Przejdź do głównej zawartości

Żeglowanie po Turkusie

Rzadko piszę na tym moim literackim blogu o innych działaniach artystycznych niż moje. Czasem jednak robię wyjątki. Dziś także. Kuzynka mojej żony Marta Kania wydała właśnie swoją kolejną płytę Żeglowanie po Turkusie, którą podobnie jak poprzednią miałem wielką przyjemność konsultować literacko. 

Marta jest cudowną osobą, kompozytorką, wokalistką, a także poetką, którą miałem przyjemność poznać na radomskiej "Rafie". Nowa płyta podobnie jak poprzednia bardzo mi się podoba. Jest klimatyczna. Niestety na muzyce nie znam się tak dobrze jak na poezji, a zatem pozwólcie, że w tej krótkie blogowej notatce posłużę się materiałem przysłanym mi przez wokalistkę na temat jej nowego wydawnictwa. Zdjęciem także.

 

 
Płyta "Żeglowanie po Turkusie" jest kontynuacją serii Piosenki Wodą Pisane. Ponieważ w trakcie realizacji pierwszego albumu powstało wiele nowych piosenek, trzeba było je również uwiecznić. Praca nad drugim krążkiem rozpoczęła się w Krakowie w marcu 2023, zaraz po Festiwalu Shanties od nagrania pilotów przez Michała (Miguela) Czachowskiego (wydawcę i producenta obydwu albumów). Droga do celu była o wiele trudniejsza niż za pierwszym razem. Wcześniej pomogła mi pandemia, obecnie wzrósł poziom cen i pojawił się problem z dostępnością muzyków, których stawki również poszybowały do góry. Znowu jednak pomogła mi zrzutka a także wsparcie Przyjaciół.
 
Ponieważ napisałam niedawno piosenkę o Gdyni - Biała Gdynia - miasto Gdynia, gdzie obecnie mieszkam, postanowiło mnie wesprzeć i zostać jednym z moich sponsorów. Ponadto wsparł mnie Krakowski Yacht Club oraz Fundacja Hals również z Krakowa - organizator krakowskiego Shanties.
 
Sama płyta jest moim zdaniem odważniejsza niż pierwsza, ponieważ potrafiłam już bardziej zaufać doświadczonym muzykom. Z reguły jestem uparta, mam swoją wizję i ciężko mnie przekonać do jakichkolwiek zmian, ale teraz było łatwiej, ponieważ widziałam we wszystkich duże zaangażowanie.
 
I tak, pierwszą gitarą i głównym aranżerem płyty Żeglowanie po Turkusie jest Marek Piątek, który aranżował również płytę Maciejowi Maleńczukowi, grał ze Zbigniewem Wodeckim, Piotrem Rubikiem i Aloszą Awdjejewem. Nieoczywiste aranże utworów podnoszą jej wartość artystyczną. Piosenki: Buty i Ja, Przez Fale, Ostatnią Wachtę oraz Skiperskie Wakacje - zaaranżował  Jacek Zamecki jeszcze przy okazji zlecenia dotyczącego utworów na pierwszą płytę. Morską Czarownicę oraz Szukam tej gitary opracował Krzysztof Cyran - doskonały gitarzysta oraz wykładowca krakowskiej Akademii Muzycznej.
 
Potem kolejni instrumentaliści dodawali swoje piękne nutki. Wszystkich wymieniłam oczywiście na okładce. Do współpracy zaprosiłam również swoje przyjaciółki Anię i Beatkę, aby zaśpiewały w chórkach, a Zespół North Cape w Sztormie zabrzmiał a'capella.
 
Do płyty dołączyłam ponownie książeczkę z akordami, aby piosenki mogły kiedyś wzbogacić kolejne ogniska.
 
Serdecznie polecam tę płytę. I ze swojej strony przypominam, że cztery lata temu gościłem Martę Kanię w Szarych eminencjach na portalu Kozirynek.online tutaj
 
Tekst i zdjęcie: Marta Kania. 

 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerwca 2024 roku , na adres   e-mail: aszary@kochanowski.radom.pl O szczegółowej dac

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika oraz nieodpłatn

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.