Przejdź do głównej zawartości

Nowy Rok, czyli Samba

Nowy rok i… nowy tomik. Tytuł iście sylwestrowy – „Samba codzienna”. To debiutancki tomik mojej warsztatowiczki Magdaleny Krzesickiej. Gorąco polecam i zamieszczam wstęp, który miałem przyjemność napisać do tej książki. Życzę nam wszystkim w 2016 roku i autorom, i czytelnikom tak dobrych wydawnictw!



Słodka tancerka

         Magdalena Krzesicka swoje pierwsze kroki w poezji, niczym w tańcu, zaczęła stawiać bardzo wcześnie, już w gimnazjum. Wtedy trafiła na prowadzone przeze mnie warsztaty literackie. Z pisaniem wierszy jest trochę tak  jak z tańcem, im wcześniej zaczniemy, tym większe osiągniemy sukcesy w przyszłości.
         Pierwsze taneczne próby, pierwsze próby pisania trwały bardzo długo. Długie, rozbudowane frazy, mnóstwo energii, słów i tematów, które trzeba było z siebie wyrzucić, wykrzyczeć, wytańczyć. Tematów wcale niełatwych, jak w wierszu „Moja słodka tancerka”, z którego zapożyczyłem tytuł niniejszego wstępu.
         Z czasem twórczość Magdy zaczęła ewoluować. Mniej słów, a jeszcze więcej emocji, figur, nie tyle tanecznych, co stylistycznych, ciekawych metafor, zaskakujących porównań. Do dziś w swojej poezji autorka balansuje na granicy językowego tabu, prowokując i zmuszając do refleksji. Jej wiersze to głos pokolenia współczesnych, młodych ludzi, którzy „kochają się w / i kochają się z”, którzy sięgają po używki, by uciec przed niespełnioną miłością, egzystencjalnymi lękami i samotnością.
         Taki jest też prezentowany tomik. Podobnie jak w sambie, zwanej „tańcem kochanków”, nie brakuje tu intymnych wyznań, wyrażania uczuć, wzajemnych poszukiwań, zbliżeń i rozstań. Poezja ta przypomina, jak samba, bieganie po rozżarzonych węglach, na których trzeba jak najkrócej stawać, by się nie poparzyć. To teksty o tematach, które bolą, a których poetka nie boi się poruszać. Robi to jednocześnie w piękny, liryczny, zmysłowy, kobiecy i charakterystyczny dla siebie sposób.
Do swojej samby zaprasza również mężczyzn. Nie jest to bowiem tomik jedynie dla kobiet. Przy głębszej lekturze, każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Tańczmy więc… Tańczmy!

Popularne posty z tego bloga

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

Tandem. Antologia

Niedługo pojawi się siedemnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa "Lucky". Piękną okładkę zaprojektowała Paulina Krajewska.   Projekt okładki: Paulina Krajewska   Tandem. Bo dwie duże Grupy Poetyckie: "Tygiel" i "Erato". Bo każdy (prawie) po dwa wiersze. Bo autorów ułożyłem w pary. Bo jesteśmy grupą ludzi, współpracujących ze sobą. Bo wiersze, o tym tytule, otwierają i zamykają książkę. Siedemnastą już książkę z warsztatów literackich, które prowadzę w "Centrum Arka" w Radomiu i Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jak zawsze gościnnie zaprosiłem poetów z całej Polski, a nawet tych, mieszkających poza jej granicami. Współpracujące instytucje: uczelnia, szkoły, domy kultury. Laureatów, organizowanego przeze mnie Regionalnego Konkursu Literackiego. No, to chyba tyle. To jeszcze tylko przypomnijmy, że dotychczas ukazały się: Antologie Puzzle pamięci , Radom 2008. Now...