Przejdź do głównej zawartości

obSZARY kultury 9

 

Rys. Urszula Świerczyńska

Poezja jest nauką świadomego oddechu – z Michałem Zapałą rozmawia Adrian Szary

 

Kim chciał być mały Michał? Jak wspominasz okres swojego dzieciństwa?

Dosyć szybko dostrzegłem potencjał paletki do badmintona jako atrapy gitary, a na poręczy fotela robiłem oprawę muzyczną do programów oglądanych w telewizji wyobrażając sobie że to klawiatura … także chyba chciałem zostać jakimś grajkiem .. na to wychodzi. Dzieciństwo to dla mnie zapach żniw, które w czasie wakacyjnym były dla nas obowiązkowym doświadczeniem u dziadków w Brzezinkach i Gielniowie niedaleko Drzewicy, zapach iglastych tumlińskich lasów gdzie biegaliśmy na nartach w szkole o profilu sportowym, ale też duży orzech panujący niepodzielnie na naszym kieleckim podwórku…

Skąd pasja muzyczna?

Nie mam pojęcia. Na pewno inspiracją był taki zakonnik, który w drewnianym kościółku grał na organach; pierwszą gitarę dostałem dopiero w wieku czternastu lat i musiałem ją rozkręcić, po to, żeby następnie spiłować drewno na styku gryfu i pudła, żeby się dało na niej w ogóle jakoś grać. Na niewielu rzeczach mi później tak zależało jak na tym, żeby tę gitarę wtedy doprowadzić do porządku…

Jak powstała Zmiana Czasu?

Pomysł na Zmianę Czasu przyszedł do mnie w tych latach kiedy mieszkałem w Warszawie. Jakiś proces mentalny się toczył we mnie wtedy, ale ogniskową był moment kiedy przypadkowo nałożył mi się taki elektroniczny wyświetlacz czasowy na specyficzny obrazek stojący za nim…

Kuba Kozioł w Twoim życiu.

Kuba był mi bratem duchowym. Sam to śmiesznie ujął żartując kiedyś w ten sposób: „wszystko byłoby prostsze gdybyśmy byli gejami” … nie wiem co tu dodać, po prostu rozumieliśmy się bez słów, lubiliśmy razem pograć, pogadać i pomilczeć tak po prostu, dzisiaj wiem, że takie przyjaźnie nie zdarzają się za często. Poza tym Kuba był wyjątkowym artystą wyrażającym się nie tylko przez grą na basie, ale też malował, pisał wiersze (do nich powstawał płyta Zmiany Czasu WITRAŻE), również komponował.

 Sięgacie po poezję. Dlaczego?

Ponieważ język, którym mówimy organizuje nasze myślenie w sposób, o którym nawet nie mamy pojęcia, tak jak oddychamy, nie zastanawiając się nad powietrzem. Poezja jest taką nauką świadomego oddechu…

Najbliższe plany koncertowe / płytowe.

Najwięcej radości dają mi ostatnio improwizowane sesje muzyczne z zaprzyjaźnionymi muzykami w różnych kultowych miejscach na mapie Polski, takich jak Nowica, Wolimierz, na których od jakiegoś czasu udzielam się jako pałker. Natomiast w dziedzinie autorskiej oraz studyjnej to mam do zarejestrowania trzy nowe utwory, w ramach cyklu Piosenki Nawigacyjne, które powinny ujrzeć światło dzienne już pod koniec wakacji, najpóźniej tych akademickich.

 Plany na wakacje.

Rowerowo: północno-wschodni odcinek trasy Green Velo w dobrym towarzystwie, ale jakaś trzydniówka kajakowa na Nidzie lub Pilicy też nie zaszkodzi. (śmiech). Z Tatrami chciałbym się przeprosić, ale nie wiem czy starczy urlopu…

Dziękuję za rozmowę.

Dzięki!

 


Michał Zapała – autor, multiinstrumentalista, na co dzień muzykoterapueta. Odpowiedzialny za płyty zespołów Menomini, Niewiem, Hilary Mala oraz Zmiana Czasu.

 

żródło: kozirynek.online

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie