Przejdź do głównej zawartości

Bal (fragment III)

       Niebawem ostatki. Przed nami bale andrzejkowe. Przy tej okazji zamieszczam na blogu kolejny fragment mojego monodramu „Bal”:


Karolcia, patrząc na zegarek:

Jejku, ale się rozmarzyłam… Już 18.00. Nie no spóźnię się, na pewno się spóźnię. Jak nic.

po chwili namysłu:


Skoro jest 18.00, bal zaczyna się o 20.00, a to oznacza, że zanim podadzą pierwszy ciepły posiłek będzie przed 22.00. A ja już zgłodniałam. Trzeba coś zjeść.

przechodzi do kuchni, na stole widzi kartkę, podnosi i czyta:

,,Karolinko, zrób proszę jakieś zakupy. Przepraszam, nie zdążyłam nic kupić przed pracą. Aha, zapłać ze swojej tygodniówki, oddam Ci. Dziś znów wrócę późno. Buziaki. Mama".

zła:

No jasne. Lodówka pusta, a ja nie mam teraz czasu na zakupy. Pewnie mama nie pamięta nawet, że mam dzisiaj Studniówkę.

dostrzega ostatni leżący jogurt, jedząc, poważnie:

Tak naprawdę żal mi jej… Została z tym wszystkim sama… Tata odszedł od nas, gdy byłam jeszcze bardzo mała. Prawie go nie pamiętam. Zostałyśmy we trzy: ja, mama i Magda – moja starsza siostra. Po studiach zamieszkała w Warszawie i jest zadeklarowaną singielką. Zawsze, kiedy nas odwiedza, powtarza mi:

ironicznie:
 
Młoda nie martw się. Życie bez faceta jest piękne. Żadnych ślubów, żadnych dzieci, tak?

poważnie:

Co się stało z dzisiejszymi rodzinami? Rodzice muszą harować całymi dniami, nawet w weekendy, by utrzymać swoje dzieci… Kompletnie nie mają dla nich czasu. Nie interesują się ich problemami…

po chwili zastanowienia, rozmarzona, nawet wzruszona:

Ja bym chciała żyć inaczej. Tak normalnie… Spokojnie. Mieć męża, dom z ogrodem, dwójkę dzieci i… psa. Skończyć szkołę, zdać maturę. Iść na studia. Może na aktorstwo? A potem być znaną aktorką, ale nie taką z głupawych seriali i reklam… Zagrać coś ambitnego…

po chwili:

Chciałabym, żeby ktoś napisał sztukę specjalnie dla mnie. Może jakiś fajny monodram. Żeby mogli zobaczyć mnie na scenie wielkiego teatru wszyscy moi nauczyciele, koleżanki, koledzy i siostra i… mama. I żeby znalazły dla mnie czas. Chociaż te 40 minut. Tyle ile trwa spektakl. A może przyszedłby i mój tata, i podszedł do mnie po spektaklu, przytulił i powiedział: jestem z Ciebie dumny Karolciu…

Przepraszam, że Was wtedy zostawiłem… Wybaczysz mi?

wzruszona:

A ja wtedy zapytałabym: Jak mogłeś zrobić to mnie, Magdzie i mamie? Dlaczego?
I choć nie powiedziałabym mu pewnie tego, a może właśnie bym mu powiedziała…
że mu wybaczam, że już się nie gniewam…


dzwoni telefon i wytrąca Karolę z rozmyślań
Dziewczyna podnosi słuchawkę i rozmawia przez telefon:

No hej Anetko? No szykuję się, szykuję. A co u Ciebie? Aha. No ja jeszcze nie wiem, albo pójdę w tej czarnej, co Ci mówiłam. Albo w tej czerwonej, co wiesz. Co? Jak to nie wiesz? Oj wiesz, mówiłam Ci…

poirytowana:

No tak mnie słuchasz właśnie.

z uśmiechem:

Tak, pamiętam o czerwonych dodatkach na szczęście, pamiętam. Wariatka (śmiech).

Słuchaj, a o coś jeszcze miałam Cię zapytać. A już wiem, też masz stresik przed polonezem? Lekki… Ja też… Poloneza czas zacząć - powiedziała rdza.

głośno:

Rdza. Dowcip taki był. Dowcip, oj nieważne.

spokojniej:

A z kim tańczysz walca? A… z tym nowym polonistą. Czemu dziwny? Przesadzasz. Mnie tam wcale nie wydaje się dziwny. Całkiem normalny. Ja? Jak to z kim? No mówiłam Ci, z naszym wychowawcą. No.

po chwili milczenia:

Tak idę z Bartkiem. Zaraz ma po mnie przyjechać. A po Ciebie przyjeżdża Tomek?

zniecierpliwiona:

Ok, dobra Anetko, kończę, spotkamy się, to pogadamy. No, buziaczki. Pa. No pa.


odkłada telefon.

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...