Przejdź do głównej zawartości

obSZARY kultury 9

 

Rys. Urszula Świerczyńska

Poezja jest nauką świadomego oddechu – z Michałem Zapałą rozmawia Adrian Szary

 

Kim chciał być mały Michał? Jak wspominasz okres swojego dzieciństwa?

Dosyć szybko dostrzegłem potencjał paletki do badmintona jako atrapy gitary, a na poręczy fotela robiłem oprawę muzyczną do programów oglądanych w telewizji wyobrażając sobie że to klawiatura … także chyba chciałem zostać jakimś grajkiem .. na to wychodzi. Dzieciństwo to dla mnie zapach żniw, które w czasie wakacyjnym były dla nas obowiązkowym doświadczeniem u dziadków w Brzezinkach i Gielniowie niedaleko Drzewicy, zapach iglastych tumlińskich lasów gdzie biegaliśmy na nartach w szkole o profilu sportowym, ale też duży orzech panujący niepodzielnie na naszym kieleckim podwórku…

Skąd pasja muzyczna?

Nie mam pojęcia. Na pewno inspiracją był taki zakonnik, który w drewnianym kościółku grał na organach; pierwszą gitarę dostałem dopiero w wieku czternastu lat i musiałem ją rozkręcić, po to, żeby następnie spiłować drewno na styku gryfu i pudła, żeby się dało na niej w ogóle jakoś grać. Na niewielu rzeczach mi później tak zależało jak na tym, żeby tę gitarę wtedy doprowadzić do porządku…

Jak powstała Zmiana Czasu?

Pomysł na Zmianę Czasu przyszedł do mnie w tych latach kiedy mieszkałem w Warszawie. Jakiś proces mentalny się toczył we mnie wtedy, ale ogniskową był moment kiedy przypadkowo nałożył mi się taki elektroniczny wyświetlacz czasowy na specyficzny obrazek stojący za nim…

Kuba Kozioł w Twoim życiu.

Kuba był mi bratem duchowym. Sam to śmiesznie ujął żartując kiedyś w ten sposób: „wszystko byłoby prostsze gdybyśmy byli gejami” … nie wiem co tu dodać, po prostu rozumieliśmy się bez słów, lubiliśmy razem pograć, pogadać i pomilczeć tak po prostu, dzisiaj wiem, że takie przyjaźnie nie zdarzają się za często. Poza tym Kuba był wyjątkowym artystą wyrażającym się nie tylko przez grą na basie, ale też malował, pisał wiersze (do nich powstawał płyta Zmiany Czasu WITRAŻE), również komponował.

 Sięgacie po poezję. Dlaczego?

Ponieważ język, którym mówimy organizuje nasze myślenie w sposób, o którym nawet nie mamy pojęcia, tak jak oddychamy, nie zastanawiając się nad powietrzem. Poezja jest taką nauką świadomego oddechu…

Najbliższe plany koncertowe / płytowe.

Najwięcej radości dają mi ostatnio improwizowane sesje muzyczne z zaprzyjaźnionymi muzykami w różnych kultowych miejscach na mapie Polski, takich jak Nowica, Wolimierz, na których od jakiegoś czasu udzielam się jako pałker. Natomiast w dziedzinie autorskiej oraz studyjnej to mam do zarejestrowania trzy nowe utwory, w ramach cyklu Piosenki Nawigacyjne, które powinny ujrzeć światło dzienne już pod koniec wakacji, najpóźniej tych akademickich.

 Plany na wakacje.

Rowerowo: północno-wschodni odcinek trasy Green Velo w dobrym towarzystwie, ale jakaś trzydniówka kajakowa na Nidzie lub Pilicy też nie zaszkodzi. (śmiech). Z Tatrami chciałbym się przeprosić, ale nie wiem czy starczy urlopu…

Dziękuję za rozmowę.

Dzięki!

 


Michał Zapała – autor, multiinstrumentalista, na co dzień muzykoterapueta. Odpowiedzialny za płyty zespołów Menomini, Niewiem, Hilary Mala oraz Zmiana Czasu.

 

żródło: kozirynek.online

Popularne posty z tego bloga

XI edycja konkursu "O laur Kochanowskiego"

Zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu „O laur Kochanowskiego”. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Vade Mecum”, Samorząd   Uczniowski i Rada Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana   Kochanowskiego w Radomiu.             Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów artystycznych oraz zainteresowanie twórczością wybitnego, regionalnego poety epoki renesansu   Jana Kochanowskiego.   Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic.   Przedmiotem konkursu jest dowolny, autorski tekst kultury, inspirowany życiem  i twórczością Jana Kochanowskiego (wiersz, opowiadanie, rysunek,   fotografia,  film).   Jeden uczestnik może nadesłać jedną pracę w jednej kategorii konkursowej. Prace wraz z danymi autora (imię, nazwisko, wiek, e-mail, nazwisko opiekuna, adres szkoły) należy nadsyłać do dnia 2 czerw...

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...