Przejdź do głównej zawartości

Bal (fragment)



Młoda dziewczyna wbiega w czerwonym płaszczu do niewielkiego, przytulnego mieszkania. Patrzy na zegarek, noszony na ręku i wykrzykuje zakłopotana:


Cholera, spóźnię się. Na pewno się spóźnię, już 17.00! Była taka kolejka i takie opóźnienie u tego fryzjera, że szok! Człowiek umawia się na konkretną godzinę, a tutaj… Proszę jeszcze poczekać… jeszcze chwilę, już zaraz…

ściągając płaszcz:

A potem może się Pani kawki napije, może herbatki…

zdenerwowana:

Gdybym się chciała napić kawki, to poszłabym do kawiarni, tak?! A nie do fryzjera. Był kiedyś taki dowcip. Przychodzi policjant do biblioteki i mówi chciałbym coś takiego głębokiego, mocnego… Może Kafka? – przerywa mu bibliotekarka – a nie dziękuję, już dzisiaj jedną piłem.

uśmiecha się:

I podobnie jest z tymi fryzjerami… Więc najpierw kawka, a potem to zagajenie rozmowy głupimi pytaniami: „Jak ma Pani na imię?”  Karolina – odpowiadam.
„Katarzyna? Piękne” - mówi on. Karolina! – krzyczę zdenerwowana, tym, że musiałam tyle czekać, jednocześnie przekrzykując suszarkę, pracującą przy kliencie obok.  „Ach, Karolina. Przepraszam. Straszny dziś hałas. Przepiękne.” Akurat – myślę – dopiero podobało mu się Katarzyna. A on nawija dalej tę głupawą gadkę – „Wiesz, Karolina to moje ulubione imię”. Zapewne mówi tak każdej młodej dziewczynie, bo liczy, że albo się z nim umówi, albo da mu większy napiwek. Ja wysiadam. Chcę tylko, żeby zrobił mi fajną fryzurę i nie daję żadnych napiwków, ani nie spotykam się z fryzjerami. Hello… Zwłaszcza tak lalusiowatymi jak ten.  Jeszcze nie oszalałam. Niechżesz on już robi mi te włosy.  I tak mam bardzo mało czasu.


Ale nie, no nie, zanim zabierze się do strzyżenia, teraz on mi się będzie przedstawiał.
„A ja jestem Patryk”. Też ładnie, odpowiadam, ze sztucznym uśmiechem, żeby nie robić mu przykrości. „Czy możemy sobie mówić po imieniu? Będzie przyjemniej” – mówi on „Jak komu” – szepcze ironicznie pod nosem, tak by nie słyszał i odpowiadam – „Ależ oczywiście”, z  nadzieją, że zabierze się w końcu do strzyżenia.

ironicznie:

Wreszcie zanurza swoje ręce w moje włosy i mówi: „Masz piękne włosy, Karolinko, piękny rudy kolor”. Dziękuję – rzucam kurtuazyjnie, a w duchu nie zgadzam się z jego opinią. To fakt, że odkąd przefarbowałam włosy na rudy kolor, faceci zwracają na mnie jakby większą uwagę. No, ale za to przybyła mi nowa ksywka, w szkole, wśród znajomych, nawet w domu. Wszyscy wołają na mnie: Ruda. 
siada przed lustrem:

Jak to jest, że za brunetką nikt nie krzyczy „E, bruneta, chodź no tu!”, za blondynką też dość rzadko, za to „Ruda, zrób to”, „Ruda, zrób tamto” jest na porządku dziennym. Co to Ruda, to jest napis na dropsach, czy co?!

patrzy w lustro, poprawia włosy i uśmiecha się ironicznie:

A przecież mój nowy kolega, fryzjer Patryk powiedział, że mam takie piękne imię. Karolina. Śmiech. Pewnie już mało kto o nim pamięta. Wszyscy tylko Ruda i Ruda.

ogląda włosy

W sumie niewiele mi zrobił ten Patryczek. Trochę podciął końcówki, wymodelował… i wziął tyle kasy.

A swoją drogą, chyba się przefarbuję. Po Maturze… Na blond… Hm… To by było coś… Chociaż z drugiej strony, kiedyś zmieniłam kolor włosów i niewiele to zmieniło w moim życiu. Tego dnia każdy wołał za mną, z niedowierzaniem: „Ruda to Ty?” Ja już nie jestem Ruda, jak widać – odpowiadałam wściekła. "Eee, dla nas zawsze będziesz Ruda" – mówiły koleżanki. Więc chyba nie ma sensu zmieniać tego koloru, przyzwyczaiłam się już (...).  

 Sylwa 2013.
 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...