Przejdź do głównej zawartości

obSZARY kultury 7

Niedawno świętowaliśmy Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji na portalu "Kozirynek.online" w cyklu "obSZARY kultury" ukazała się moja krótka rozmowa z poetą Jerzym Jarniewiczem. Dziś zamieszczam ją na tym moim literackim blogu:

 

Grafika: Benedykt Rogala, na podstawie zdjęcia autorstwa Jerzego Mieśnika

Poezja ma swoich odbiorców

Na zdjęciu z Jerzym Jarniewiczem, Muzeum Witolda Gombrowicza
 

Z profesorem, poetą, krytykiem i tłumaczem, laureatem Nagrody Literackiej „Nike”, Jerzym Jarniewiczem o poezji rozmawia Adrian Szary.

 W wywiadzie tuż po odebraniu Nagrody Literackiej „Nike” za Pańską książkę poetycką „Mondo cane” powiedział Pan, że to nagroda dla poezji w ogóle. Nie ma Pan wrażenia, że poezja traktowana jest trochę „po macoszemu” w szkole, w trakcie konkursów. Wiele wydawnictw pisze wprost „poezji nie wydajemy”. Ludzie niechętnie kupują i czytają poezję. Coraz trudniej znaleźć ją w księgarniach.

Tak, żyjemy w czasach prozy. Nie widzę jednak powodu, by poezja miała ścigać się z powieścią czy literaturą faktu. To tak jakbym oczekiwał, że na spotkania z pisarzami będzie przychodzić tyle samo osób, co na mecze piłkarskie. Poezja ma swoich odbiorców, bywa bardziej wymagająca, do kontaktu z nią trzeba czasu i woli. Ale, przyznajmy, jest też sporo zaniedbań po stronie tych, którzy mogliby trochę te sytuację naprawić. Ci, co uczą literatury, nie uczą przyjemności z literatury płynącej, tej bezinteresownej przyjemności, jaką się ma, gdy czytamy to, czym żyje poezja: niebanalnie zbudowane zdanie, muzycznie zestrojony ciąg słów, magiczny rytm wypowiedzi, zaskakujące zderzenia obrazów, zmysłowość w słowach. Kto dziś jeszcze pamięta, że poezję można i należy czytać głośno? W której szkole uczy się uwrażliwienia na dźwięk, rytm, intonację?

Jakich poetów czyta Pan prywatnie?

Czytam setki poetów i poetek, współczesnych mi, jak choćby Martę Podgórnik, Justynę Bargielską czy Justynę Kulikowską, ale też dawnych, czy wręcz starożytnych, od Katullusa poczynając. Czytam wielu, bez względu na ich pokoleniową przynależność i język ich poezji, bez względu na to, czy się z nimi zgadzam czy nie, bo to, co w poezji przemawia do mnie najsilniej, to jej różnorodność.

Jakich rad udzieliłby Pan początkującym poetom?

Każdy początkujący poeta jest kimś innym, każdy potrzebuje, jeśli w ogóle, innej rady. Najoczywistsza i najbardziej uniwersalna jest rada, by zanim się zacznie pisać, dużo czytać. I żeby nie pisać, jeśli nie zachwyciła nas poezja jednego przynajmniej autora czy autorki, ale tak, żebyśmy ich wiersze mogli cytować z pamięci – bo to znaczyłoby, że tak naprawdę poezja nas nie obchodzi, a to, co nas obchodzi, to my sami.

Jest Pan również doskonałym tłumaczem. Co jest trudniejsze przetłumaczyć tekst innego autora czy napisać swój własny?

Nie wiem, jak odpowiedzieć na to pytanie, bo nie wiem, jaką linijką się posłużyć, by tę trudność zmierzyć. Czy ona w ogóle jest zmierzalna? I jedno, i drugie to działania twórcze, wymagające trudu, wysiłku, kompetencji.

Czego w Światowy Dzień Poezji życzy Pan poezji i poetom?

Wielu uważnych czytelniczek i czytelników.

Dziękuję za rozmowę.

 Fot. Magdalena Kania – Szary

 

źródło: kozirynek.online

Popularne posty z tego bloga

29. RKL - znamy werdykt

Miło nam poinformować, że znamy już werdykt 29. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Na zdjęciu z Izabelą M. Krasińską. Fot. Adam Dziedzic   Oto laureaci w kategorii szkół podstawowych:   1 miejsce Natalia Kowalczyk , PSP nr 28 w Radomiu – “Być może”. 2 miejsce Martyna Napiórkowska , PSP nr 25 w Radomiu – “Pierścień obietnic”. 3 miejsce Klaudia Wesołowska , PSP nr 26 w Radomiu – “Uschnięte jezioro”. Wyróżnienie: Martyna Fituch , PSP nr 25 w Radomiu, “O psie, który wrócił do domu”.   Oto laureaci w kategorii szkoły ponadpodstawowe:   1 miejsce Anna Janusz , Plastyk, “Bezpański”. 2 miejsce Wiktoria Bujanowicz , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta, “Bez tytułu”. 3 miejsce Zofia Spyra , Plastyk, “Berlin”. Wyróżnienie: Maksymilian Papiewski , KLO,   “Róż Elafonisii”.   Na konkurs wpłynęło 14 prac prozatorskich. Oceniała je pisarka Izabela M. Krasińska. Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godzinie 17.30

30. RKL rozstrzygnięty

  Z radością podajemy nazwiska laureatów 30. Regionalnego Konkursu Literackiego.      Kategoria dorośli: I Nagroda Halina Markowska Budniak II Nagr oda Stanisław Wicher III Nagroda Jelena Jasek Wyróżnienia: Magdalena Krzesicka Janina Malicka Eliza Mikulska Kategoria dzieci i młodzież:   I Nagroda Antoinette Malczewski Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu II Nagroda Wiktor Skrzypczak VI LO w Radomiu III Nagroda Magdalena Ośka PSP 26 w Radomiu Wyróżnienie: Franciszek Karkosa PSP 34 w Radomiu Adam Matysiak VI LO w Radomiu Liliana Suwała Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu   Prace oceniało Jury w składzie:   Iwona Bitner - poetka Grupy Poetyckiej "Erato" z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka; Ewelina Duchnik - poetka Grupy Literackiej "Tygiel" z "Centrum Arka" w Radomiu; Adrian Szary - poeta, opiekun Grup: "Tygiel" i "Erato", sekretarz.   Gratulujemy laureatom i opiekunom. Dziękujemy wszystkim uc

X edycja konkursu "O laur Kochanowskiego" - werdykt

Dziś rozstrzygnęliśmy X edycję konkursu "O laur Kochanowskiego", organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jury w składzie: pani Łucja Banaszkiewicz - polonistka, wicedyrektor VI LO - przewodnicząca; pani Elżbieta Górecka - polonistka, nauczycielka filozofii w VI LO - członek komisji; pan Adrian Szary - polonista VI LO, poeta - sekretarz,   Rys. Olga Stodulska - absolwentka VI LO w Radomiu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagroda - "Laur Kochanowskiego" - Anna Włoskowicz PSP nr 11 w Radomiu II Nagroda - Anna Hermanowicz - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu III Nagroda - Viktor Velykyi - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu Wyróżnienia: Maja Gajewska PSP nr 26 w Radomiu Julia Król - Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu Hanna Czarnota  PSP nr 26 w Radomiu   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opie