Przejdź do głównej zawartości

Credo. Częstochowa

        Dziś rano byłem gościem radomskiego "Radia Plus". Rozmowa, która wyemitowana zostanie 15 sierpnia, dotyczyła poezji religijnej. Ogarnęła mnie refleksja, że w zasadzie niewiele utworów w moim równie niewielkim dorobku literackim dotyczy spraw wiary. W debiutanckim tomiku poetyckim "Wianek z myśli" znalazł się iście barokowy, konceptystyczny wiersz "Credo", inspirowany piosenką Johna Lennona "God":   

Credo

Nie wierzę w niebo ani ziemię
nie wierzę w ludzi nawet w siebie
nie wierzę w marazm ani czas
nie wierzę w miłość ani w nas
nie wierzę w noce ani dni
nie wierzę w uśmiech ani łzy
nie wierzę w śmierć na końcu dróg
ale we mnie wierzy Bóg
   
        W tej samej książce opublikowany został, napisany nieco później, utwór "Częstochowa", który dzięki muzyce Jakuba Kwintala stał się piosenką, zamieszczoną na płycie "Kiedy zasiadam do pianina". Notabene nagrywaliśmy ją ponad dziesięć lat temu właśnie w studiu radomskiego "Radia Plus".  
        Za tydzień do Częstochowy - szczególnego miejsca maryjnego kultu wyruszą tłumy pielgrzymów. Z myślą o nich już dziś na moim blogu przypominam, wspomniany wiersz:

Częstochowa

Często chowa
twarz surowa
miłość wielką
wiarę wszelką
i nadzieję
czemu tak się dzieje

Chowa często
serca męstwo
objawienie i męczeństwo
euforię i szaleństwo
ukrywa je wciąż 
przed światem
dlaczego jesteś Piłatem

Często chowa
dobre słowa
szlak upadków
bojąc się świadków
tych co są w pobliżu
widzą cię wisisz na krzyżu   

Popularne posty z tego bloga

Konkurs literacki i recytatorski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, przy współpracy z ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego oraz ZSP im. Józefa Brandta. Mowa o jubileuszowym XX Regionalnym Konkursie Literackim i IV Konkursie Arkowym Recytatorsko – Aktorskim „KARA”. Do udziału w pierwszym konkursie, XX RKL, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia. Przedmiotem konkursu będzie przygotowanie własnego wpisu blogowego o tematyce kulturalnej. Może to być opis jakiegoś wydarzenia kulturalnego lub podzielenie się własną twórczością czy pasją.

Zgłoszenia prac, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, wraz z jego wiekiem, nazwą szkoły i nazwiskiem opiekuna, przyjmować będziemy do 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: adrianszary[at]wp.pl. Finał konkursu zaplanowany jest na 23 maja 2018 roku o godzinie 17.30 w „Arce”, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym będzie radomska blogerka Honorata Dyjasek. Do…

XIX Regionalny Konkurs Literacki

REGULAMIN XIX REGIONALNEGO KONKURSU LITERACKIEGO
1. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie Centrum Młodzieży - „Arka” w Radomiu, Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Polskich Olimpijczyków oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
 2. Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów literackich.
 3. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  z terenu Radomia i okolic. Został wpisany na listę konkursów kuratoryjnych.


4. Przedmiotem konkursu jest jedna autorska fraszka lub limeryk.
5. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, nazwa i adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 10 listopada 2017 roku na adres e-mail: adrianszary@wp.pl
6. Finał konkursu zaplanowany jest na 15 listopada 2017 roku o godzinie 17.00 w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy ul. Chrobrego 7/9. Gościem specjalnym, który wystąpi z krótkim programem słowno – muzycznym, będzie…

Męczennicy

Piją dwa litry tygodniowo. Milczą, by nie marnować słowa. Palą, tak średnio, trzy paczki dziennie. Nie płaczą. Nawet gdy nieprzyjemnie. Muszą być silni. I zawsze zdrowi. Do załatwiania spraw finansowych.


I kiedy trzeba - czasem dać w mordę. Ustąpić miejsca. Nieść ciężką torbę. Raczej się z uczuć innym nie zwierzać. Lepiej naprawić. Dojeść z talerza. Wreszcie po cichu odchodzą. Na serce. Bo wiedzą. Widzą. I kochają więcej.