny oraz ojciec Agnieszki i Macieja.
Dla mnie Michał Budzisz to legenda radomskiej kultury. Przede wszystkim świetny Kolega, wspaniały Artysta, który potrafi w kilka minut wyczarować „coś” z „niczego”. Człowiek, który szanuje innych ludzi bez względu na to, czy są gwiazdami wielkiego formatu, czy występującymi pierwszy raz na scenie amatorami.

zwany przez Michała Budzisza Kolorowym”