Przejdź do głównej zawartości

obSZARY 18

 obSZARY kultury

 

Rys. Ola Zasada - Sójka "Personalnie"


Aby obydwie strony miały fun – z Magdaleną Buką Bodułą rozmawia Adrian Szary

 

Jesteś wokalistką, dziennikarką, inspicjentką, aktorką. Kim czujesz się najbardziej?

Najbardziej czuję się Buką (śmiech). Czyli jest to bardzo płynne. Są dni kiedy czuję się raz bardziej osobą teatralną, a innym razem zwierzęciem scenicznym. Nie zamykam się na to kim jestem bardziej w danym momencie.

Opowiedz trochę o pracy inspicjenta

To jest bardzo ciekawy zawód. Wiele osób nie wie, że taka osoba istnieje, taki zawód jest, że ktoś taki w Teatrze pracuje. Kiedyś ktoś powiedział: „A to taki drugi reżyser”. Może coś w tym jest. W każdym razie organizacja prób, ich przebieg, tak samo przebieg spektaklu spoczywa na barkach Inspicjenta. My zaczynamy i kończyny sztukę. Niczym kapitan na statku wydajemy polecenia i załoga działa. Nasz scenariusz zawiera wszelkie zmiany techniczne, często partyturę ruchu danej postaci, czy to, kiedy który z aktorów powinien szykować się do swojej sceny.

Działasz w wielu projektach muzycznych. Powiedzmy o nich parę słów

Tak, mam ogromną przyjemność i zaszczyt tworzyć parę projektów. Najdłużej śpiewam w Big Bandzie Mundana. Następnie z Bartkiem Czubakiem gramy jako JAZZinDUO. Wakacyjny kolektyw, który jednak działa cały rok – Sea Salt, z Wiktorią Guzy, Dominiką Małysą i Pawłem Wójcikiem. Następnie z Martą Tomecką-Wróbel i Michałem Trzpiołą, czyli Trzy eM. Najmłodszy skład to The Flying Jazz Band. Czasem gościnne udzielam się w Lubelskiej Orkiestrze Muzyki Rozrywkowej „Feelharmonia”. Wszystkie te składy łączy miłość, przyjaźń i w większości przypadku jazz.

Jak sobie radzisz z tremą na scenie? Stresujesz się jeszcze?

Tak, stres i trema jest. Gdyby tej adrenaliny nie było to chyba troszkę, by to straciło sens. Dla mnie jest to bardzo motywujące, daje mi ogromny zastrzyk energii na scenie. Czasem jest też ta cienka granica i po prostu się obawiam. Ale ogólnie te emocje pokazują, że mi zależy, że chce dobrze wystąpić, że chce zaśpiewać. Zależy mi, aby publiczność miała przyjemność słuchania, aby obydwie strony miały fun. Aby ta energia krążyła, emocje i uczucia.

Jakiej muzyki słuchasz prywatnie?

Słucham tego, co w danej chwili mi się podoba. Słucham dźwięków, które poruszają moje serce, wprawiają ciało w ruch lub pozwalają mi odpłynąć. Jestem dość sentymentalna, więc głównie jest to muzyka spokojna. Ale kiedy właśnie potrzebuje się obudzić, pobudzić to jest coś energicznego. Często też mam tak, że kiedy śpiewam dużo spokojnej muzyki to w domu coś kontrastowego, aby nie było przesytu. Równowaga też jest ważna w słuchaniu, jeśli jest intensywnie muzycznie.

Miałaś swoją audycję w Puławach w radiu. Mówiłaś kiedyś, że chętnie wróciłabyś do mediów. Co takiego magicznego jest w mediach?

Jestem z wykształcenia magistrem dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Wyszło to jako plan B i nie żałuję. Ten zawód mnie wiele nauczył, otworzył i sprawił, że stałam się straszną gadułą. Miałam swoją audycje przez trzy lata. Nazywała się „Jazzowe Smakołyki” i dawała mi ogrom radości. Poza śpiewaniem dobrej muzyki, lubię ją też puścić w eter i powiedzieć coś o niej ciekawego. A nuż, może ktoś zacznie dzięki temu słuchać czegoś nowego, coś odkryje dla siebie. A powrót do pracy w radiu gdzieś tam jest zawsze z tyłu głowy. Bo jest jakiś taki właśnie magiczny pierwiastek tego połączenia ze słuchaczami, to że się im towarzyszy.

A magia teatru? Co najbardziej lubisz w teatrze?

Podoba mi się ta magia, kiedy mogę uczestniczyć w kulisach tak bardziej zaangażowanie, czyli trzeba podać rekwizyt, coś zabrać. Przejść niezauważonym i wykonać jakieś działanie, które właśnie jest tą magią dla widza. Miałam przyjemność też być w dwóch spektaklach, wiec to była też świetna praca i łączenie tych moich dwóch światów, bycia na scenie i w kulisie. Jako Inspicjentka widzę więcej i mam mnóstwo anegdot do opowiadania. Cieszy mnie, że jestem częścią czegoś większego.

Kiedy będzie Cię można usłyszeć na scenie?

Już 15 czerwca zapraszam na Zamek do Iłży, gdzie z The Flying Jazz Band uświetnimy wernisaż. Polecam też śledzić nasze sociale, tam na bieżąco wstawiamy informacje, gdzie można nas usłyszeć, zobaczyć.

Masz ulubione miejsca w rodzinnym Radomiu?

Trochę ich jest, ale przede wszystkim uwielbiam tereny zielone do spacerowania. Kawoszem nie jestem, ale wszelkie małe, klimatyczne kawiarnie w naszym mieście kradną moje serce. Oczywiście też wszelkie instytucje kultury, gdzie odbywają się różne wydarzenia jak koncerty czy wystawy.

Byłaś kiedyś w Radzyniu Podlaskim?
Nie.

Zatem  zapraszamy do Radzynia na koncert. Dzięki za rozmowę.

Bardzo dziękuję.

 źródło: kozirynek.online

 

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerwca 2024 roku , na adres   e-mail: aszary@kochanowski.radom.pl O szczegółowej dac

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika oraz nieodpłatn

122. Szara strefa poezji

W ostatniej, przed wakacjami, 122. "Szarej strefie poezji" wiersze zauważone przeze mnie w konkursach. Bohaterami będą: Maja Szczepanik i Julia Burek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Radomiu, Franciszek Potrzebowski z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Patryk Iwańczyk z Lublina.    W studiu "Radia Plus Radom". Zdjęcie własne Do usłyszenia zatem 17 czerwca o godzinie 19.30 w "Radiu Plus Radom" (90.7 FM). Prowadzenie: Adrian Szary. Gość specjalny: pani Kinga Zakrzewska. Realizacja audycji: Robert Kłos.