literacki blog Adriana Szarego

niedziela, 30 marca 2014

Arkowe zajęcia literackie i teatralne

          W kwietniu odbędą się aż trzy spotkania, w ramach warsztatów literackich, prowadzonych przeze mnie w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży - „Arka”, w Radomiu. Zajęcia zaplanowane są na 2, 16 i 30 kwietnia o godzinie 17.00 w arkowej kawiarni, przy ul. Chrobrego 7/9. Te cykliczne, otwarte, bezpłatne spotkania dla osób zainteresowanych twórczością literacką, zainicjowałem wiosną 2008 roku. Od tamtej pory udało się wydać pięć antologii powarsztatowych: „Puzzle pamięci” (2008); „Nowa Teoria Literatury Użytkowej” (2009); „Na szarym początku...”(2010/2011); „Asocjacje” (2012) i „Panopticum” (2013/2014).
         Zorganizowaliśmy jedenaście edycji Regionalnego Konkursu Literackiego, z udziałem radomskich twórców kultury m.in.: Moniką Mazur, Marcinem Kępą, Walentyną Pawelec, Robertem Utkowskim, Sebastianem Równym, Grzegorzem Bartosem, Izabellą Mosańską, czy Pawłem Podlipniakiem i przygotowaliśmy dużą ilość zbiorowych oraz indywidualnych wieczorów literackich, z których wymienić należy chociażby: udział uczestników warsztatów literackich w „33 Radomskiej Wiośnie Literackiej”, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, „Uliczce Tradycji” i Radomskim Tygodniu Filozofii - „Okna” im. Prof. Leszka Kołakowskiego w „Resursie Obywatelskiej” oraz w cyklu „Czytanie poezji”, w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego, gdzie twórczość warsztatowiczów czytali radomscy aktorzy. Każda z antologii prezentowana była w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii - „Łaźnia”, a w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbył się ciekawy wieczór poezji polsko – niemieckiej, oparty na twórczości warsztatowiczów, który również zaowocował almanachem. W radomskich placówkach kultury mieli swoje indywidualne wieczory literackie m.in.: Aneta i Edyta Sieradz, Magdalena Krzesicka, Aleksandra Przybyłek, Agnieszka Grela, Małgorzata Woźniak, Julita Kucharczyk, Katarzyna Budzik, Maciej Kwiatkowski, Patryk Płokita i Damian Lesiak. Wspólnie odwiedzaliśmy także wiele szkół i uczelni, prezentując w nich własną twórczość m.in.: ZSP im Józefa Brandta, ZSO nr 4 im. Polskich Olimpijczyków, ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego, WSH, WSNSiT, czy KL UMCS w Radomiu. Uczestnicy warsztatów publikowali swoje utwory w „Rycerzu Młodych”, „Miesięczniku Prowincjonalnym”, Radomskim Miesięczniku Kulturalnym - „Resursa”, czy na portalu „Salon literacki”. Zostawali laureatami konkursów literackich m.in. „Nastolatki Wiersze Piszą” (Radom); „O pióro anioła”(Tarnobrzeg) czy Międzynarodowego Konkursu Literackiego - „Liryx” (Niemcy).
          Często, w różnego typu wywiadach, jestem pytany o kilka nazwisk młodych poetów, którzy wyróżniają się na tle innych autorów i którym wróżę literacką przyszłość. Nie chcąc oczywiście nikogo wyróżniać, bo każdy z autorów ma swój indywidualny, ciekawy styl, mógłbym niewątpliwie wymienić kilka takich osób. Jest to z pewnością: Monika Bieniek, Magda Krzesicka, Kasia Budzik, Gosia Skrok, Marysia Kępka, Kasia Jesionek, Iza Galińska, która niedawno dołączyła do nas i miała już swój indywidualny wieczór w „Arce”, zatytułowany „Wieczna kobiecość”, Aneta i Edyta Sieradz, Patryk Płokita, Mateusz Wojcieszak, Damian Lesiak, czy Ada Grochala. Z dwójką ostatnich autorów odbył się niedawno ciekawy wywiad, na antenie „Radia Rekord”, z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji, do wysłuchania którego serdecznie zapraszam tutaj.
        Przy tej okazji pragnę wspomnieć, że od stycznia tego roku oferta arkowych zajęć artystycznych poszerzona została o ciekawe zajęcia teatralne, które dla dzieci i młodzieży prowadzi maturzystka „Kochanowskiego”, młoda aktorka Karolina Skrzek, która ma już za sobą sceniczny debiut. Efekty pracy jej grupy mogliśmy obserwować podczas wieczoru „Wieczna kobiecość”, a już niedługo 7 kwietnia o godzinie 17.00 obejrzymy jej podopiecznych na Dużej Scenie Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, podczas uroczystej Gali „Ośmiu Wspaniałych”. Zajęcia teatralne w kwietniu, podobnie jak literackie, zaplanowane są na 2, 16 i 30 o godzinie 16.00 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Serdecznie zapraszam!