Przejdź do głównej zawartości

Publi(wa)kacje

Pisałem ostatnio na tym moim literackim blogu o podsumowaniu mojej publicystycznej działalności i współpracy z portalem "Kozirynek.online" (pięć lat) oraz gazetą "Rycerz Młodych" (siedemnaście lat), a także z telewizją "ObiektywnieTV" (około sześćdziesiąt odcinków programu "Ludzie - pasje - sukcesy", nagranych z Adamem Dziedzicem) i "Radiem Plus Radom" (ponad sto dwadzieścia audycji "Szara strefa poezji", zrealizowanych z Robertem Kłosem). 

 

Rys. Ola Zasada - Sójka "Personalnie"


 

Dziś słowo o publikacjach, jakie ukazały się w ciągu minionego roku szkolnego i akademickiego. Na rynku wydawniczym ukazała się szesnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich w "Centrum Arka" w Radomiu (szesnaście lat) oraz w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka (sześć lat) i w "Resursie Obywatelskiej" (trzy lata). Książka nosi tytuł "Flara". Wyszła nakładem wydawnictwa "Lucky". Ukazała się także moja dwunasta książka poetycka, zatytułowana "Hilo", wydana w wydawnictwie "Mamiko". Dziękuję za współpracę pani Apolonii Maliszewskiej, Piotrowi Skrzypczakowi i Robertowi Stępniowi, a także Paulinie Krajewskiej, która wykonała piękne zdjęcia na okładki obu książek.

 

źródło: wydawnictwo "Lucky"

 
źródło: wydawnictwo "Mamiko"

W tym roku ukazała się także moja pierwsza książka naukowa, zatytułowana "O aksjologii dziecięcej. Szkice lingwistyczne", wydana przez wydawnictwo Uniwersytetu Radomskiego. Dziękuję Władzom i Pracownikom Uniwersytetu, zwłaszcza Wydawnictwa na ręce redaktora pana Wojciecha Bielawskiego oraz Recenzentom. A za piękną okładkę dziękuję dr Annie Kołodziejskiej.

źródło: wydawnictwo Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego

Wróciłem też jako syn marnotrawnym na łamy wydawnictwa "Fundacji Poetariat". W antologii "Poetyckie portrety One & Oni" opublikowałem kilka moich wierszy dla dorosłych, a w antologii charytatywnej "Bajki na dobranoc" ukazały się moje szarynki dla dzieci, pięknie zilustrowane przez Hanię Jurczak. Dziękuję za zaproszenie do współpracy Magdalenie Kapuścińskiej i Annie Szemiel.  

Z innych działań warto wspomnieć także blurby do książek: Bożenny Marii Katus - Błaszczyk, Poezja jest dobra na wszystko, Radom 2023; Ogród natchnienia, pod red. Magdaleny Płaskocińskiej, Radom 2023; Nastroje. Antologia poetycka Grupy Twórczej Nastroje, Lublin 2024; udział w antologiach: Poezja muzyką Roberta Grudnia inspirowana, Lublin 2023; Spacer z Minerwą po słowach, Nałęczów 2024, publikację artykułu naukowego Poezja w nowych mediach. Nowe media w poezji, [w:] Obraz i słowo. Interferencje literatury, języka i mediów, pod red. Dariusza Trześniowskiego, wyd. Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego, Radom 2023, s. 119-126 i konsultowanie literackie książki: Jowity Sikory - Jaworskiej, A to my. Atomy. Wesoła podróż po krainie nauki oraz płyty Marty Kani, Żeglowanie po turkusie, 2024. Pod moim kierunkiem powstały też cztery kolejne prace licencjackie na kierunku dziennikarstwo na Wydziale Filologiczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Wkrótce obrony.   

I ostatnie wydawnictwo, o którym chciałbym tu wspomnieć to mój siódmy (czwarty indywidualny) audiobook "#wujekBoczek", na podstawie mojej prozy dla dzieci, wydanej w formie książkowej, w latach 2016-2018. Płytę zrealizował Tomasz Dudzic z "Jaskini dźwięków". Czytają aktorzy "Teatru Poszukiwań" z "Resursy Obywatelskiej". Gościnnie: Paulina Krajewska. Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Sasal. Rysunek na okładce: Hania Jurczak. Wszystkim pięknie dziękuję.

 

źródło: Jaskinia dźwięków

W przyszłym sezonie artystycznym chciałbym kontynuować wydawanie audiobooków, z moją poezją dla dorosłych, z szarynkami dla dzieci i twórczością moich warsztatowiczów z Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" oraz Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. A także oczywiście kontynuować warsztaty literackie i cykl "Nieoczywista przynależność" w "Resursie Obywatelskiej". Takie są plany. A póki co wakacje!

Popularne posty z tego bloga

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

Tandem. Antologia

Niedługo pojawi się siedemnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa "Lucky". Piękną okładkę zaprojektowała Paulina Krajewska.   Projekt okładki: Paulina Krajewska   Tandem. Bo dwie duże Grupy Poetyckie: "Tygiel" i "Erato". Bo każdy (prawie) po dwa wiersze. Bo autorów ułożyłem w pary. Bo jesteśmy grupą ludzi, współpracujących ze sobą. Bo wiersze, o tym tytule, otwierają i zamykają książkę. Siedemnastą już książkę z warsztatów literackich, które prowadzę w "Centrum Arka" w Radomiu i Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jak zawsze gościnnie zaprosiłem poetów z całej Polski, a nawet tych, mieszkających poza jej granicami. Współpracujące instytucje: uczelnia, szkoły, domy kultury. Laureatów, organizowanego przeze mnie Regionalnego Konkursu Literackiego. No, to chyba tyle. To jeszcze tylko przypomnijmy, że dotychczas ukazały się: Antologie Puzzle pamięci , Radom 2008. Now...