Przejdź do głównej zawartości

Arkowe zajęcia literackie i teatralne

          W kwietniu odbędą się aż trzy spotkania, w ramach warsztatów literackich, prowadzonych przeze mnie w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży - „Arka”, w Radomiu. Zajęcia zaplanowane są na 2, 16 i 30 kwietnia o godzinie 17.00 w arkowej kawiarni, przy ul. Chrobrego 7/9. Te cykliczne, otwarte, bezpłatne spotkania dla osób zainteresowanych twórczością literacką, zainicjowałem wiosną 2008 roku. Od tamtej pory udało się wydać pięć antologii powarsztatowych: „Puzzle pamięci” (2008); „Nowa Teoria Literatury Użytkowej” (2009); „Na szarym początku...”(2010/2011); „Asocjacje” (2012) i „Panopticum” (2013/2014).
         Zorganizowaliśmy jedenaście edycji Regionalnego Konkursu Literackiego, z udziałem radomskich twórców kultury m.in.: Moniką Mazur, Marcinem Kępą, Walentyną Pawelec, Robertem Utkowskim, Sebastianem Równym, Grzegorzem Bartosem, Izabellą Mosańską, czy Pawłem Podlipniakiem i przygotowaliśmy dużą ilość zbiorowych oraz indywidualnych wieczorów literackich, z których wymienić należy chociażby: udział uczestników warsztatów literackich w „33 Radomskiej Wiośnie Literackiej”, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, „Uliczce Tradycji” i Radomskim Tygodniu Filozofii - „Okna” im. Prof. Leszka Kołakowskiego w „Resursie Obywatelskiej” oraz w cyklu „Czytanie poezji”, w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego, gdzie twórczość warsztatowiczów czytali radomscy aktorzy. Każda z antologii prezentowana była w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii - „Łaźnia”, a w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbył się ciekawy wieczór poezji polsko – niemieckiej, oparty na twórczości warsztatowiczów, który również zaowocował almanachem. W radomskich placówkach kultury mieli swoje indywidualne wieczory literackie m.in.: Aneta i Edyta Sieradz, Magdalena Krzesicka, Aleksandra Przybyłek, Agnieszka Grela, Małgorzata Woźniak, Julita Kucharczyk, Katarzyna Budzik, Maciej Kwiatkowski, Patryk Płokita i Damian Lesiak. Wspólnie odwiedzaliśmy także wiele szkół i uczelni, prezentując w nich własną twórczość m.in.: ZSP im Józefa Brandta, ZSO nr 4 im. Polskich Olimpijczyków, ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego, WSH, WSNSiT, czy KL UMCS w Radomiu. Uczestnicy warsztatów publikowali swoje utwory w „Rycerzu Młodych”, „Miesięczniku Prowincjonalnym”, Radomskim Miesięczniku Kulturalnym - „Resursa”, czy na portalu „Salon literacki”. Zostawali laureatami konkursów literackich m.in. „Nastolatki Wiersze Piszą” (Radom); „O pióro anioła”(Tarnobrzeg) czy Międzynarodowego Konkursu Literackiego - „Liryx” (Niemcy).
          Często, w różnego typu wywiadach, jestem pytany o kilka nazwisk młodych poetów, którzy wyróżniają się na tle innych autorów i którym wróżę literacką przyszłość. Nie chcąc oczywiście nikogo wyróżniać, bo każdy z autorów ma swój indywidualny, ciekawy styl, mógłbym niewątpliwie wymienić kilka takich osób. Jest to z pewnością: Monika Bieniek, Magda Krzesicka, Kasia Budzik, Gosia Skrok, Marysia Kępka, Kasia Jesionek, Iza Galińska, która niedawno dołączyła do nas i miała już swój indywidualny wieczór w „Arce”, zatytułowany „Wieczna kobiecość”, Aneta i Edyta Sieradz, Patryk Płokita, Mateusz Wojcieszak, Damian Lesiak, czy Ada Grochala. Z dwójką ostatnich autorów odbył się niedawno ciekawy wywiad, na antenie „Radia Rekord”, z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji, do wysłuchania którego serdecznie zapraszam tutaj.
        Przy tej okazji pragnę wspomnieć, że od stycznia tego roku oferta arkowych zajęć artystycznych poszerzona została o ciekawe zajęcia teatralne, które dla dzieci i młodzieży prowadzi maturzystka „Kochanowskiego”, młoda aktorka Karolina Skrzek, która ma już za sobą sceniczny debiut. Efekty pracy jej grupy mogliśmy obserwować podczas wieczoru „Wieczna kobiecość”, a już niedługo 7 kwietnia o godzinie 17.00 obejrzymy jej podopiecznych na Dużej Scenie Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, podczas uroczystej Gali „Ośmiu Wspaniałych”. Zajęcia teatralne w kwietniu, podobnie jak literackie, zaplanowane są na 2, 16 i 30 o godzinie 16.00 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Serdecznie zapraszam!

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej. 

Jubileusz warsztatów literackich