Przejdź do głównej zawartości

Mały (bi)Lansik

Jak co roku o tej porze mały przedwakacyjny (bi)lansik. Ten rok szkolny i akademicki był wyjątkowy, bo jubileuszowy. Jesienią świętowaliśmy jubileusz 110-lecia VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Z tej okazji odbył się ciekawy wieczór literacki w "Łaźni", zatytułowany "110 wersów na 110-lecie".


Potem kolejne Narodowe Czytanie, "Zaduszki Kochanowskie", "Regionalny Konkurs Literacki" i Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Od Jana Kochanowskiego do poety współczesnego". Tak minął okres od września do grudnia. Na początku roku 2023 ukazały się aż dwa wydawnictwa: piętnasta antologia z warsztatów literackich, które prowadzę w radomskiej "Arce", zatytułowana "Kwadrans" i moja dwudziesta książka indywidualna, tym razem poetycka, zatytułowana "XL. Wiersze wyprasowane z lat 1993-2023". Powstała też antologia "Erato. Era to nowa", zawierająca wiersze Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka.

 

Wiosną odbyła się promocja "Kwadransa" w "Resursie Obywatelskiej", w ramach "Kazików". Obie Grupy: "Tygiel" i "Erato" nagrały też audiobook "15:25". W Kozienicach świętowaliśmy 25-lecie Grupy Poetyckiej "Erato" (Grupą mam przyjemność opiekować się od 5 lat), a w Radomiu moje 25-lecie pracy twórczej i 40-te urodziny. Zorganizowaliśmy też kolejną edycję konkursu "Kto mi dał skrzydła... im. Prof. Zbigniewa Wieczorka" i "O laur Kochanowskiego". Wreszcie kolejną edycję "Regionalnego Konkursu Literackiego". Kontynuowany był cykl spotkań "Kochanowski dla Radomia". Ściągnąłem też na spotkanie do VI LO i na WF-P UTH w Radomiu dziennikarkę Marysię Pawłowską. Ach, cóż to było za spotkanie!


I na koniec sezonu, w czerwcu, świętowaliśmy 15-lecie Grupy Literackiej "Tygiel" w "Centrum Arka". Ukazało się też piąte wydawnictwo "Nieoczywista przynależność. Rozmówcy Resursy", będące efektem zajęć literackich w "Resursie". Jutro uroczysta promocja książki. A w wakacje ruszają prace nad kolejną publikacją, ale o tym na razie cicho sza.

 

 

fot. Paulina Krajewska

 

 

Cieszy mnie też fakt, że pod moim kierunkiem powstały trzy prace licencjackie na kierunku Dziennikarstwo WF-P UTH w Radomiu. Zakończył się też pierwszy kurs języka polskiego dla grupy cudzoziemców z Mongolii. Powstało kilka książek, do których pisałem wstępy, posłowia i blurby. Pełna bibliografia dostępna jest tutaj.

 

No i na koniec moja szalona działalność dziennikarska. Nagraliśmy jak dotąd z Adamem Dziedzicem dla internetowej telewizji "ObiektywnieTV" prawie 50 odcinków naszego programu "Ludzie - pasje - sukcesy". Wszystkie można zobaczyć tutaj. Powstało też dotąd ponad 80 audycji "Szara strefa poezji", nagranych dla "Radia Plus Radom". Programy dostępne są tutaj. Obecnie zainicjowaliśmy kolejną edycję "Wakacyjnej Szarej Strefy Poezji". Ruszamy od poniedziałku.

 

Ponadto w ciągu minionego roku szkolnego i akademickiego promowałem twórców w mojej stałej, literackiej rubryce, w ogólnopolskim czasopiśmie "Rycerz Młodych" tutaj oraz na portalu "Kozirynek.online" w dziale "Szare eminencje". Tam też ukazywały się moje wiersze i bajki w prowadzonym razem z Wojtkiem Krupą cyklu "Krupnik i szarynki, czyli bajkowe wieczorynki", a także wywiady, w cyklu "ObSZARY kultury". Zajrzyjcie tutaj.

 

Jak co roku wygłosiłem też kilka wykładów popularnonaukowych, odbyłem kilka spotkań autorskich, warsztatów literackich, zasiadałem w jury konkursów. Powstało też kilka nowych wierszy. Miałem przyjemność współprowadzić "Rafę", wziąć udział w programie prof. Jana Miodka "Słownik polsko@polski" i w Nałęczowskich Spotkaniach z Poezją. Pełniłem też funkcję prezesa Stowarzyszenia "Vade Mecum", współpracowałem z Radomskim Towarzystwem Naukowym, Polskim Towarzystwem Filozoficznym i Stowarzyszeniem Rozwoju Regionu "Hussar". To chyba z grubsza tyle. W lipcu kolejna "SpłyWarka", a we wrześniu kolejny jubileusz, tym razem 120-lecia II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Szkoły, której wraz z żoną jesteśmy absolwentami. We wrześniu też świętować będziemy swoją 15. rocznicę ślubu. Ale najpierw zasłużone wakacje, których i Wam życzę.

 

PS Wpis ten zilustrowałem zdjęciem z sesji wykonanej przez Paulinkę Krajewską do jednej z moich książek, sprzed dwóch lat. To była właśnie taka wakacyjna sesja. Ech, czas już chyba na nową taką sesję fotograficzną.     

  

Popularne posty z tego bloga

34. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. logo Centrum "Arka" w Radomiu   34. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 34. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Przedmiotem konkursu będzie jedno autorskie opowiadanie. Oceniać je będzie pisarka Eliza Mikulska - autorka takich książek jak m.in.: "Otwilczanie" czy "Zaczarowana pani bibliotekarka". Oto przesłanie jurorki do uczestników: "Uskrzydleni" to temat 34. Regionalnego Konkursu Literackiego na opowiadanie. Każdy z nas ma skrzydła. Uskrzydlenie jest stanem, w którym wszystko inne wydaje się znikać. Tkwimy w zawieszeniu, unosimy się albo płyniemy. Na fali, w stanie flow, w krainie marzeń... Właśnie tak rozumiem ten temat. Wszelkie Wasze jego interpretacje mile widzia...

33. Regionalny Konkurs Literacki

 Zapraszamy do udziału w konkursie. źródło: SCM "Arka" w Radomiu   33. Regionalny Konkurs Literacki     Zapraszamy do udziału w 33. Regionalnym Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, przy współpracy z VI LO, XII LO , radomskim „Plastykiem” i Wydziałem Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przedmiotem konkursu będzie jeden autorski wiersz o tematyce dowolnej. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic. Na prace czekamy do 20 listopada 2024 roku pod adresem: aszary@kochanowski.radom.pl Finał zaplanowano na 27 listopada 2024 roku o godzinie 17.00 w „Centrum Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19 . Tuż po wręczeniu nagród odbędą się warsztaty literackie. Prace oceniać będzie, poetka dr Anna Kołodziejska. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku, imienia i nazwiska uczestnika o...

Tandem. Antologia

Niedługo pojawi się siedemnasta antologia z prowadzonych przeze mnie warsztatów literackich. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa "Lucky". Piękną okładkę zaprojektowała Paulina Krajewska.   Projekt okładki: Paulina Krajewska   Tandem. Bo dwie duże Grupy Poetyckie: "Tygiel" i "Erato". Bo każdy (prawie) po dwa wiersze. Bo autorów ułożyłem w pary. Bo jesteśmy grupą ludzi, współpracujących ze sobą. Bo wiersze, o tym tytule, otwierają i zamykają książkę. Siedemnastą już książkę z warsztatów literackich, które prowadzę w "Centrum Arka" w Radomiu i Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jak zawsze gościnnie zaprosiłem poetów z całej Polski, a nawet tych, mieszkających poza jej granicami. Współpracujące instytucje: uczelnia, szkoły, domy kultury. Laureatów, organizowanego przeze mnie Regionalnego Konkursu Literackiego. No, to chyba tyle. To jeszcze tylko przypomnijmy, że dotychczas ukazały się: Antologie Puzzle pamięci , Radom 2008. Now...